Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Linki nienaturalne

Linki nienaturalne

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – linki nienaturalne. Mogą one negatywnie wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Zatem jak je rozpoznać?

Czym są linki nienaturalne?

Linki nienaturalne to wszystkie linki, które zostały stworzone sztucznie przez webmastera (a nie przez użytkowników Internetu) w celu zmanipulowania rankingu wyników wyszukiwarki. Inaczej mówiąc, są to odnośniki, które nie są efektem naturalnych działań.

Zaliczyć można do nich przede wszystkim linki pozyskane przez Systemy Wymiany Linków (SWL) i farmy linków, a także linki umieszczane masowo na wielu stronach internetowych (spam).

Linki nienaturalne a pozycja w rankingu Google

Wyszukiwarka Google bierze pod uwagę profil linkowy, gdy ustala autorytet i wiarygodność domeny. Im więcej wartościowych stron odsyła do pozycjonowanej domeny, tym większą szansę ma ona na uznanie w oczach Google i tym samym na wyższą pozycję.

Teoretycznie więc, aby odnośniki miały znaczenie dla widoczności, muszą być pozyskane organicznie. Linki nienaturalne, pochodzące z farm linków czy SWL nie pomogą, a wręcz mogą stronie zaszkodzić.

Jak zbudować naturalny profil linków?

Aby pozyskiwać naturalne linki, należy tworzyć wartościowe i przydatne użytkownikom treści. Dzięki temu sami będą oni chcieli dzielić się nimi z innymi.

Trzeba jednak wspomnieć, że taka metoda jest zbyt wolna i mało efektywna, jeśli chodzi o budowanie widoczności domeny. Dlatego w procesie pozycjonowania konieczna jest ingerencja w profil linkowy, ale tak, aby odnośniki nie wyglądały, jak linki nienaturalne.

Linki nienaturalne – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym są linki nienaturalne. Teoretycznie wyszukiwarka nie bierze tego typu odnośników pod uwagę, gdy ustala autorytet strony, jednak przy budowaniu widoczności, zwłaszcza w popularnej branży, często konieczna jest ingerencja w profil linkowy. Wówczas należy zrobić wszystko, aby linki wyglądały jak najbardziej naturalnie.

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-01-2024
Eksploracja ścieżki w GA4 - SEO blog