Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – artykuł sponsorowany, czyli jedna z form promocji firmy oraz pozyskiwania linków.

Czym jest artykuł sponsorowany?

Artykuł sponsorowany to treść zawierająca subtelną reklamę w postaci wzmianki o firmie (np. grafika, link do strony, nazwa marki). Dawniej tego typu artykuły publikowane były w tradycyjnej prasie. Jednak dziś najczęściej mówi się o nich w kontekście marketingu internetowego.

Artykuł sponsorowany umieszcza się na stronach wydawców za odpowiednią opłatą. Jego celem jest zainteresowanie grupy docelowej konkretnym produktem lub marką, zwiększenie świadomości marki wśród konsumentów, ale także wsparcie pozycjonowania – artykuły sponsorowane wykorzystuje się do budowania profilu linkowego pozycjonowanej domeny.

Jak stworzyć artykuł sponsorowany?

Artykuł sponsorowany musi zawierać wartościową dla czytelnika treść, a także omawiać zagadnienia związane z tematyką portalu, na którym zostanie opublikowany. Powinien w subtelny sposób wspominać o marce, a nie nachalnie namawiać czytelnika do zakupu produktu czy skorzystania z usługi.

Przykład: serwis dla kobiet w ciąży mógłby opublikować artykuł opisujący bezpieczne zajęcia grupowe dla przyszłych mam. W treści mogłaby znaleźć się wzmianka o ofercie szkoły X, prowadzącej pilates dla ciężarnych.

Gdzie umieścić artykuł sponsorowany?

Aby artykuł sponsorowany nie tylko budował świadomość marki wśród potencjalnych klientów, ale również pomagał w pozycjonowaniu witryny, powinien zostać umieszczony w serwisach o dużej wiarygodności i wysokim Domain Rating.

Warto za pomocą narzędzi takich jak Ahrefs sprawdzić, gdzie swoje artykuły publikuje konkurencja.

Artykuł sponsorowany – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest artykuł sponsorowany. Subtelna reklama w formie profesjonalnej treści pozwala budować pozytywny wizerunek, zwiększać świadomość marki, zwracać uwagę na konkretne produkty w ofercie, a także wspiera link building, który jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych SEO. Warto jednak pamiętać, że niepoprawnie przygotowany lub opublikowany na mało wiarygodnej stronie artykuł może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Dwell time – czym jest? Czy wpływa na SEO?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 27-03-2023
Dwell time – czym jest? Czy wpływa na SEO? - SEO blog
SEO Samodzielni
Stworzenie usługi i podpięcie śledzenia w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 14-03-2023
Stworzenie usługi i podpięcie śledzenia w Google Analytics 4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Jakie są różnice między Universal Analytics a GA4?
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 13-03-2023
Jakie są różnice między Universal Analytics a GA4? - SEO blog