Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Błąd 503

Błąd 503

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 503. Często pojawia się na popularnych stronach i uniemożliwia uzyskanie dostępu do ich zawartości.

Błąd 503 – co to jest?

Błąd 503 (Service Unavailable) to odpowiedź HTTP z grupy kodów 5xx, czyli świadczących o problemach po stronie serwera. Tak jest i w tym przypadku. Komunikat o błędzie 503 pojawia się, gdy serwer internetowy działa poprawnie i rozumie żądanie klienta, jednak nie jest w stanie na nie odpowiedzieć, ponieważ w tej chwili jest niedostępny.

Oznacza to oczywiście, że użytkownik zamiast zawartości serwisu otrzyma stronę błędu.

Jak wygląda komunikat o błędzie 503?

Błąd 503 dotyczy wszystkich przeglądarek, urządzeń i rodzajów serwerów. Jednak w każdym przypadku może wyświetlać się w innej formie. Przykładowe komunikaty to:

  • HTTP Error 503,
  • HTTP Error 503 The service is unavailable,
  • 503 Service Temporarily Unavailable,
  • HTTP 503,
  • Status code HTTP Error 503.

Nie tylko komunikat będzie wyglądał inaczej, a również sama strona błędu. Właściciele serwisów mogą ją spersonalizować i dostosować do kolorystyki własnej witryny, a także umieścić na niej zabawny tekst.

błąd 503 błąd 503
Przykładowe strony błędu 503

Jakie są przyczyny błędu 503?

Komunikat o błędzie 503 informuje użytkownika o tym, że serwer jest w danej chwili niedostępny, dlatego nie może obsłużyć żądania. Ale jaka jest tego przyczyna? Ta odpowiedź HTTP najczęściej pojawia się wówczas, gdy serwer jest przeciążony zbyt dużą ilością zapytań oraz gdy trwają prace konserwacyjne. Bardzo często wyświetla się on w sklepach internetowych w trakcie trwania dużych promocji np. black friday.

Nie są to jednak jedyne powody błędu 503. Może się ona pojawiać również ze względu na błędy w kodzie witryny oraz ataki hakerskie.

Jak naprawić błąd 503?

Metoda naprawienia błędu 503 zależy od jego przyczyny. Niestety komunikat w przeglądarce nie informuje o tym, co go wywołało, dlatego koniecznie jest sprawdzenie kilku obszarów. Najpopularniejsze metody naprawy błędu 503 to:

Sprawdzenie logów serwera

Dzienniki aplikacji i serwera śledzą wszystkie działania związane z witryną. Dzięki temu można sprawdzić pojawiające się odpowiedzi HTTP i odnaleźć przyczynę błędu 503. Warto zrobić to w pierwszej kolejności. Być może już na tym etapie uda się ustalić, co powoduje problem.

Sprawdzenie zaplanowanych prac konserwacyjnych

Firmy dostarczające hosting co jakiś czas przeprowadzają prace konserwacyjne. W takim przypadku konieczne jest wyłączenie serwera, co w konsekwencji powoduje wyświetlanie komunikatu o błędzie 503. Dlatego warto sprawdzić daty zaplanowanych prac. Jeśli to jest przyczyna, problem zniknie samoistnie, gdy tylko prace nad serwerem się zakończą.

Zrestartowanie serwera

Czasami błąd 503 można naprawić poprzez ponowne uruchomienie serwera. Być może jest to tylko tymczasowy problem, który da się zażegnać tak prostą czynnością. Jeśli firma hostingowa nie przeprowadza aktualnie prac konserwacyjnych, zrestartowanie serwera powinno być kolejnym krokiem naprawy błędu.

Sprawdzenie parametrów serwera

Wybór firmy hostingowej i serwera to bardzo ważna kwestia dla funkcjonalności strony. Jeśli parametry będą nieodpowiednie lub dostawca nie zapewni bezpieczeństwa, błędy HTTP będą pojawiały się na porządku dziennym.

Strona generująca dużych ruch każdego dnia powinna zostać postawiona na serwerze VPS lub dedykowanym. Hosting współdzielony nie jest odpowiedni dla rozbudowanych witryn, które odwiedza wiele użytkowników jednocześnie. Źle dobrany serwer to kolejna potencjalna przyczyna błędu 503. Aby pozbyć się problemu, należy zmienić hosting.

Sprawdzenie poprawności kodu

Za błąd 503 mogą odpowiadać również niedociągnięcia programistyczne, czyli błędy w kodzie strony. Często przyczyną jest zapętlenie skryptu, do którego dochodzi, gdy podczas edycji kodu dana operacja nie zostanie zakończona. Niestety naprawienie błędu w takim przypadku wymaga wiedzy programistycznej, dlatego konieczny może okazać się kontakt ze specjalistą.

Czy użytkownik może naprawić błąd 503?

Klient, czyli użytkownik Internetu może naprawić błąd 503 wyłącznie wówczas, gdy jest on tymczasowy lub przeglądarka „myśli”, że taki błąd występuje, a w rzeczywistości jest inaczej.

Gdy taki komunikat pojawi się podczas przeglądania Internetu, warto:

  • odświeżyć stronę,
  • wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookie,
  • zrestartować router,
  • spróbować uzyskać dostęp do witryny na innej przeglądarce,
  • odczekać kilka minut i spróbować połączyć się ze stroną ponownie.

Jeśli te proste działania nie pomogą, to znaczy, że problem nie jest tymczasowy i leży po stronie serwera. W takiej sytuacji użytkownik nic nie może zrobić.

Błąd 503 – wpływ na konwersję i SEO

Błąd 503 nie pozwala użytkownikom uzyskać dostępu do strony. Oznacza to, że nie mogą oni wykonać zamierzonego zadania związanego z własnymi celami, a także podjąć działania pożądanego z perspektywy właściciela serwisu. Regularnie wyświetlający się komunikat o błędzie 503 to zatem doskonały sposób na pozbawienie strony ruchu i konwersji. Dlatego należy jak najszybciej ustalić tego przyczynę, a następnie ją wyeliminować.

Trzeba też pamiętać, że jeśli taki komunikat będzie pojawiał się za każdym razem, gdy roboty Google będą chciały zaindeksować zawartość, to będzie miało negatywny wpływ na pozycjonowanie. Strona w końcu zostanie usunięta z indeksu wyszukiwarki, czyli przestanie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania na zapytania użytkowników.

Błąd 503 – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest błąd 503, o czym świadczy oraz jaki ma wpływ na ruch i konwersję. Omówiliśmy także najpopularniejsze metody naprawy błędu.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-04-2024
Eksploracja kohort w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog