Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / HTTP

HTTP

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – HTTP, czyli protokół pozwalający na nawiązywanie połączenia z serwerem.

HTTP – co to jest?

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) to protokół sieciowy, umożliwiający przesyłanie danych pomiędzy klientem (przeglądarką) a serwerem, na którym przechowywane są wszystkie pliki tworzące stronę internetową.

Za pomocą jednej z kilku metod protokół HTTP pozwala wysłać żądanie do serwera. Serwer może na nie odpowiedzieć i wyświetlić użytkownikowi zawartość danej witryny. Element „http” widoczny jest w adresie URL strony internetowej w oknie przeglądarki.

HTTP – przechowywanie danych

Cechą charakterystyczną protokołu HTTP jest to, że nie przechowuje on wcześniej przesłanych danych. Muszą być one pobierane za każdym razem, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do danej strony internetowej. To pozwala uniknąć przeciążenia serwera, ale jednocześnie wydłuża czas wyświetlenia zawartości strony.

To dlatego przy protokole HTTP używane są pliki cookie, które zapisują działania internauty i w konsekwencji pozwalają na szybsze wczytywanie stron.

HTTP a pozycjonowanie

Obecnie HTTP nie jest rekomendowanym protokołem. Wyszukiwarka Google zaleca raczej stosowanie HTTPS, który wykorzystuje certyfikat szyfrowania danych (SSL), dlatego HTTP będzie miało negatywny wpływ na pozycjonowanie.

Bezpieczeństwo na stronie jest jednym z czynników rankingowych, dlatego wdrożenie SSL może mieć pozytywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Protokół HTTPS jest obecnie standardem i nie powinno go zabraknąć zwłaszcza w serwisach, na których użytkownicy udostępniają poufne dane, czyli m.in. w sklepach internetowych.

HTTP – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy protokół HTTP. Wyjaśniliśmy, czym jest, do czego służy oraz jakie ma znaczenie w pozycjonowaniu strony.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Search intent – jak wykorzystać intencje użytkownika w SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 05-06-2023
Search intent – jak wykorzystać intencje użytkownika w SEO - SEO blog
SEO Samodzielni
Zdarzenia i konwersje w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 22-05-2023
Zdarzenia i konwersje w Google Analytics 4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Semantyczne SEO, czyli jak osiągnąć wyższe pozycje w Google
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 08-05-2023
Semantyczne SEO, czyli jak osiągnąć wyższe pozycje w Google - SEO blog