Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Dane strukturalne

Dane strukturalne

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – dane strukturalne, czyli dodatkowe elementy w kodzie strony. Czym są i po co się je implementuje?

Czym są dane strukturalne?

Wyszukiwarka Google, a także niektóre inne mechanizmy internetowe używają danych strukturalnych (ang. structured data) do analizowania treści w serwisach internetowych. Są to mikrodane kierowane do robotów indeksujących. Umieszczane się w je w kodzie strony, dlatego nie są widoczne dla użytkowników.

Dane strukturalne pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość danej witryny internetowej, a dzięki temu wyświetlić użytkownikom trafniejsze wyniki w SERP-ach.

Przykładowo: dzięki structured data wyszukiwarka Google wie, że liczba pod produktem w sklepie online jest ceną w walucie PLN, a nie liczbą dostępnych sztuk w magazynie czy wagą produktu.

Rodzaje danych strukturalnych

Rodzajów danych strukturalnych jest mnóstwo. To, które z nich należy umieścić na własnej stronie, zależy od jej zawartości. Dla sklepu internetowego przydatne będą m.in. takie dane jak:

  • ocena i recenzja,
  • cena,
  • dostępność w magazynie,
  • wymiary,
  • waga,
  • sposób dostawy.

Dane strukturalne a SEO

Wyszukiwarka Google nigdy oficjalnie nie potwierdziła, że dane strukturalne wpływają pozytywnie lub negatywnie na pozycjonowanie, jednak faktem jest, że ich wdrożenie może zwiększyć CTR (współczynnik klikalności).

Za pomocą mikrodanych implementowanych do kodu strony można rozbudować wyniki wyszukiwania, czyli dodać fragmenty rozszerzone (ang. rich snippets). Dodatkowe informacje w SERP-ach zwracają uwagę użytkowników i zwiększają szansę na kliknięcie i jednocześnie na większy ruch na stronie.

Dane strukturalne – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym są dane strukturalne. Mimo że nie ma jasnych dowodów na ich wpływ na pozycję w rankingu, zdecydowanie warto je stosować. Ułatwiają one wyszukiwarkom zrozumienie zawartości strony i mogą zwiększyć liczbę wizyt.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog
SEO Samodzielni
Raporty standardowe w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 14-08-2023
Raporty standardowe w Google Analytics 4 - SEO blog