Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Błąd 509

Błąd 509

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 509. Nie jest to często spotykana odpowiedź HTTP, jednak warto ją znać, bo gdy regularnie się pojawia, negatywnie wpływa na doświadczenia użytkownika oraz SEO.

Co to jest błąd 509?

Błąd 509 (Bandwidth Limit Exceeded) to odpowiedź HTTP z grupy kodów 5xx, czyli spowodowanych przez serwer. Bandwidth Limit Exceeded w dosłownym tłumaczeniu oznacza przekroczono limit transferu. I właśnie o tym informuje użytkownika serwer, gdy wyświetla komunikat o błędzie 509.

Ta odpowiedź HTTP dotyczy wszystkich usług internetowych, ale najczęściej pojawia się w przypadku stron. Komunikat o błędzie może pojawić się niezależnie od wykorzystywanej przeglądarki i urządzenia.

błąd 509

O czym świadczy błąd 509?

Błąd 509 świadczy o tym, że serwer zrozumiał żądanie użytkownika, ale w tej chwili nie może go obsłużyć, ponieważ limit przesyłania danych został przekroczony. W większości przypadków właśnie to jest bezpośrednią przyczyną wyświetlania takiego komunikatu.

Serwer, na którym została postawiona strona ma limit przesyłania danych, czyli przenoszenia ich z jednego miejsca do drugiego. Jeśli parametry nie zostaną dobrane zgodnie z potrzebami strony internetowej (ruch, liczba zapytań użytkowników, wielkość serwisu), w pewnym momencie wystąpią ograniczenia, które spowodują wyświetlenie błędu 509.

Czasami jednak zdarza się tak, że komunikat o konkretnym kodzie HTTP pojawia się, mimo że w rzeczywistości nie występuje taki problem. W takim przypadku może być to tymczasowy błąd serwera lub przeglądarki użytkownika, który da się usunąć za pomocą prostych czynności.

Jak naprawić błąd 509? (użytkownik)

Jeśli błąd 509 pojawia się, gdy rzeczywiście limit transferu danych został przekroczony, użytkownik nie może nic zrobić. Po prostu właściciel serwisu nie zadbał o odpowiednie parametry serwera. Jednak – jak wspominaliśmy wcześniej – czasami błąd jest tymczasowy. Dlatego warto wykonać kilka podstawowych czynności, które w niektórych przypadkach pomagają przywrócić funkcjonalność strony.

Przykładowe metody naprawy błędu 509 z poziomu użytkownika:

  • odświeżenie strony,
  • zrestartowanie routera,
  • sprawdzenie połączenia internetowego,
  • wyłączenie wtyczek i rozszerzeń w przeglądarce,
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej i plików cookie,
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS.

Jeśli to nie pomoże, trzeba czekać, aż problemem zajmie się administrator strony.

Jak naprawić błąd 509? (administrator)

Błąd 509 spowodowany przez administratora strony to znacznie bardziej prawdopodobny scenariusz. Najczęściej taki komunikat pojawia się, gdy rzeczywiście limit przesyłania danych został przekroczony. Co może zrobić właściciel witryny w takiej sytuacji? Aby szybko przywrócić funkcjonalność serwisu, warto skontaktować się z firmą dostarczającą hosting. Być może uda się zmienić pakiet i zwiększyć parametry związane z przesyłaniem danych.

Jeśli firma hostingowa nie pozwala na zmiany w trakcie trwania umowy, niestety trzeba czekać do jej zakończenia, a następnie zastanowić się nad zmianą parametrów serwera. Powinny być one dopasowane do potrzeb serwisu. Przed wyborem hostingu warto zastanowić się, jak bardzo rozbudowana jest witryna i jaki ruch generuje. Hosting współdzielony nie sprawdzi się w przypadku dużych sklepów internetowych, które generują ogromny ruch każdego dnia. Tutaj lepiej postawić na VPS lub serwer dedykowany.

Warto jednak wspomnieć, że błąd 509 po stronie administratora również może być tymczasowy lub źle interpretowany przez system. Czasami problemem są wtyczki i rozszerzenia w systemie zarządzania treścią. Jeśli działają niepoprawnie lub nie są ze sobą kompatybilne, mogą przyczynić się do wyświetlania błędów HTTP w tym błędu 509. Aby pozbyć się problemu, należy odinstalować niedawno dodane wtyczki.

Błąd 509 a SEO

Każdy błąd techniczny na stronie wpływa negatywnie na pozycjonowanie oraz UX, czyli wrażenia użytkownika. Wyszukiwarka nie lubi witryn, które nie spełniają potrzeb użytkowników i są po prostu niesprawne. Dlatego błąd 509 negatywnie wpływa na wiarygodność witryny. Oprócz tego często pojawiający się komunikat o tym błędzie może sprawić, że wyszukiwarka Google uzna stronę za nieaktywną i usunie ją ze swojego indeksu.

Trzeba pamiętać, że raz utracone zaufanie wyszukiwarki bardzo trudno jest odbudować. Dlatego warto zapobiegać wyświetlaniu się błędu 509, wybierając odpowiednią firmę hostingową i parametry serwera.

Błąd 509 – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „błąd 509 (Bandwidth Limit Exceeded)”. Wyjaśniliśmy, czym jest ta odpowiedź HTTP, o czym świadczy i jak ją naprawić z poziomu użytkownika oraz administratora. Opisaliśmy również wpływ błędu 509 na SEO i UX strony.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-04-2024
Eksploracja kohort w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog