Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Domena TLD

Domena TLD

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – domena TLD, czyli domena najwyższego poziomu, która nie ma nic „nad sobą”.

Czym jest domena TLD?

Domena TLD (ang. Top-Level Domain) lub inaczej domena najwyższego poziomu to segment znajdujący się po ostatniej kropce. Jest ona najwyżej w hierarchii systemu nazw domen.

TLD nazywana jest również rozszerzeniem lub końcówką domeny. Zazwyczaj składa się z dwóch lub trzech liter, ale istnieją też końcówki czteroliterowe (np. info).

Domena TLD – rodzaje

Domeny TLD można podzielić na dwa rodzaje: ccTLD oraz gTLD. Pierwsze to krajowe domeny najwyższego rzędu. Ich zadaniem jest przypisanie strony do konkretnego kraju i języka. W Polsce domena krajowa to „.pl”, w Niemczech „.de”, w Wielkiej Brytanii „.uk”, a w Kanadzie „.ca”.

Domeny gTLD to natomiast ogólne domeny najwyższego rzędu, zaliczane do funkcjonalnych. Informują one o tym, jaką funkcję pełni dany serwis. Najpopularniejszą końcówką jest „.com”, przeznaczone dla stron komercyjnych.

TLD – wpływ na SEO

John Mueller, Senior Webmaster Trends Analyst w Google przyznał, że TLD nie jest czynnikiem rankingowym, dlatego końcówka domeny nie wpływa na pozycjonowanie. Jednak może mieć ona znaczenie dla widoczności serwisu kierowanego za granicę.

Dlatego tworzenie domeny z końcówką „.pl” i kierowanie jej np. do Niemiec jest sporym błędem, przez który trudno będzie osiągnąć dobre wyniki. Oprócz tego rozszerzenie ma wpływ na CTR, czyli współczynnik klikalności. Anglicy chętniej klikną domenę z końcówką „.uk”, a Francuzi – z końcówką„.fr”.

Domena TLD – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest domena TLD, przedstawiliśmy przykładowe rozszerzenia, a także omówiliśmy wpływ końcówki domeny na SEO.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Search intent – jak wykorzystać intencje użytkownika w SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 05-06-2023
Search intent – jak wykorzystać intencje użytkownika w SEO - SEO blog
SEO Samodzielni
Zdarzenia i konwersje w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 22-05-2023
Zdarzenia i konwersje w Google Analytics 4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Semantyczne SEO, czyli jak osiągnąć wyższe pozycje w Google
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 08-05-2023
Semantyczne SEO, czyli jak osiągnąć wyższe pozycje w Google - SEO blog