Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Katalogowanie

Katalogowanie

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – katalogowanie. Działanie, które dawniej mocno wpływało na pozycję strony. Dziś ma niewielkie znaczenie.

Czym jest katalogowanie?

Katalogowanie to umieszczanie linków do serwisu oraz ich opisów w specjalnych katalogach stron. Czym są katalogi? To miejsca w sieci z pogrupowanymi tematycznie adresami URL.

Celem katalogowania jest pozyskanie linków zwrotnych, które pozytywnie wpłyną na pozycjonowanie, ale również zaprezentowanie strony internautom.

Katalogowanie – jak powinno wyglądać?

Aby katalogowanie rzeczywiście niosło jakąś wartość dla strony, powinno być dobrze przeprowadzone. Należy unikać masowego dodawania linków do wszystkich możliwych katalogów. Warto najpierw sprawdzić parametry danego serwisu i upewnić się, że jest on wiarygodny, a link z niego pozyskany będzie miał znaczenie dla SEO.

Oprócz tego należy zadbać o unikalne opisy stron. W każdym katalogu opis powinien być inny. Trzeba także zadbać o wysoką jakość tekstu. Kopiowanie opisów to działanie źle postrzegane przez wyszukiwarkę, dlatego często karane jest filtrem algorytmicznym i obniżeniem pozycji strony.

Katalogowanie a SEO

Dawniej katalogowanie było skutecznym sposobem na poprawę pozycji strony. Jednak niektórzy zaczęli nadużywać tego działania i masowo publikowali linki na niskiej jakości serwisach. Dlatego Google patrzy na odnośniki z katalogów z większym dystansem. Obecnie to działanie nie ma już tak dużego znaczenia dla pozycji strony, jednak wciąż warto to robić, aby wesprzeć proces SEO. Trzeba jedynie pamiętać o sprawdzeniu jakości i wiarygodności katalogu.

Katalogowanie – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy pojęcie „katalogowanie”. Wyjaśniliśmy, czym jest, jak je prawidłowo przeprowadzić oraz jakie ma znaczenie dla pozycji strony.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog
SEO Samodzielni
Raporty standardowe w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 14-08-2023
Raporty standardowe w Google Analytics 4 - SEO blog