Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 303. Należy do kodów z grupy 3xx, czyli związanych z przekierowaniami.
Czym jest przekierowanie 303?
Przekierowania 303 to przekierowanie tymczasowe. Rzadko się go używa, ponieważ nie powinno być stosowane w przypadku przenoszenia strony z jednego adresu na drugi.
Stosuje się go do przekierowywania danych w formularzach metodą POST. Gdy użytkownik wypełni formularz, przeglądarka wysyła dane za pomocą metody POST, na co serwer odpowiada kodem 303. Następnie przeglądarka wysyła żądanie za pomocą metody GET, aby użytkownik otrzymał podstronę np. z informacją o poprawnie wypełnionym formularzu.
Co to jest błąd 303?
Kod 303 (See Other) tak naprawdę nie jest błędem a odpowiedzią HTTP. Oznacza ona, że serwer zrozumiał żądanie klienta, ale żądany zasób można uzyskać pod innym URI (Uniform Resource Identifier ) przy użyciu metody HTTP GET.
Jednak jeśli opisana wcześniej komunikacja pomiędzy klientem/przeglądarką a serwerem nie odbywa się prawidłowo, może pojawić się błąd związany z przekierowaniem 303. W takim przypadku dostęp do danego zasobu zostanie ograniczony dla użytkownika i można mówić o błędzie 303.
Przyczyny błędu 303
Błąd 303 może pojawić się, gdy przekierowanie 303 nie zostanie poprawnie ustawione. Za to odpowiada oczywiście administrator strony, a właściwie osoba, która zajmowała się kodem witryny i przekierowaniami. Potencjalną przyczyną błędu są nieprawidłowości związane z konfiguracją URI lub ogólną konfiguracją serwera.
Błąd 303 może pojawiać się też tylko w przeglądarce jednego użytkownika. W takim przypadku najczęściej jest on tymczasowy lub wcale nie istnieje, ale przeglądarka myśli inaczej. Przyczyną może być również niepoprawnie wpisany adres URL przez użytkownika.
Jak naprawić błąd 303?
Metoda naprawienia błędu 303 – tak jak w przypadku każdej odpowiedzi HTTP – zależy od przyczyny. Użytkownik, który natknie się na ten problem powinien zastosować wszystkie podstawowe czynności, dzięki którym można pozbyć się tymczasowych błędów:
- odświeżenie strony,
- sprawdzenie poprawności adresu URL,
- wyczyszczenie pamięci podręcznej i plików cookie w przeglądarce,
- wyłączenie rozszerzeń i wtyczek w przeglądarce,
- wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS na komputerze.
Inaczej naprawianie błędu 303 wygląda z perspektywy administratora strony. Jeśli taki problem pojawia się u wszystkich użytkowników, to znaczy, że jego przyczyna leży po stronie serwisu lub serwera.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić poprawność działania wtyczek do CMS-a. Następnie należy przyjrzeć się konfiguracji przekierowań 303. Najprawdopodobniej to właśnie tam leży problem i trzeba będzie je prawidłowo ustawić. Jeśli w tym obszarze wszystko jest w porządku, należy sprawdzić ogólną konfigurację serwera. Być może któreś ustawienia blokują poprawne działanie przekierowań i powodują błąd 303.
Błąd związany z przekierowaniem 303 a SEO
Jeśli użytkownik przez błąd nie może dostać się do strony i wykonać zamierzonego zadania, zawsze będzie to wpływało na wiarygodność strony w oczach wyszukiwarki. Wszystkie błędy techniczne negatywnie wpływają na pozycjonowanie. Dlatego w miarę możliwości należy je regularnie naprawiać. Nie inaczej jest w przypadku błędu 303. Jeśli się pojawia, to znaczy, że przekierowania 303 nie działają poprawnie, zatem strona nie jest w pełni sprawna.
Błąd 303 – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „błąd 303 (See Other)”. Wyjaśniliśmy, czym jest i jakie są jego przyczyny. Przedstawiliśmy również najpopularniejsze metody naprawy błędu.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.