Przykłady robots.txt

18-02-2025 (Ostatnia aktualizacja: 18-02-2025)

Przykłady plików robots.txt

Plik robots.txt jest prostym plikiem tekstowym, który umieszczasz w głównym katalogu swojej strony. Służy on do informowania robotów wyszukiwarek, które części strony mogą być indeksowane, a które nie. W pliku tym określasz reguły dla poszczególnych robotów poprzez dyrektywy takie jak User-agent, Disallow i Allow.

Źródła: [1]

Przykładowa konfiguracja może wyglądać następująco. Ograniczasz dostęp do katalogu, używając dysallow, a następnie dodajesz wyjątek dla konkretnego pliku używając allow. Możesz zastosować też dyrektywę Sitemap, aby roboty mogły szybciej znaleźć mapę witryny. Wszystkie te elementy wpływają na indeksowanie Twojej strony.

Źródła: [1]
  • User-agent: *
  • Disallow: /prywatny-katalog/
  • Allow: /prywatny-katalog/wyjatek.html
  • Sitemap: https://example.com/sitemap.xml
Źródła: [1]

Jak stworzyć i edytować robots.txt?

Aby stworzyć plik robots.txt, wystarczy otworzyć edytor tekstowy i zapisać plik jako robots.txt. Umieść go w głównym katalogu witryny. Edytując go, dodajesz linijki odpowiadające Twoim regułom. Dzięki temu roboty otrzymują jasne instrukcje, które strony indeksować, a które ominąć.

Źródła: [1]

Pamiętaj, że robots.txt nie służy do ochrony zasobów. Jego zawartość jest publicznie dostępna, dlatego nie powinieneś używać go do zabezpieczenia danych. Wykorzystuj ten plik do optymalizacji indeksowania i poprawy SEO swojej witryny.

Źródła: [1]

Przykłady konfiguracji pokazują, że wystarczy kilka linijek, aby poprawnie zarządzać dostępem robotów. Możesz blokować całościowo dostęp do części witryny, a jednocześnie zezwalać na indeksowanie wybranych stron. Dzięki temu masz kontrolę nad tym, co jest widoczne w wynikach wyszukiwania.

Źródła: [1]
Pamiętaj, że plik robots.txt nie chroni zasobów przed niepożądanym dostępem i służy wyłącznie do wskazywania robotom, które części witryny mają indeksować, a które ignorować.
Źródła: [1]

Najlepsze źródła

"Plik robots.txt składa się z grup (co najmniej jednej), każda z nich zawiera: wskazanie do jakiego robota ma zastosowanie (User-agent), do których katalogów i plików robot może lub nie może uzyskać..."

Zobacz źródło

"Przykłady darmowych generatorów dostarczanych przez Ryte oraz SeoBook. Robots.txt może być zwykłym plikiem tekstowym znajdującym się na serwerze lub podstroną. Dla robotów nie ma to żadnego..."

Zobacz źródło

"Robots.txt to niewielki i stosunkowo prosty plik tekstowy, umieszczany w głównym katalogu strony internetowej, mający bardzo duży wpływ na pozycjonowanie. To jeden z głównych mechanizmów "Robots..."

Zobacz źródło

"Plik robots.txt nie jest skomplikowany, a w jego skład wchodzi zaledwie kilka elementów. Są to kolejno dyrektywy zezwalające i blokujące oraz oznaczenia robotów, których dotyczą. To właściwie..."

Zobacz źródło

"Oprócz zamieszczania dyrektyw plik robots pozwala na wskazanie algorytmom lokalizacji mapy witryny. Dzięki temu roboty będą mieć dostęp do wszystkich adresów URL, a cały proces indeksacji..."

Zobacz źródło

"Załóżmy, że chcesz zablokować dostęp do katalogu /example/. W tym celu w pliku robots.txt dodajesz dyrektywę Disallow, która wygląda tak: User-agent: Disallow: /example/ Te dwie linijki blokują..."

Zobacz źródło

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

Bądź pierwszą osobą, która (d)oceni treść.

/ 5

Liczba ocen:

Twoja ocena: