Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Open Source

Open Source

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – Open Source, czyli rodzaj oprogramowania komputerowego. Czym się charakteryzuje?

Co to jest Open Source?

Open Source (ang. otwarte źródło) to otwarte oprogramowanie komputerowe, wydawane na podstawie licencji. Oznacza to, że każdy może nie tylko korzystać z niego za darmo, ale również rozwijać i tworzyć dodatki czy wtyczki.

Zalety i wady oprogramowania Open Source

Największą zaletą korzystania z Open Source jest niewątpliwie redukcja kosztów. Klienci nie muszą uiszczać comiesięcznych opłat abonamentowych – tak jak na przykład w przypadku oprogramowania typu SaaS.

Do innych zalet zaliczyć można:

  • możliwość personalizacji – oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym można bez problemu dopasować do swoich potrzeb, specyfiki działalności oraz wymagań odbiorców;
  • możliwość modyfikacji kodu na potrzeby pozycjonowania – pozycjonowanie serwisu często wymaga otwierania i modyfikowania kodu źródłowego. W przypadku Open Source nie stanowi to problemu, ponieważ kod jest dostępny dla każdego;
  • szeroka społeczność rozwijająca oprogramowanie – oprogramowanie rozwijane jest przez szeroką społeczność programistów czy też „wielbicieli”. Dzięki temu klienci mogą liczyć nie tylko na szybki rozwój i nowe funkcjonalności, ale też na skuteczne porady.

Wady to przede wszystkim brak oficjalnego wsparcia technicznego oraz konieczność rozwiązywania problemów na własną rękę.

Oprogramowanie Open Source – przykład

Najpopularniejszym oprogramowaniem typu Open Source jest WordPress, czyli system zarządzania treścią. Każdy może go pobrać i używać w celach prywatnych lub komercyjnych.

Open Source - przykład Wordpress
Pobieranie WordPressa (zrzut ekranu)

Open Source – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest oprogramowanie typu Open Source. Otwarty kod źródłowy będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na personalizacji i samodzielnym modyfikowaniu serwisu czy aplikacji oraz braku ograniczeń ze strony dostawcy.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 11-09-2023
Biblioteka raportów i kolekcje w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Content gap – sposób na nowe treści
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 28-08-2023
Content gap – sposób na nowe treści - SEO blog
SEO Samodzielni
Raporty standardowe w Google Analytics 4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 14-08-2023
Raporty standardowe w Google Analytics 4 - SEO blog