Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Hreflang

Hreflang

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – hreflang. Ma ogromne znaczenie w przypadku optymalizacji kodu strony dostępnej w kilku wersjach językowych. Czym jest?

Czym jest hreflang?

Hreflang to atrybut tagu w języku HTML. Jego zadaniem jest informowanie robotów wyszukiwarki o tym, że istnieją różne wersje językowe strony przeznaczone dla użytkowników z różnych krajów czy regionów.

Schemat tagu z atrybutem hreflang wygląda następująco:

<link rel="alternate" hreflang="język-region" href="przykładowy adres URL" />

Jak i gdzie wdrożyć hreflang na swojej stronie?

Atrybut hreflang najczęściej umieszczany jest w sekcji head w kodzie strony. Należy pamiętać, że strona powinna zawierać odniesienia do wszystkich występujących wersji językowych, a także do samej siebie.

Ważne są również tagi powrotne. To znaczy, że jeśli wersja X zawiera odniesienie do wersji Y, to wersja Y powinna zawierać odniesienie do wersji X. Do tego kierowanie powinno zawsze odbywać się na te same podstrony, a nie z podstrony do np. strony głównej.

Jeśli strona ma kilkadziesiąt wersji językowych, to umieszczanie wszystkich odniesień w sekcji head nie jest dobrym pomysłem. W takiej sytuacji lepiej umieścić te informacje w pliku sitemap.

Hreflang a SEO

Hreflang nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony, jednak jest ogromnie ważny dla całego procesu optymalizowania i pozycjonowania witryny w pośredni sposób. Przede wszystkim pozwala uniknąć kary od wyszukiwarki za tzw. duplicate content.

Jeśli ta sama treść w innym języku nie zostanie oznaczona atrybutem hreflang, Google uzna ją za kopię, co będzie miało negatywny wpływ na widoczność.

Hreflang – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest atrybut hreflang. Według oficjalnych informacji dostarczanych przez firmę Google jest on konieczny, gdy strona ma kilka wersji językowych. Pamiętaj jednak, że wdrożenie atrybutu hreflang musi być przeprowadzone zgodnie z wytycznymi wyszukiwarki. W przeciwnym razie tagi nie będą brane pod uwagę.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Recykling treści – wykorzystanie w SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 25-09-2023
Recykling treści – wykorzystanie w SEO - SEO blog
SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog