Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 101. To odpowiedź HTTP, należąca do grupy kodów informacyjnych.
Co to jest Błąd 101?
Błąd 101 (ERR_CONNECTION_RESET) informuje, że nie udało się poprawnie nawiązać połączenia z serwerem, a w konsekwencji połączenie zostało zerwane. Ten rodzaj błędu może pojawiać się w wielu produktach cyfrowych (np. w aplikacjach), jednak najczęściej dotyczy on dostępu do witryn internetowych. Z taką odpowiedzią HTTP bardzo często spotykają się użytkownicy przeglądarki Google Chrome.
Odpowiedzi HTTP klasy 1xx to tzw. kody informacyjne, wskazujące, że żądanie inicjowane przez przeglądarkę, jest kontynuowane.
Błąd 101 – czym jest spowodowany?
Wystąpienie błędu 101 nie ma jednej jasno określonej przyczyny, dlatego odszukanie problemu wiąże się z dokładnym sprawdzeniem kilku różnych obszarów. Najczęściej przyczyna ERR_CONNECTION_RESET leży po stronie użytkownika, rzadziej problemem są błędy dotyczące witryny.
Przyczyny po stronie użytkownika:
- problemy z połączeniem sieciowym,
- błędy i nieprawidłowości związane z przeglądarką (aby wykluczyć tę przyczynę, należy spróbować połączyć się ze stroną za pomocą innej przeglądarki),
- niewyczyszczona pamięć podręczna,
- problemy związane z oprogramowaniem,
- blokada ze strony programu antywirusowego,
- blokada ze strony serwera proxy,
- problemy związane ze wpisami katalogu Winsock.
Przyczyny po stronie administratora strony:
- błędy w skrypcie,
- problemy związane z serwerem,
- uszkodzone pliki.
Błąd 101 – wpływ na SEO
Błąd 101 może być spowodowany niepoprawnym działaniem serwisu internetowego, jednak zdarza się to bardzo rzadko (najczęściej problem leży po stronie użytkownika). Czy w takim przypadku ERR_CONNECTION_RESET wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?
Według informacji dostarczanych przez przedstawicieli firmy Google, odpowiedzi HTTP nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, ponieważ nie są zaliczane do czynników rankingowych. Jednak każdy błąd techniczny na stronie w pewnym stopniu wpływa negatywnie na SEO, ponieważ obniża jej wiarygodność.
Jak naprawić błąd 101?
Użytkownik, który napotka błąd 101 powinien przede wszystkim ustalić, po której stronie leży problem – jego czy administratora witryny. Jak to sprawdzić? Najłatwiejszym sposobem jest wejście na inną stronę/adres URL. Jeśli ta sama odpowiedź HTTP pojawia się w każdym serwisie, to znaczy, że problem leży po stronie użytkownika (np. router, przeglądarka, serwer proxy).
Jeśli tylko na jednej konkretnej stronie występuje błąd 101, za jego naprawę odpowiedzialny jest administrator strony.
Naprawianie błędu 101 z poziomu użytkownika
Sposób naprawienia błędu 101 zależy od jego przyczyny. Przykładowe metody pozbywania się tej odpowiedzi HTTP to:
- zresetowanie routera,
- sprawdzenie połączenia sieciowego,
- wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki i danych przeglądania,
- sprawdzenie ustawień serwera proxy,
- sprawdzenie ustawień programów antywirusowych,
- tymczasowe wyłączenie zapory sieciowej,
- usunięcie wpisów katalogu Winsock,
- kontakt z dostawcą Internetu.
Naprawianie błędu 101 z poziomu administratora strony
Aby naprawić błąd 101, administrator strony powinien sprawdzić poprawność konfiguracji serwera, dostęp do plików i poprawne ich działanie oraz skrypt.
Błąd 101 – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie błąd 101, znany również jako ERR_CONNECTION_RESET. Wyjaśniliśmy, czym jest, kiedy się pojawia, jak go naprawić oraz czy wpływa na proces SEO.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.