Plik robots.txt – czym jest i do czego służy?

Pozycjonowanie
Plik robots.txt – czym jest i do czego służy?

Czym jest plik robots.txt?

Plik robots.txt jest niewielkim i prostym do stworzenia plikiem tekstowym, który umieszczamy na serwerze wybranej strony internetowej. To jeden z głównych mechanizmów “Robots Exclusion Protocol”, dzięki którym roboty wyszukiwarek w określony sposób rozpoznają witrynę. Plik robots.txt określa obszar, w którym mogą one dokonywać swoich działań.

Do czego służy plik robots.txt?

Plik robots.txt służy robotom do odczytywania zasad, według których mogą one indeksować stronę. Na jego podstawie określają one, które elementy strony mogą analizować pod kątem ich struktury i treści. Zdobyte informacje, dzięki odpowiednim algorytmom, pozwalają na umieszczenie strony www w wynikach wyszukiwania na właściwej pozycji.

Dlaczego plik robots.txt jest tak ważny?

Jeśli plik robots.txt nie został przez nas stworzony, roboty uznają, że mogą zaindeksować stronę w całości. Warto jednak pamiętać o tym, by plik robots.txt znalazł się na serwerze nawet wtedy, kiedy pozornie tego chcemy. W ten sposób unikniemy ewentualnych błędów, które uniemożliwiłyby zaindeksowanie tych ważnych dla nas podstron lub elementów. Kolejną zaletą stworzenia pliku robots.txt jest możliwość zablokowania indeksowania tych informacji, które nie są dla nas istotne. Znacząco odciąży to stronę, pozytywnie wpływając na wysokość zajmowanej przez nas pozycji.