Czym jest mapa strony?

Pozycjonowanie
Czym jest mapa strony?

Mapa strony, z angielskiego sitemap, ukazuje strukturę serwisu, pozwalając na to, by przejść do dowolnie wybranego miejsca szybko i sprawnie. To, czym jest mapa strony, najlepiej odzwierciedla umieszczana zazwyczaj na dole stron www lista, ukazująca strukturę serwisu, wszystkie dostępne na niej sekcje i prowadzące do nich linki.

Mapa strony – do czego służy?

Jak wspominamy na wstępie, mapa strony ma za zadanie służyć użytkownikom oraz wyszukiwarkom. Pierwszym umożliwia dostanie się do poszczególnych podstron za pomocą zaledwie jednego kliknięcia, skutecznie usprawniając nawigację po witrynie. Drugim z kolei daje możliwość poprawnego zaindeksowania strony poprzez dostęp do informacji o tym, które podstrony są najważniejsze lub najczęściej aktualizowane.

Gdzie umieścić mapę strony?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie umieścić mapę strony, to warto iść śladami większości stron internetowych. Mapę witryny zazwyczaj umieszcza się w stopce strony i tam też najczęściej szukają jej odbiorcy. Poza względami praktycznymi wpływa to również na estetykę strony.

Dlaczego mapa strony jest tak ważna?

Po utworzeniu mapy witryny możemy przesłać ją do Search Console, czerpiąc korzyści z jej utworzenia. Dzięki jej przesłaniu roboty Google zaindeksują witrynę oraz umieszczą ją w odpowiedniej bazie danych, zwiększając tym samym nasze szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Samo przesłanie mapy strony nie jest trudne. Dodatkowo pomagają w tym jasne instrukcje zamieszone w sieci przez Google.