Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Domain Authority

Domain Authority

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – Domain Authority, czyli wskaźnik istotny w przypadku organicznego pozycjonowania stron internetowych.

Czym jest Domain Authority?

Domain Authority (DA), czyli Autorytet Domeny to wskaźnik opracowany przez firmę Moz. Pozwala on oszacować, jak dana witryna będzie pozycjonowała się w naturalnych wynikach wyszukiwania i radziła sobie wśród konkurencji.

Wskaźnik DA wyrażany jest w skali od 1 do 100 – im wyżej górnej granicy, tym większy potencjał rankingowy. Trudno jednak znaleźć strony z wynikiem bliskim 100.

Co wpływa na Domain Authority?

Na wysokość wskaźnika Domain Authority wpływają przede wszystkim takie czynniki jak MozRank, MozTrust, liczba i jakość linków zewnętrznych (w tym liczba linków do domeny głównej) oraz wiek domeny. Jednak dokładne działanie mechanizmu algorytmu nie jest do końca znane, a czynników, na podstawie których obliczany jest wynik DA, jest znacznie więcej.

Domain Authority własnej domeny można sprawdzić za pomocą darmowego rozszerzenia MozBar do Chrome, a także wielu innych ogólnodostępnych narzędzi. Sam wskaźnik nie ma wpływu na pozycjonowanie i jest tylko parametrem pomocniczym.

Jak poprawić Domain Authority?

Domeny z wyższym wynikiem DA mają oczywiście większe szanse na lepsze pozycje na stronie SERP. Jak zatem poprawić współczynnik Domain Authority?

Należy przede wszystkim zadbać o wartościowy profil linków zewnętrznych (rodzaj, jakość, liczba, umiejscowienie), ale także na ogólne aspekty związane z optymalizacją strony oraz wartościowy content i UX.

Domain Authority – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie Domain Authority. Wyjaśniliśmy, czym jest ten współczynnik, co wpływa na jego wysokość oraz jak go poprawić.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog