03-06-2018

Plik robots.txt – czym jest i do czego służy?

Plik robots.txt ma bezpośredni wpływ na to, co zostanie umieszczone w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki niemu nie tylko możemy wskazać treści, które nie chcemy, aby zostały przez boty zaindeksowane, jak i wykluczyć spod indeksowania całą stronę www. Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, czym jest plik robots.txt oraz do czego służy.

Plik robots.txt – czym jest i do czego służy? - SEO blog

Czym jest plik robots.txt?

Plik robots.txt jest niewielkim i prostym do stworzenia plikiem tekstowym, który umieszczamy na serwerze wybranej strony internetowej. To jeden z głównych mechanizmów “Robots Exclusion Protocol”, dzięki którym roboty wyszukiwarek w określony sposób rozpoznają witrynę. Plik robots.txt określa obszar, w którym mogą one dokonywać swoich działań.

Do czego służy plik robots.txt?

Plik robots.txt służy robotom do odczytywania zasad, według których mogą one indeksować stronę. Na jego podstawie określają one, które elementy strony mogą analizować pod kątem ich struktury i treści. Zdobyte informacje, dzięki odpowiednim algorytmom, pozwalają na umieszczenie strony www w wynikach wyszukiwania na właściwej pozycji.

Dlaczego plik robots.txt jest tak ważny?

Jeśli plik robots.txt nie został przez nas stworzony, roboty uznają, że mogą zaindeksować stronę w całości. Warto jednak pamiętać o tym, by plik robots.txt znalazł się na serwerze nawet wtedy, kiedy pozornie tego chcemy. W ten sposób unikniemy ewentualnych błędów, które uniemożliwiłyby zaindeksowanie tych ważnych dla nas podstron lub elementów. Kolejną zaletą stworzenia pliku robots.txt jest możliwość zablokowania indeksowania tych informacji, które nie są dla nas istotne. Znacząco odciąży to stronę, pozytywnie wpływając na wysokość zajmowanej przez nas pozycji.


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Zacznij darmowy miesiąc próbny.

Wypróbuj nas za darmo przez 30 dni.