Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Hosting

Hosting

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – hosting, czyli element niezbędny w procesie publikowania stron internetowych.

Co to jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca w sieci lub inaczej zasobów serwera. Potocznie terminem tym określa się też samo miejsce na serwerze.

Hosting jest niezbędny do tego, aby strona internetowa mogła pojawić się w sieci i być dostępna dla wszystkich 24 godziny na dobę.

Czy hosting ma znaczenie dla pozycjonowania?

Hosting sam w sobie nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym SEO – wyszukiwarka Google nie ma w tej kwestii jasnych preferencji. Jednak jego wybór ma znaczenie dla procesu pozycjonowania.

Przede wszystkim chodzi o wydajność i szybkość ładowania zawartości witryny. Przykładowo, serwer z małą przepustowością nie sprawdzi się dla sklepu internetowego, odwiedzanego codziennie przez kilkanaście tysięcy użytkowników. Mogą na tym ucierpieć podstawowe wskaźniki internetowe (Core Web Vitals), które w ostatnim czasie mają coraz większy wpływ na SEO.

Znaczenie mają także kwestie takie jak zabezpieczenia przed atakami hakerskimi oraz niezawodność hostingu. Jeśli serwer będzie odpowiadał błędem 5xx przy każdych odwiedzinach Googlebota, może wystąpić problem z indeksacją zawartości.

Jakie są rodzaje hostingu?

Obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje hostingu:

  • hosting współdzielony – to najtańsza ze wszystkich opcji. Jak sama nazwa wskazuje, polega na dzieleniu przestrzeni i zasobów serwera z innymi podmiotami. Nie sprawdzi się w przypadku rozbudowanych serwisów i popularnych stron generujących duży ruch każdego dnia;
  • Serwer VPS (Virtual Private Server) – to prywatna przestrzeń na serwerze. Jest opcją pośrednią pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym – zarówno w kwestii kosztów, jak i możliwości;
  • serwer dedykowany – to prywatny serwer skrojony pod potrzeby klienta. Daje największe możliwości i zapewnia największe bezpieczeństwo. W jego przypadku trzeba liczyć się jednak z wysoką ceną.

Hosting – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest i do czego służy hosting. Bez niego strona internetowa nie ma szans pojawić się w publicznej przestrzeni Internetu. Ma on również znaczenie dla procesu pozycjonowania, ponieważ niska wydajność serwera może przełożyć się na sprawność strony i inne aspekty techniczne, które bierze pod uwagę Google przy ustalaniu rankingu.

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

Bądź pierwszą osobą, która (d)oceni treść.

5 / 5

Liczba ocen: 0

Twoja ocena:

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc