Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 501. To odpowiedź HTTP należąca do grupy kodów 5xx, czyli wskazujących na problem po stronie serwera.
Błąd 501 – co to jest?
Błąd 501 (Not Implemented) to odpowiedź na żądanie klienta, informująca, że serwer je przyjął, ale nie rozpoznał jego typu lub nie obsługuje danej metody HTTP, czyli nie ma funkcji do pobrania lub wyświetlenia danego zasobu.
Błąd 501 wyświetla się w każdej przeglądarce internetowej i może przybierać różne formy. Niestety – tak jak w przypadku wielu innych odpowiedzi HTTP – serwer nie informuje o przyczynie błędu, dlatego trudno rozwiązać problem. Warto też wspomnieć, że kod 501 nie jest używany zbyt często, dlatego, gdy się pojawia, może budzić niepokój. Choć użytkownik raczej nie ma czym się martwić.
Przyczyny błędu 501
Przyczyna błędu 501 najczęściej leży po stronie serwera. Jeśli jest on skonfigurowany tak, że nie rozpoznaje metody HTTP lub nie ma funkcji do jej obsłużenia, zwróci komunikat o błędzie. Za problem może odpowiadać firma hostingowa, która nałożyła dodatkowe zabezpieczenia lub po prostu popełniła błąd przy konfiguracji.
Oprócz tego potencjalną przyczyną błędu jest także aktualizacja do wadliwej wersji oprogramowania lub blokada związana z przekroczeniem limitów.
Błąd 501 a ranking strony
Błąd 501 nie wpływa bezpośrednio na pozycję strony, ale nie jest bez znaczenia dla całego procesu pozycjonowania. Przede wszystkim częste pojawianie się błędu może doprowadzić do tego, że strona nie zostanie zaindeksowana, a także ograniczyć Crawl Budget. Poza tym wyszukiwarka Google nie lubi witryn z problemami technicznymi, dlatego na każdy błąd patrzy nieprzychylnie.
Nie można też zapomnieć o użytkownikach, którzy z powodu błędu 501 nie dostaną się do strony i w konsekwencji nie wykonają na niej żadnej rentownej akcji. Częste pojawianie się błędu to duża strata ruchu i zysku, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych.
Jak sprawdzić stronę pod kątem odpowiedzi HTTP?
Nie wszystkie błędy da się od razu wykryć gołym okiem (z perspektywy administratora strony). Dlatego warto regularnie kontrolować stan witryny i sprawdzać, jaki kod zwracają zasoby pod konkretnymi adresami domeny. Jak to zrobić? W tym pomogą specjalne narzędzia dla webmasterów. Jednym z nich jest Google Search Console. To darmowa usługa, która przedstawia właścicielowi strony ważne dane dotyczące stanu serwisu. To właśnie tam można znaleźć informacje na temat błędów utrudniających indeksowanie np. błędu 501.
Kolejnym przydatnym narzędziem jest Screaming Frog, czyli crawler, którego zadaniem jest skanowanie strony i analizowanie jej pod kątem dopasowania do czynników SEO. Narzędzie wykrywa m.in. szkodliwe linki, niepoprawne meta dane oraz błędy HTTP.
Jak naprawić błąd 501?
Błąd 501 to problem zarówno dla użytkownika – bo nie może on uzyskać dostępu do danej strony, jak i dla administratora – bo traci wartościowy ruch, klienta i konwersje. Dlatego naprawę należy zawsze rozpatrywać z dwóch perspektyw.
Perspektywa użytkownika
Czasami zdarza się tak, że błąd 501 nie leży po stronie serwera, a klienta. Nie chodzi jednak o to, że użytkownik zrobił coś nie tak. Zazwyczaj w takim przypadku błąd HTTP jest tymczasowy i można go szybko naprawić. Przykładowe metody naprawy błędu z poziomu użytkownika to:
- odświeżenie strony,
- odczekanie kilku minut i próba ponownego połączenia,
- sprawdzenie poprawności adresu URL,
- wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki i plików cookie,
- wyłączenie wtyczek i rozszerzeń w przeglądarce,
- wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS,
- wyłączenie ustawień serwera proxy.
Jeśli te metody nie pomagają pozbyć się błędu 501, użytkownik nie może zrobić już nic więcej, poza kontaktem z administratorem strony.
Perspektywa właściciela strony
Najczęstszą przyczyną błędu 501 jest niepoprawna konfiguracja serwera, czyli po prostu niedociągnięcia programistyczne. Co może zrobić administrator strony w takiej sytuacji? Najlepiej przyjrzeć się ustawieniom serwera, a w przypadku braku odpowiedniej wiedzy – skontaktować się z programistą lub webmasterem.
Warto wspomnieć, że za niepoprawną konfigurację odpowiedzialna może być firma hostingowa. Jeśli błąd 501 pojawia się regularnie, warto skontaktować się ze swoim dostawcą hostingu. Być może zasób został zablokowany ze względu na przekroczenie limitów.
Czasami błąd pojawia się po aktualizacji oprogramowania, co oczywiście również należy sprawdzić, przywracając poprzednią wersję. Aktualizacja do wadliwej lub niekompatybilnej wersji może doprowadzić do tego, że serwer nie będzie w stanie poprawnie odczytać żądania.
Błąd 501 – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy błąd 501 (Not Implemented). Wyjaśniliśmy, czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go naprawić. Przedstawiliśmy również wpływ błędu na ranking strony w wynikach wyszukiwania.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.