Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – domena ccTLD, czyli domena zarezerwowana dla państwa lub niezależnego terytorium.
Czym jest domena ccTLD?
Domena ccTLD (ang. country code Top-Level Domain) to krajowa domena najwyższego rzędu. Zakończona jest dwuliterowym skrótem, który określa przynależność do danego kraju. Większość domen ccTLD identyfikowana jest za pomocą kodu kraju zgodnego ze standardem ISO 3166-1.
Domena najwyższego rzędu w Polsce wygląda tak: nazwadomeny.pl.
Przykłady domen ccTLD?
Domena ccTLD zarezerwowana jest dla danego państwa. Polskie domeny najwyższego rzędu mają końcówkę „.pl”. W Niemczech będzie to „.de”, w Wielkiej Brytanii „.uk”, a we Francji „.fr”.
Domeny ccTLD przyporządkowane są zazwyczaj do kraju, jednak zdarzają się przypadki, że swoją własną końcówkę ma mniejsze terytorium. Przykładem jest Hongkong – domeny należące do tego obszaru mają końcówkę „.hk”, choć jest on częścią Chińskiej Republiki Ludowej.
Do czego służy domena ccTLD?
Domena ccTLD pozwala skierować stronę na odpowiedni obszar geograficzny, czyli do użytkowników posługujących się danym językiem. Dzięki temu możliwe jest uporządkowanie zasobów Internetu i oddzielenie treści polskich od angielskich, a francuskich od niemieckich.
Tworząc stronę skierowaną do odbiorców zagranicznych, należy wykupić domenę przyporządkowaną do docelowego kraju. Dzięki temu będzie ona lepiej postrzegana przez użytkowników (wyższy współczynnik klikalności), a pozycjonowanie przyniesie lepsze wyniki.
Domena ccTLD – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy, czym jest domena ccTLD i jakie są jej przykłady. Wyjaśniliśmy też, dlaczego w każdym kraju używa się domen z inną końcówką.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.