Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Keyword funnel

Keyword funnel

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – keyword funnel, czyli metoda segmentowania słów kluczowych.

Czym jest keyword funnel?

Keyword funnel (lejek słów kluczowych) odnosi się do fraz, jakie wykorzystują konsumenci na każdym etapie ścieżki konwersji. Polega na kategoryzowaniu ich na podstawie intencji użytkowników.

Nazwa nie jest przypadkowa. Lejek wizualizuje to, jak zmienia się liczba konsumentów na każdym kolejnym etapie – na początku grono zainteresowanych jest największe, a na końcu pozostaje tylko garstka osób.

Jakie są etapy lejka słów kluczowych?

Keyword funnel można podzielić na trzy główne etapy:

  1. ToFu (Świadomość) – polega na budowaniu świadomości marki lub produktów. Do tego etapu przypisuje się przede wszystkim słowa generyczne, które angażują jak najszersze grono odbiorców, ale nie są nakierowane na konkretną intencję, a także frazy odnoszące się do danego problemu np. jak wybrać buty do biegania.
  2. MoFu (Zainteresowanie) – na tym etapie konsument jest zainteresowany produktem i rozważa zakup, jednak nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Słowa kluczowe są dokładniejsze i mają niższy wolumen wyszukiwania.
  3. BoFu (Konwersja) – słowa kluczowe powinny być skierowane do osób przekonanych do zakupu, czyli być ściśle związane z intencją.

Po co stosuje się keyword funnel?

Segmentowanie fraz za pomocą keyword funnel pozwala dokładnie zaplanować strategię pozycjonowania strony oraz pozyskiwania klientów na każdym etapie ścieżki zakupowej.

Fraza long tail ściśle związana z intencją zakupową danego produktu nie sprawdzi się na początku lejka, ponieważ konsumenci nie są jeszcze gotowi na zakup. Żeby podjąć ostateczną decyzję, klient musi „spotkać” się z marką przynajmniej kilka razy.

Keyword funnel – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest keyword funnel. Dzięki tej metodzie możesz pogrupować słowa kluczowe na podstawie wolumenu wyszukiwania oraz intencji użytkownika/konsumenta, a następnie zaprojektować strategię tak, aby kierować odpowiedni przekaz do osób na każdym etapie ścieżki konwersji.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Recykling treści – wykorzystanie w SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 25-09-2023
Recykling treści – wykorzystanie w SEO - SEO blog
SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog