Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Komenda site:

Komenda site:

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – komenda site:. Pomaga w sprawdzeniu stanu indeksowania serwisu i wszystkich jego podstron.

Komenda site: – co to jest?

Komenda site: w Google pozwala przede wszystkim sprawdzić liczbę zaindeksowanych podstron jednej domeny oraz to, jak wyświetlają się one w wynikach wyszukiwania. Jak jej użyć? Wystarczy wpisać w okno przeglądarki site:nazwadomeny.pl. Po chwili w wynikach wyświetlą się wszystkie podstrony wraz z meta tytułami i meta opisami.

Czy wyniki z komendy site: są wiarygodne?

Warto wspomnieć, że komenda site: pozwala nam sprawdzić to, co znajduje się aktualnie w indeksie. Rzeczywista sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej (np. roboty nie sprawdziły jeszcze nowej zawartości).

Oprócz tego trzeba pamiętać, że taki sposób sprawdzania indeksowania nie sprawdza się raczej w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów np. sklepów internetowych. Dokładniejsze dane można uzyskać w narzędziu Google Search Console, natomiast wyniki z komendy site: należy traktować raczej jako punkt wyjścia.

Do czego jeszcze służy komenda site:?

Za pomocą komendy site: można również sprawdzić, czy w indeksie Google nie znajdują się podstrony, które nie mają znaczenia pod pozycjonowanie, np. regulamin i polityka prywatności, wewnętrzna wyszukiwarka, strona logowania, koszyk zakupowy. Takie elementy serwisu nie powinny być sprawdzane przez roboty indeksujące, dlatego warto zablokować do nich dostęp.

Dzięki komendzie site: można też przeanalizować stronę pod kątem odpowiedzi HTTP np. błędu 404, który wyświetla się, gdy dany zasób został usunięty.

Komenda site: – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „komenda site:”. Wyjaśniliśmy, czym jest, do czego służy oraz jak jej używać w odniesieniu do własnej strony internetowej.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog