Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Błąd 502

Błąd 502

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 502. Zazwyczaj wskazuje na problem po stronie serwera, choć winowajcą może być też użytkownik, a właściwie jego przeglądarka internetowa.

Co to jest błąd 502?

Błąd 502 (Bad Gateway) to odpowiedź HTTP z grupy kodów 5xx, czyli błędów spowodowanych przez odbiorcę żądania, a mianowicie serwer. Choć w tym przypadku nie zawsze wina leży po jednej stronie, co wyjaśnimy za chwilę.

Błąd 502 informuje użytkownika, że jeden serwer nie otrzymał poprawnej odpowiedzi (lub myśli, że nie otrzymał) od drugiego serwera. Mowa tutaj przede wszystkim o proxy, czyli serwerze pośredniczącym. W konsekwencji strona zostaje zablokowana, a użytkownik otrzymuje komunikat o błędzie.

Kod 502 dotyczy dowolnej przeglądarki, oprogramowania i urządzenia – choć w każdym przypadku może wyświetlać się inaczej.

błąd 502 błąd 502
Przykładowe strony błędu 502

Błąd 502 – przyczyny

Teoretycznie przyczyną błędu 502 jest to, że serwer proxy nie otrzymał prawidłowej odpowiedzi od serwera nadrzędnego, za co najczęściej odpowiedzialna jest niepoprawna konfiguracja. Jednak w praktyce taka odpowiedź HTTP może być spowodowana różnymi czynnikami. Niestety nie da się na pierwszy rzut oka stwierdzić, gdzie leży problem, ponieważ komunikat o błędzie nie informuje o tym użytkownika.

Inne możliwe przyczyny błędu 502:

  • błędy w skrypcie,
  • przeciążenie serwera,
  • serwer chwilowo wyłączony,
  • niepoprawnie działające wtyczki WordPress,
  • błędy związane z przeglądarką,
  • zmiana ustawień rekordów DNS i adresu IP.

Błąd 502 a SEO i UX

Każdy błąd techniczny na stronie wpływa na negatywnie zarówno na pozycjonowanie, jak i UX, czyli wrażenia użytkownika. Nie inaczej jest w przypadku błędu 502, który po prostu nie pozwala użytkownikowi uzyskać dostępu do strony. Problematyczne jest to również pod względem indeksowania. Jeśli roboty Google trafią na błąd kilka razy, nie będą mogły zaindeksować zawartości. Regularnie wyświetlany komunikat o błędzie może również doprowadzić do całkowitego usunięcia strony z indeksu.

Jeśli chodzi o UX – błąd 502 jest nie tylko frustrujący i zniechęca do kolejnego odwiedzenia strony, ale sprawia również, że użytkownik nie może wykonać zamierzonego zadania. Dla właściciela serwisu oznacza to zatem utratę ruchu i konwersji.

Jak naprawić błąd 502? (użytkownik)

Ze względu na wiele możliwych przyczyn występowania błędu 502, metoda naprawy nie jest oczywista. Co może zrobić klient, gdy napotka taki komunikat podczas przeglądania Internetu? Przede wszystkim warto wspomnieć, że czasami błąd w ogóle nie występuje, jednak przeglądarka użytkownika „myśli” inaczej. W takich przypadkach problem jest tymczasowy i dotyczy wyłącznie jednego klienta.

W pierwszej kolejności warto odświeżyć stronę, a następnie skorzystać z innej przeglądarki. Jeśli problem występuje tylko w jednej, to właśnie ona jest winowajcą. W takiej sytuacji należy uruchomić ponownie przeglądarkę, następnie wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookies oraz usunąć wtyczki i rozszerzenia.

Jeśli natomiast błąd 502 pojawia się w każdej przeglądarce, trzeba sprawdzić ustawienia serwera proxy i programów antywirusowych oraz tymczasowo wyłączyć zaporę sieciową.

Jak naprawić błąd 502? (admin)

Jeśli błąd 502 nie jest tymczasowy, najbardziej prawdopodobne jest to, że jego przyczyna leży po stronie serwisu. Administrator ma w tym przypadku trudne zadanie, ponieważ nie wiadomo, co tak naprawdę wywołało problem.

Na początku warto cofnąć ostatnie aktualizacje systemu oraz wyłączyć niedawno zainstalowane wtyczki. Nierzadko zdarza się tak, że niepoprawnie działające dodatki czy aktualizacja do wadliwej wersji powodują błędy HTTP.

Jeśli to nie pomoże, należy sprawdzić dziennik błędów systemu, skontrolować CDN (Content Delivery Network), a także upewnić się, że parametry serwera odpowiadają na potrzeby serwisu. Gdy strona odnotowuje duży ruch, a hosting jest słaby, może dojść do przeciążenia i pojawienia się błędu 502.

Błąd 502 – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „błąd 502”. Wyjaśniliśmy, czym jest, kiedy się pojawia oraz jak wpływa na ranking strony. Przedstawiliśmy też główne metody naprawy błędu.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-04-2024
Eksploracja kohort w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog