Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 402, czyli nietypowa odpowiedź HTTP.
Czym jest błąd 402?
Błąd 402 nie jest standardowym kodem odpowiedzi HTTP i nie pojawia się zbyt często. Przyjmuje się, że zarezerwowany jest na przyszłość, dlatego powiedzieć z całą pewnością o jego wpływie na pozycjonowanie. Pierwotnie kod ten miał być stosowany w przypadku produktów komercyjnych i cyfrowych systemów pieniężnych, jednak z racji tego, że się one nie przyjęły, nie jest zbyt często stosowany.
Błąd 402 (Payment Required) oznacza, że serwer odrzucił żądanie użytkownika z powodu braku płatności za korzystanie z usługi lub z powodu błędnego skonfigurowania metody płatności. Internauta nie może uzyskać dostępu do zasobu, znajdującego się na danej stronie internetowej, dopóki nie dokona płatności na rzecz właściciela strony lub nie wprowadzi prawidłowych ustawień.
Kod 402 obecnie wykorzystywany jest przez:
- Google Developers API (gdy dany programista przekroczył dzienny limit zapytań),
- PubNub,
- YouTube,
- Shopify,
- Stripe.
Trzeba jednak wspomnieć, że nie istnieje jedna konwencja użycia błędu 402, dlatego różne podmioty używają go do różnych celów. Nie zawsze ograniczenie dostępu związane jest z brakiem płatności, a może mieć związek np. z przekroczeniem limitu zapytań.
Błąd 402 – jak naprawić?
Najbardziej oczywistą metodą naprawienia błędu 402 jest dokonanie płatności, dzięki której będzie można uzyskać dostęp do danego zasobu sieciowego. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ wyświetlenie takiego komunikatu może być spowodowane wirusem lub szkodliwym oprogramowaniem, które uszkodziło lub przejęło przeglądarkę.
Użytkownik, który ma do czynienia z błędem 402, powinien w pierwszej kolejności odświeżyć stronę, ponieważ – tak jak w przypadku innych kodów z grupy 4xx – błąd może być tymczasowy. Oprócz tego warto spróbować uzyskać dostęp do strony, korzystając z innej przeglądarki; wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookies, a także sprawdzić działanie wtyczek.
Przyczyną błędu 402 może być również błąd związany z aktualizacją oprogramowania. Dlatego należy spróbować przywrócić poprzednią wersję. Jeśli błąd dalej się pojawia, warto przeprowadzić pełne skanowanie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania.
Inne metody naprawiania błędu 402:
- wyczyszczenie plików i folderów tymczasowych,
- naprawienie wpisów w rejestrze systemu,
- aktualizacja sterowników urządzenia,
- sprawdzenie poprawności działania dysku twardego,
- ponowna instalacja systemu operacyjnego.
Błąd 402 – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy błąd 402, czyli rzadko stosowaną odpowiedź HTTP. Wyjaśniliśmy, czym jest ten błąd i jak go naprawić.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.