Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Favicon

Favicon

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – favicon, czyli coś, co pozwala wyróżnić się na tle konkurencji.

Favicon – co to jest?

Favicon to mała ikonka widoczna przed adresem URL w polu adresowym przeglądarki oraz na karcie przeglądarki przed tytułem strony. Niewielkich rozmiarów obrazek najczęściej przedstawia logo marki lub element graficzny, który kojarzy się z firmą lub daną domeną.

Jakie znaczenie dla marki ma favicon?

Favicon pozwala przede wszystkim wyróżnić się na tle innych. Dzięki tej małej ikonie użytkownik szybciej trafi na Twoją stronę, gdy w przeglądarce otworzy kilka różnych kart. To pozwoli poprawić UX strony. Każdy z was doświadczył sytuacji, kiedy chciał wrócić w przeglądarce do YouTube, czy Facebooka i wiedział dokładnie, którą kartkę kliknąć ze względu na ikonkę :)

To jednak nie wszystko. Identyfikacja wizualna marki jest bardzo ważna, a znaczenie mają nawet tak niewielkie i na pierwszy rzut oka nic nieznaczące elementy jak favicon. Poza tym strona, która nie ma własnej ikony wygląda nieprofesjonalnie. Można powiedzieć, że jest to obecnie element obowiązkowy w procesie budowania witryny internetowej.

Jak dodać favicon?

W przypadku CMS-ów takich jak np.WordPress, proces dodawania favicon jest szybki i banalnie prosty. Wystarczy kilka kliknięć, nie musisz nawet konwertować obrazu do odpowiedniego formatu – system zrobi to za Ciebie.

Jeśli samodzielnie edytujesz skrypt strony, konieczne będzie dodanie odpowiednio przekonwertowanego i nazwanego pliku (favicon.ico) do katalogu głównego witryny.

Favicon – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest favicon i dlaczego warto pamiętać o tym niewielkim elemencie w procesie tworzenia strony. Nie ma on bezpośredniego wpływu na widoczność w sieci, jednak z pewnością pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników i wizerunek marki.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-01-2024
Eksploracja ścieżki w GA4 - SEO blog