Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Filtr algorytmiczny

Filtr algorytmiczny

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – filtr algorytmiczny. To kara, przez którą strona traci wypracowaną pozycję, a w konsekwencji także ruch.

Czym jest filtr algorytmiczny?

Filtr algorytmiczny jest karą nakładaną na stronę internetową przez Google. To efekt nieprzestrzegania zasad dla webmasterów i naruszenia polityki wyszukiwarki.

Informacja o nałożeniu filtra algorytmicznego na stronę nie pojawia się w Google Search Console ani żadnym innym narzędziu SEO, dlatego właściciel serwisu nie otrzymuje jasnego komunikatu, co jest dość problematyczne i utrudnia szybkie rozwiązanie problemu.

Jak działa filtr algorytmiczny?

Filtr algorytmiczny nakładany jest na stronę automatycznie – w przeciwieństwie do filtra ręcznego. Jest efektem działania algorytmu wyszukiwarki Google.

Jak działa? Otrzymują go strony, które w jakiś sposób nie przestrzegają ustalonych zasad, czyli wymogów algorytmu. Skutkiem takiej kary jest obniżenie pozycji strony o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt pozycji. To z kolei obniża ruch na stronie, a tym samym także konwersję.

Filtr algorytmiczny – przyczyny

Przyczyny nałożenia przez Google filtra algorytmicznego to manipulowanie wynikami wyszukiwania poprzez stosowanie niedozwolonych technik pozycjonowania oraz publikowanie thin content, czyli treści niskiej jakości, nieprzydatnych dla użytkownika.

Karę można otrzymać również za kupowanie sztucznych linków. Takie działanie jest niedozwolone. Linki powinny być naturalne i pochodzić z wiarygodnych serwisów. Inne przyczyny to upychanie dużej ilości słów kluczowych, duplikaty treści oraz problemy techniczne na stronie.

Filtr algorytmiczny – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „filtr algorytmiczny”. Wyjaśniliśmy, czym jest, jak działa oraz jakie są przyczyny nałożenia takiej kary przez wyszukiwarkę Google.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog