Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Linki naturalne

Linki naturalne

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – linki naturalne, czyli rodzaj odnośników zewnętrznych. Jakie mają znaczenie w procesie pozycjonowania?

Czym są linki naturalne?

Linki naturalne to linki dodane dobrowolnie i bezinteresownie przez postronnych internatów, a nie właściciela strony czy osoby zajmującej się pozycjonowaniem. Najczęściej mają formę adresu URL lub też kryją się pod neutralnymi zwrotami takimi jak Kliknij tutaj.

Najprościej mówiąc, linki naturalne powstają w sposób organiczny, a nie poprzez sztuczne działania webmastera i korzystanie z systemów wymiany linków lub innych spamerskich działań.

Linki naturalne a SEO

Od czasu wprowadzenia algorytmu Pingwin w 2012 roku dla SEO największe znaczenie ma jakość odnośników, a nie ich ilość. Sztucznie pozyskane linki nie mają dobrego wpływu na pozycję strony, a wręcz mogą jej zaszkodzić.

Linki naturalne powstają, gdy internauta uzna daną treść za wartościową i chce podzielić się nią z innymi. Jest to więc sygnał dla wyszukiwarki, że witryna jest godna zaufania. Dlatego mają one ogromne znaczenie w procesie budowania stabilnej pozycji strony.

Jak pozyskać linki naturalne?

Najlepszym sposobem na pozyskiwanie linków naturalnych jest tworzenie wartościowego contentu. Nie da się w inny sposób zachęcić odbiorców do udostępniania treści w organiczny sposób. Sami muszą poczuć chęć podzielenia się Twoim contentem z innymi. Trzeba zatem zadbać o wartościowe teksty, grafiki czy wideo na stronie, które niosą jakąś wartość dla użytkowników.

Linki naturalne – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym są linki naturalne i dlaczego mają znaczenie dla pozycjonowania strony. Za sztuczne pozyskiwanie linków grozi kara w postaci bana lub filtra algorytmicznego, dlatego zdecydowanie lepszym sposobem na skuteczny link building jest naturalne zachęcenie użytkowników do udostępniania treści.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-01-2024
Eksploracja ścieżki w GA4 - SEO blog