Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / HTML

HTML

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – HTML. Bardzo istotne pojęcie przy tworzeniu stron internetowych.

Co to jest HTML?

HTML (ang. HyperText Markup Language) to hipertekstowy język znaczników. Obecnie wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia struktury strony i nadawania poszczególnym elementom znaczenia semantycznego.

HTML jest podstawą tworzenia stron internetowych. Za pomocą tego języka webmaster może zbudować szkielet witryny oraz nadać wybranym fragmentom tekstu jakieś cechy np. pogrubienie, nagłówek, akapit, tabelka, link, obraz.

Jak działa język HTML?

Do tworzenia hipertekstu w języku HTML wykorzystuje się specjalne znaczniki lub tagi, które przekazują przeglądarce internetowej informacje na temat tego, jak ma wyglądać zawartość strony. Dzięki nim możliwe jest uporządkowanie jej zawartości.

Znaczniki HTML to wyrazy lub litery zamknięte w ostrych nawiasach np. <title>, który definiuje tytuł dokumentu lub <a>, którym oznacza się link zewnętrzny lub wewnętrzny.

Czy HTML to język programowania?

Jeśli strona jest interaktywna i obsługuje żądania użytkownika lub zewnętrzne urządzenia, to nie jest za to odpowiedzialny język HTML. Służy on wyłącznie do opisywania struktury witryny. Natomiast za jej funkcje odpowiadają języki takie jak JavaScript czy Python.

Oznacza to, że HTML nie jest językiem programowania. Aby stworzyć profesjonalny, interaktywny serwis, podstawą są: HTML, język programowania (np. Python) oraz CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, służące do nadawania stronie konkretnego wyglądu.

HTML – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy HTML, czyli język do tworzenia struktury strony internetowej. Wyjaśniliśmy, czym jest oraz na czym polega jego działanie.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog