Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Domena gTLD

Domena gTLD

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – domena gTLD. Jest to rozszerzenie internetowe, które przypisuje stronie konkretny rodzaj działalności.

Domena gTLD – co to jest?

Domena gTLD (ang. generic Top-Level Domain) to ogólna domena najwyższego rzędu, nazywana też funkcjonalną. Jej zadanie to informowanie użytkowników oraz roboty indeksujące o tematyce i funkcji danej strony.

Końcówki domeny gTLD składają się z co najmniej trzech liter (może być więcej).

Przykłady domen gTLD

Najpopularniejsze domeny z rozszerzeniem funkcjonalnym to: com (dla firm komercyjnych), .edu (dla instytucji oświatowych i naukowych), .gov (dla agencji rządowych), .net (dla firm i osób fizycznych związanych z Internetem), .org (dla organizacji) oraz .info (dla stron informacyjnych).

Inne rozszerzenia dotyczą stron związanych z biznesem, domen agencji wojskowych i organizacji międzynardowych oraz domen zaprojektowanych dla urządzeń mobilnych.

Domena gTLD a SEO

Rozszerzenie domeny ma znaczenie dla widoczności strony, tylko jeśli chodzi o kierowanie na konkretny kraj i język – taką informację wielokrotnie potwierdził Matt Cutts (do niedawna ikona firmy Google).

Rozszerzenia funkcjonalne nie są czynnikiem rankingowym pod pozycjonowanie i nie wpływają bezpośrednio na pozycję serwisu. Mogą być jednak cenną wskazówką dla robotów indeksujących przy dopasowywaniu treści do zapytań użytkowników, a także informacją dla internautów. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia współczynnika klikalności, który pośrednio wpływa na ranking.

Domena gTLD – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie domena gTLD. Podaliśmy przykłady, a także wyjaśniliśmy jej funkcje oraz znaczenie w kontekście SEO.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog