Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 405. Należy do kodów grupy 4xx, czyli błędów spowodowanych przez użytkownika, jednak często za jego naprawę odpowiedzialny jest administrator strony.
Co oznacza błąd 405?
Błąd 405 (Method Not Allowed) wyświetla się, gdy użytkownik Internetu próbuje uzyskać dostęp do danej strony, ale używa niedozwolonej metody HTTP. Taki kod odpowiedzi oznacza, że serwer odebrał, rozpoznał i zrozumiał żądanie klienta, jednak odrzuca je ze względu na niedozwoloną metodę.
Błąd 405 nie pojawia się zbyt często, ale jest dość problematyczny. Jeśli nie da się usunąć go za pomocą uniwersalnych metod (odświeżenie strony, wyczyszczenie pamięci podręcznej, wyłącznie wtyczek itp.), najczęściej konieczne są zmiany w konfiguracji serwera, co musi wykonać oczywiście administrator strony.
Jak wyświetla się komunikat o błędzie 405?
Kod odpowiedzi HTTP numer 405 wyświetla się na różne sposoby w zależności od przeglądarki, serwera i systemu operacyjnego. Najczęściej pojawiają się takie komunikaty:
- HTTP 405 Error,
- 405 Not Allowed,
- HTTP Error 405 – Method Not Allowed,
- Method Not Allowed.
Błąd 405 oczywiście blokuje dostęp do strony i nie pozwala użytkownikowi na wyświetlenie jej zawartości, ale jest to jednocześnie potwierdzenie, że taki zasób istnieje.
Przyczyny błędu 405
Komunikaty o błędzie 405 w żadnej przeglądarce internetowej nie informują użytkownika o przyczynie problemu. Dlatego trzeba samemu do tego dojść, co w przypadku tej odpowiedzi HTTP nie jest zbyt proste i utrudnia szybkie przywrócenie funkcjonalności witryny.
Najbardziej oczywistą przyczyną jest to, że dany serwer po prostu blokuje daną metodę HTTP ze względu na konfigurację. Być może administrator zrobił to celowo (co jest mało prawdopodobne) lub zmiany zostały wprowadzone przypadkiem.
Czasami błąd 405 jest tymczasowy. W takich przypadkach potencjalne przyczyny problemu to: nieprawidłowy adres URL, aktualizacje CMS-a czy nawet niewyczyszczone dane przeglądarki.
Czym są metody HTTP?
Metody HTTP służą do określania i rozgraniczania czynności, które ma zamiar wykonać klient, a które ma „odebrać” serwer. Przykładowo metoda GET służy do pobierania zasobu z danego adresu URL, a metoda POST do wysyłania danych.
Komunikat o błędzie 405 może pojawić się, gdy klient/przeglądarka wysyła żądanie GET, natomiast odbiorca, czyli serwer, akceptują wyłącznie żądanie POST.
Jak naprawić błąd 405? Metody dla użytkownika
Jak wspominaliśmy, komunikat o błędzie 405 nie wskazuje przyczyny wystąpienia problemu. Z tego względu trzeba znaleźć ją samemu. Jak to zrobić z perspektywy użytkownika? Mimo że błąd należy do grupy kodów 4xx, istnieje niewiele możliwych metod jego naprawienie z poziomu klienta.
Sprawdzenie adresu URL
Jedną z najczęstszych przyczyn (leżących po stronie użytkownika) wyświetlania błędu 405 jest źle wpisany adres URL. Niektóre serwery skonfigurowane są tak, aby blokowały dostęp do niepoprawnych ścieżek i nieautoryzowanych adresów URL. Ma to zapobiec wielokrotnemu odwiedzaniu przez użytkownika niewłaściwych zasobów.
Z tego względu w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy do adresu – zwłaszcza wpisywanego ręcznie – nie wkradł się błąd w postaci literówki, spacji, dodatkowego znaku czy wielkiej litery.
Wyczyszczenie pamięci podręcznej
Tak jak w przypadku wielu innych odpowiedzi HTTP, błąd 405 może być tymczasowy i spowodowany np. niewyczyszczonymi danymi przeglądarki, które po pewnym czasie stały się nieaktualne. Jeśli adres URL jest poprawny, kolejną czynnością, jaką warto wykonać, jest usunięcie danych z pamięci podręcznej oraz plików cookie.
Wyłączenie rozszerzeń
Rozszerzenia i wtyczki w przeglądarce mają zwiększyć funkcjonalność i ułatwić użytkownikowi korzystanie z Internetu. Niestety czasami zdarza się tak, że działają zupełnie odwrotnie, zwłaszcza jeśli jest ich zbyt dużo lub nie są ze sobą kompatybilne.
Jeśli błąd 405 pojawia się mimo poprawnego wprowadzenia adresu URL i wyczyszczenia danych podręcznych, warto odinstalować dodatki w przeglądarce.
Natomiast gdy żadna z tych metod nie pomaga rozwiązać problemu, raczej trzeba zostawić to w rękach administratora strony (warto go poinformować).
Jak naprawić błąd 405? Metody dla admina
Błąd 405 leżący po stronie administratora może być spowodowany niewielkim niedopatrzeniem. Dlatego najlepiej zacząć od najprostszych metod, niewymagających wdrażania skomplikowanych i poważnych zmian na serwerze czy kontaktu z programistą. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, jeśli okaże się, że przyczyna jest banalna.
Wyłączenie wtyczek w CMS
Jeśli strona została utworzona w systemie zarządzania treścią (CMS), warto sprawdzić, czy za wyświetlanie błędu 405 odpowiedzialne są wtyczki i rozszerzenia. Niestety, mimo że dodatki systemowe pomagają automatyzować wiele procesów, a także poprawić stronę pod kątem wizualnym, często powodują problemy techniczne.
Dlatego należy odinstalować każdą wtyczkę po kolei i sprawdzić, czy któraś z nich jest przyczyną błędu.
Cofnięcie ostatnich aktualizacji
Jeśli niedawno została wprowadzona aktualizacja systemu, warto przywrócić poprzednią wersję. Być może to właśnie ostatnie zmiany przyczyniły się do wyświetlania błędu 405.
Zmiany w konfiguracji serwera
Zmiany w konfiguracji serwera to już nieco bardziej skomplikowana czynność. Bez podstawowej wiedzy programistycznej trudno będzie znaleźć i naprawić błąd. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy serwer nie blokuje konkretnych metod HTTP.
Problemem mogą być też niezamierzone przekierowania. Warto przeanalizować plik .htaccess i odnaleźć ewentualne błędne zapisy modułu mod_rewrite.
Włączenie metod HTTP
Kolejną potencjalną przyczyną błędu 405 jest nieaktywny moduł obsługi HTTP. Warto to skontrolować. Jeden z najpopularniejszych rodzajów serwerów, czyli Apache, pozwala kontrolować metody HTTP za pomocą modułu mod_allowmethods.
Sprawdzenie logów serwera
Logi serwera przedstawiają dane na temat połączeń, czyli pełną historię działań oprogramowania. Warto ją przejrzeć, być może w ten sposób uda się ustalić przyczynę błędu 405.
Kontakt z dostawcą hostingu
Kontakt z firmą dostarczającą hosting to rozwiązanie, które warto zastosować, jeśli inne metody naprawy błędu nie przynoszą rezultatów. Czasami zdarza się, że za problemy techniczne odpowiedzialne są dodatkowe warstwy bezpieczeństwa np. blokujące niektóre metody HTTP.
Błąd 405 – wpływ na stronę internetową
Jednorazowy błąd HTTP nie obniży pozycji strony, bo takie sytuacje zdarzają się w nawet najlepiej dopracowanym serwisie. Jednak regularne wyświetlanie błędu 405 może negatywnie wpłynąć na wiele innych aspektów.
Strona internetowa to zazwyczaj narzędzie do realizowania celów marketingowych i biznesowych. Jeśli będzie niesprawna, nie wniesie nic dobrego do działalności. Trzeba też pamiętać, że błędy techniczne negatywnie wpływają na UX, a w konsekwencji także na konwersję. Jeśli użytkownik spróbuje dostać się na stronę sklepu z zamiarem zakupu jakiegoś produktu, ale zamiast zawartości otrzyma komunikat o błędzie 405, prawdopodobnie wyda swoje pieniądze gdzieś indziej.
Błąd 405 – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „błąd 405”. Wyjaśniliśmy, czym jest, kiedy się pojawia, jaki ma wpływ na stronę oraz jak go naprawić. Przedstawiliśmy metody naprawy zarówno z perspektywy użytkownika, jak i admina strony.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.