Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Błąd 410

Błąd 410

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 410. Kod odpowiedzi HTTP na pierwszy rzut oka bardzo podobny do kodu 404, jednak oznaczający coś zupełnie innego.

Czym jest błąd 410?

Błąd 410 (Gone) pojawia się, gdy serwer rozumie żądanie klienta, jednak nie jest w stanie wyświetlić danego zasobu, ponieważ został on trwale usunięty przez administratora. Można zatem powiedzieć, że nie jest to typowy błąd, wynikający z niedopatrzenia którejś ze stron (użytkownika lub admina), a raczej informacja o celowym działaniu.

Błąd 410 informuje klienta o tym, że zasób, do którego próbuje on uzyskać dostęp, wcześniej rzeczywiście istniał, ale został usunięty. Dlatego użytkownik nie powinien oczekiwać powrotu danego zasobu ani przekierowania na inny adres URL.

błąd 410

Skąd się bierze błąd 410?

Gdy serwer zwraca komunikat o błędzie 410, w większości przypadków jest to działanie zamierzone ze strony administratora serwisu. Po prostu chce on poinformować użytkowników, że witryna została trwale usunięta i że nie powinni czekać na powrót zawartości. Taki kod HTTP stosuje się m.in. w przypadku stron promujących biznesy krótkoterminowe lub stron okresowych promocji – ich czas po prostu minął, dlatego użytkownik nie ma tam czego szukać.

Czasami zdarza się, że administrator witryny przypadkowo powoduje wyświetlanie komunikatu o błędzie 410. Wówczas konieczne jest znalezienie przyczyny problemu i przywrócenie strony do pełnej sprawności.

Błąd 410 rzadko spowodowany jest przez użytkownika, a jeśli się to zdarza, zazwyczaj jest on tymczasowy i wystarczy prosta czynność, aby go naprawić.

Czym się różni błąd 410 od błędu 404?

Błąd 410 z pozoru może przypominać błąd 404 – w obu przypadkach użytkownik nie zastał zasobu, którego szukał pod danym adresem URL. Jednak w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne odpowiedzi HTTP.

Kod 410 to informacja, że zasób został trwale usunięty, natomiast kod 404 mówi użytkownikowi, że zasób nie został odnaleziony. Drugi przypadek często spowodowany jest błędami w konfiguracji (np. zmiana adresu URL i brak przekierowania. Natomiast omawiany dzisiaj błąd 410 zazwyczaj jest kontrolowany przez admina.

Warto też wspomnieć, że taka odpowiedź HTTP to sygnał nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów indeksujących. Kod 410 ma je poinformować, że nie mają wracać na dany adres i indeksować zawartości.

Błąd 410 a SEO

Kod HTTP 410 usprawnia proces usuwania danej strony z indeksu Google. Sam John Mueller, czyli przedstawiciel firmy Google, wypowiadał się na ten temat. Jeśli zasób ma być trwale usunięty, należy użyć kodu błędu 410 – jest to jasna informacja dla robotów, że strona już nigdy nie wróci, dzięki czemu szybciej zostanie usunięta z indeksu. W przypadku kodu 404 będzie to trwało znacznie dłużej, ponieważ Google musi się upewnić, że treść naprawdę zniknęła.

Taki kod jest zatem jak najbardziej pomocny dla pozycjonowania. Trzeba jedynie pamiętać, aby poprawić lub usunąć wszystkie linki prowadzące do HTTP 410.

Problem natomiast pojawia się, gdy administrator przypadkowo skonfigurował serwer tak, aby na danej stronie pojawiał się błąd 410. Wtedy usunięcie strony z indeksu nie jest korzystne i należy to naprawić.

Błąd 410 – popularne metody naprawy

Naprawę każdego błędu HTTP należy rozpatrywać z perspektywy użytkownika oraz osoby zarządzającej stroną. Jeśli chodzi o błąd 410, poza odświeżeniem strony, sprawdzeniem poprawności adresu URL i wyczyszczeniem pamięci podręcznej, użytkownik niewiele może zrobić. Jeśli te proste czynności nie przyniosą efektu, powinien on po prostu skontaktować się z właścicielem serwisu lub przyjąć do wiadomości to, że zasób został trwale usunięty.

Natomiast jeśli administrator zauważy u siebie błąd i wie, że takiego kodu nie ustawiał celowo, powinien znaleźć przyczynę, a następnie szybko rozwiązać problem, aby nie stracić ruchu i konwersji. Trzy główne metody naprawy błędu 410 to:

Przywrócenie poprzedniej wersji strony

Niedawna aktualizacja systemu lub zmiana konfiguracji strony mogły spowodować pewne problemy i przyczynić się do wystąpienia błędu 410. Dlatego warto przywrócić poprzednią wersję witryny lub cofnąć aktualizację, a następnie sprawdzić, czy komunikat nadal się pojawia.

Odinstalowanie nowych rozszerzeń

Rozszerzenia do CMS-a są potencjalną przyczyną w przypadku niemal każdego błędu HTTP. Dlatego mając do czynienia z błędem 410, również należy wziąć to pod uwagę. Najlepiej odinstalować każdą wtyczkę i rozszerzenie po kolei. Dzięki temu będzie można sprawdzić, która lub które z nich powoduje problem.

Przeskanowanie strony pod kątem wirusów

Błąd 410 może być spowodowany również zainfekowanymi plikami. Warto zatem przeskanować witrynę pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.

Błąd 410 – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „błąd 410”. Wyjaśniliśmy, kiedy się pojawia, jaki ma wpływ na stronę i jak go naprawić.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog