Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Linki nienaturalne

Linki nienaturalne

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – linki nienaturalne. Mogą one negatywnie wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Zatem jak je rozpoznać?

Czym są linki nienaturalne?

Linki nienaturalne to wszystkie linki, które zostały stworzone sztucznie przez webmastera (a nie przez użytkowników Internetu) w celu zmanipulowania rankingu wyników wyszukiwarki. Inaczej mówiąc, są to odnośniki, które nie są efektem naturalnych działań.

Zaliczyć można do nich przede wszystkim linki pozyskane przez Systemy Wymiany Linków (SWL) i farmy linków, a także linki umieszczane masowo na wielu stronach internetowych (spam).

Linki nienaturalne a pozycja w rankingu Google

Wyszukiwarka Google bierze pod uwagę profil linkowy, gdy ustala autorytet i wiarygodność domeny. Im więcej wartościowych stron odsyła do pozycjonowanej domeny, tym większą szansę ma ona na uznanie w oczach Google i tym samym na wyższą pozycję.

Teoretycznie więc, aby odnośniki miały znaczenie dla widoczności, muszą być pozyskane organicznie. Linki nienaturalne, pochodzące z farm linków czy SWL nie pomogą, a wręcz mogą stronie zaszkodzić.

Jak zbudować naturalny profil linków?

Aby pozyskiwać naturalne linki, należy tworzyć wartościowe i przydatne użytkownikom treści. Dzięki temu sami będą oni chcieli dzielić się nimi z innymi.

Trzeba jednak wspomnieć, że taka metoda jest zbyt wolna i mało efektywna, jeśli chodzi o budowanie widoczności domeny. Dlatego w procesie pozycjonowania konieczna jest ingerencja w profil linkowy, ale tak, aby odnośniki nie wyglądały, jak linki nienaturalne.

Linki nienaturalne – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym są linki nienaturalne. Teoretycznie wyszukiwarka nie bierze tego typu odnośników pod uwagę, gdy ustala autorytet strony, jednak przy budowaniu widoczności, zwłaszcza w popularnej branży, często konieczna jest ingerencja w profil linkowy. Wówczas należy zrobić wszystko, aby linki wyglądały jak najbardziej naturalnie.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Link baiting - strategia pozyskiwania linków naturalnych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-11-2022
Link baiting - strategia pozyskiwania linków naturalnych - SEO blog
SEO Samodzielni
Google Discover - odkryj kolejny sposób na ruch
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 14-11-2022
Google Discover - odkryj kolejny sposób na ruch - SEO blog
SEO Samodzielni
Pillar page - organizacja treści z myślą o SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 31-10-2022
Pillar page - organizacja treści z myślą o SEO - SEO blog