Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / CDN

CDN

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – CDN. Jest to usługa dotycząca poprawnego funkcjonowania całego internetu. Odpowiada między innymi za znacznie większą przepustowość i przyspieszenie witryny.

CDN – co to jest?

CDN jest konkretną usługą odpowiadającą za transfer treści do współpracującej ze sobą grupy serwerów w celu zapewnienia jak najszybszego dostarczenia danych internetowych. Zwiększa prędkość ładowania multimediów, plików JavaScript, arkuszy stylów oraz serwisów www.

Jakie korzyści oferuje CDN?

Główną korzyścią oferowaną przez CDN jest znacznie szybsze ładowanie witryn, dzięki czemu procent współczynnika odrzuceń (tzw. bounce rate) ulega zmniejszeniu. Warto również wspomnieć, iż usługa ta zapewnia ochronę przez atakami DDOS. Nie może jednak pełnić roli hostingu, ponieważ odpowiada wyłącznie za buforowanie. Jakie są zalety CDN?

CDN – zalety:

  • odpowiada za szybsze ładowanie witryn,
  • zapewnia ochronę przed atakami DDOS,
  • poprawia aspekt UX.

CDN pozwala dodatkowo zaoszczędzić na przepustowości hostingu, ponieważ znacznie zmniejsza ilość danych koniecznych do dostarczenia przez konkretny serwer.

Jak działa CDN?

Działanie CDN jest bardzo proste. Gdy użytkownik mieszkający przykładowo w USA chce przeglądać treści zlokalizowane w Arabii Saudyjskiej, wysyła żądanie (wykonując konkretną czynność), na które odpowiada CDN wybierając serwer znajdujący się najbliższej użytkownika. Dzięki temu może on korzystać z witryny znacznie szybciej, niż jakby dane były pobierane bezpośrednio z serwerów znajdujących się w Arabii Saudyjskiej.

CDN – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy znaczenie pojęcia pt.: „CDN”. Podpowiedzieliśmy, jakie korzyści oferuje ta usługa i jak dokładnie działa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – śledź nas na bieżąco. Regularnie publikujemy wartościowe materiały edukacyjne.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog