Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Pingowanie

Pingowanie

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – pingowanie. Dawniej zagadnienie bardzo przydatne w procesie indeksowania strony – czy obecnie również ma znaczenie?

Pingowanie – definicja

Pingowanie (pinging) to proces wysyłania automatycznie generowanych powiadomień do wyszukiwarek. Celem takiego działania jest poinformowanie robotów indeksujących, że na stronie pojawiła się nowa treść i trzeba ją zaindeksować.

Dzięki temu roboty mogą szybciej sprawdzić daną podstronę, dodać ją do indeksu wyszukiwarki i w konsekwencji wyświetlić w wynikach wyszukiwania.

Jak działa pingowanie?

W pierwszej kolejności za pomocą Internet Control Message Protocol wysyłany jest tzw. ping, czyli żądanie do serwera. Następnie powiadomione o nowej treści roboty wyszukiwarki wchodzą na daną podstronę i sprawdzają jej zawartość. Jeśli zostanie oceniona pozytywnie, dodają ją do indeksu.

Proces pingowania można przeprowadzić np. za pomocą ogólnodostępnych serwisów takich jak pingler.com czy pingomatic.com.

Czy pingowanie nadal ma sens?

Dawniej pingowanie było bardzo często stosowanym mechanizmem, zwłaszcza przez właścicieli blogów i serwisów często publikujących newsy. Dzięki temu nowe treści mogły znacznie szybciej znaleźć się w indeksie wyszukiwarki i co za tym idzie w wynikach wyszukiwania.

Jednak w ciągu ostatnich lat działanie robotów Google mocno się zmieniło. Niektóre strony odwiedzane są nawet codziennie. Dlatego wydaje się, że pingowanie nie ma już sensu. Jeśli strona jest wiarygodna i ma wysoką jakość, roboty indeksujące same ją odwiedzą.

Pingowanie – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, na czym polega proces pingowania. Choć dawniej takie działanie się sprawdzało, dziś niekoniecznie ma sens, a przez wiele osób uznawane jest nawet za mechanizm przestarzały.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog