Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – komenda site:. Pomaga w sprawdzeniu stanu indeksowania serwisu i wszystkich jego podstron.
Komenda site: – co to jest?
Komenda site: w Google pozwala przede wszystkim sprawdzić liczbę zaindeksowanych podstron jednej domeny oraz to, jak wyświetlają się one w wynikach wyszukiwania. Jak jej użyć? Wystarczy wpisać w okno przeglądarki site:nazwadomeny.pl. Po chwili w wynikach wyświetlą się wszystkie podstrony wraz z meta tytułami i meta opisami.
Czy wyniki z komendy site: są wiarygodne?
Warto wspomnieć, że komenda site: pozwala nam sprawdzić to, co znajduje się aktualnie w indeksie. Rzeczywista sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej (np. roboty nie sprawdziły jeszcze nowej zawartości).
Oprócz tego trzeba pamiętać, że taki sposób sprawdzania indeksowania nie sprawdza się raczej w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów np. sklepów internetowych. Dokładniejsze dane można uzyskać w narzędziu Google Search Console, natomiast wyniki z komendy site: należy traktować raczej jako punkt wyjścia.
Do czego jeszcze służy komenda site:?
Za pomocą komendy site: można również sprawdzić, czy w indeksie Google nie znajdują się podstrony, które nie mają znaczenia pod pozycjonowanie, np. regulamin i polityka prywatności, wewnętrzna wyszukiwarka, strona logowania, koszyk zakupowy. Takie elementy serwisu nie powinny być sprawdzane przez roboty indeksujące, dlatego warto zablokować do nich dostęp.
Dzięki komendzie site: można też przeanalizować stronę pod kątem odpowiedzi HTTP np. błędu 404, który wyświetla się, gdy dany zasób został usunięty.
Komenda site: – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „komenda site:”. Wyjaśniliśmy, czym jest, do czego służy oraz jak jej używać w odniesieniu do własnej strony internetowej.
Społeczność
SEO Samodzielni
Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?
Kurs SEO
Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.