Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Błąd 102

Błąd 102

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – błąd 102, inaczej nazywany błędem ERR_CONNECTION_REFUSED.

Czym jest błąd 102?

Błąd 102 (ERR_CONNECTION_REFUSED) należy do grupy kodów 1xx, czyli informacyjnych. Jest to odpowiedź HTTP, informująca, że próba połączenia ze stroną internetową została odrzucona.

błąd 102

Błąd 102 dotyczy każdego systemu operacyjnego i każdej przeglądarki, jednak w formie przedstawionej powyżej wyświetla się tylko w Google Chrome. Użytkownicy tej przeglądarki spotykają się z nim najczęściej.

Jak są przyczyny błędu 102?

Strona błędu 102 informuje użytkownika wyłącznie o tym, że połączenie z danym zasobem zostało odrzucone. Nie wyświetla się żaden szczegółowy komunikat i propozycje rozwiązania problemu. To dlatego, że przyczyn tej odpowiedzi HTTP może być wiele i niestety internauta sam musi dojść do tego, co spowodowało błąd 102.

Teoretycznie problem może leżeć zarówno po stronie użytkownika, jak i administratora strony, jednak druga opcja zdarza się bardzo rzadko i spowodowana jest raczej niepoprawnym działaniem serwera.

Możliwe przyczyny błędu ERR_CONNECTION_REFUSED:

 • wadliwe połączenie internetowe,
 • aktywność złośliwego oprogramowania,
 • niepoprawne działanie przeglądarki,
 • niepoprawna konfiguracja zapory sieciowej,
 • blokada ze strony programu antywirusowego,
 • problemy z połączeniem wynikające z działania serwera proxy,
 • pamięć DNS niezgodna z aktualną wersją witryny.

Jak naprawić błąd 102?

W pierwszej kolejności należy ustalić, po czyjej stronie leży problem – czy błąd 102 dotyczy pojedynczego użytkownika, czy raczej całego serwisu. W tym celu trzeba sprawdzić status strony. Jak? Wystarczy spróbować uzyskać dostęp do innych serwisów. Jeśli wszystkie pozostałe działają, to znaczy, że za błąd odpowiedzialny jest administrator strony. Dla pewności można skorzystać z narzędzia Down for Everyone or Just Me.

błąd 102 - Down for Everyone or Just Me

Jeśli okaże się, że strona nie działa dla nikogo, użytkownik niewiele może zdziałać. Jedynym rozwiązaniem jest kontakt z administratorem.

Jeśli natomiast użytkownik nie może uzyskać dostępu do żadnej innej witryny, to znaczy, że problem musi rozwiązać po swojej stronie. Przykładowe metody naprawienia błędu 102:

Połączenie internetowe

Jednym z najczęstszych powodów wyświetlenia błędu 102 są problemy z połączeniem internetowym. Dlatego w pierwszej kolejności warto zrestartować router. Istotne jest to, aby po wyłączeniu urządzenia odczekać przynajmniej 30 sekund i dopiero po upływie tego czasu uruchomić go ponownie.

Przeglądarka

Przeglądarka internetowa to kolejny obszar, który bardzo często powoduje wyświetlenie błędu 102. Jednak w jej przypadku przyczyn może być kilka. Na początku należy wyczyścić pliki cache i historię wyszukiwania, ponieważ nieaktualne dane przechowywane w pamięci podręcznej mogą powodować problem z połączeniem.

Następnie warto sprawdzić rozszerzenia i wtyczki. Niektóre z nich mogą być niekompatybilne z aktualną wersją wyszukiwarki lub po prostu nie działać poprawnie.

Jeśli oba te działania nie pomogą rozwiązać problemu, pozostaje jeszcze odinstalowanie przeglądarki, a następnie zainstalowanie jej na nowo.

Zapory sieciowe i programy antywirusowe

Czasami dostęp do strony internetowej mogą blokować programy antywirusowe i zapory sieciowe. Aby sprawdzić, czy to właśnie w tym leży przyczyna błędu 102, należy tymczasowo je dezaktywować.

Trzeba jednak pamiętać, że blokowanie stron ma miejsce wtedy, gdy serwis zostanie uznany za niebezpieczny. Dlatego przed wyłączeniem zapory czy programu antywirusowego warto się upewnić, że strona, do której chcemy uzyskać dostęp, jest bezpieczna.

Serwer proxy

Serwer proxy, pełniący funkcję pośrednika pomiędzy komputerem/przeglądarką a docelowym serwerem również może powodować problemy z połączeniem i w konsekwencji przyczynić się do wyświetlenia błędu 102.

Serwer proxy również – podobnie jak przeglądarka – może przechowywać dane w pamięci podręcznej. Jeśli będą nieaktualne, mamy kolejne potencjalne źródło problemu. Jak to naprawić? Najlepiej tymczasowo dezaktywować serwer.

Pamięć podręczna DNS

Pamięć podręczna DNS to baza danych obsługiwana przez system operacyjny komputera. Działa podobnie jak pliki cache w przeglądarce – dzięki niej strony szybciej się ładują. Jednak z tego samego względu może ona wywoływać błąd 102. Dlatego trzeba ją wyczyścić. Jak to zrobić?

Wszystko zależy od systemu operacyjnego. Przykładowo w Windows 11 należy wpisać „cmd” lub „wiersze polecenia” w pasku wyszukiwania systemu, a następnie uruchomić aplikację „Wiersze polecenia” jako administrator.

błąd 102 - wiersze polecenia Windows

Na ekranie wyświetli się okno, w którym należy umieścić polecenie zaznaczone na poniższej grafice kolorem żółtym, a następnie wcisnąć Enter na klawiaturze.

błąd 102 - wiersze polecenia Windows

Aby zakończyć proces czyszczenia pamięci DNS, należy zrestartować komputer. Gotowe.

Błąd 102 – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie błąd 102. Wyjaśniliśmy, o czym informuje ta odpowiedź HTTP, jakie są jej przyczyny i jak naprawić błąd.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
 • Odezwiemy się w 24h
 • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
 • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
 • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
 • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-04-2024
Eksploracja kohort w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 26-02-2024
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog