Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Linki naturalne

Linki naturalne

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – linki naturalne, czyli rodzaj odnośników zewnętrznych. Jakie mają znaczenie w procesie pozycjonowania?

Czym są linki naturalne?

Linki naturalne to linki dodane dobrowolnie i bezinteresownie przez postronnych internatów, a nie właściciela strony czy osoby zajmującej się pozycjonowaniem. Najczęściej mają formę adresu URL lub też kryją się pod neutralnymi zwrotami takimi jak Kliknij tutaj.

Najprościej mówiąc, linki naturalne powstają w sposób organiczny, a nie poprzez sztuczne działania webmastera i korzystanie z systemów wymiany linków lub innych spamerskich działań.

Linki naturalne a SEO

Od czasu wprowadzenia algorytmu Pingwin w 2012 roku dla SEO największe znaczenie ma jakość odnośników, a nie ich ilość. Sztucznie pozyskane linki nie mają dobrego wpływu na pozycję strony, a wręcz mogą jej zaszkodzić.

Linki naturalne powstają, gdy internauta uzna daną treść za wartościową i chce podzielić się nią z innymi. Jest to więc sygnał dla wyszukiwarki, że witryna jest godna zaufania. Dlatego mają one ogromne znaczenie w procesie budowania stabilnej pozycji strony.

Jak pozyskać linki naturalne?

Najlepszym sposobem na pozyskiwanie linków naturalnych jest tworzenie wartościowego contentu. Nie da się w inny sposób zachęcić odbiorców do udostępniania treści w organiczny sposób. Sami muszą poczuć chęć podzielenia się Twoim contentem z innymi. Trzeba zatem zadbać o wartościowe teksty, grafiki czy wideo na stronie, które niosą jakąś wartość dla użytkowników.

Linki naturalne – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym są linki naturalne i dlaczego mają znaczenie dla pozycjonowania strony. Za sztuczne pozyskiwanie linków grozi kara w postaci bana lub filtra algorytmicznego, dlatego zdecydowanie lepszym sposobem na skuteczny link building jest naturalne zachęcenie użytkowników do udostępniania treści.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Recykling treści – wykorzystanie w SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 25-09-2023
Recykling treści – wykorzystanie w SEO - SEO blog
SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog