Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / Rank Brain

Rank Brain

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – Rank Brain, czyli jeden z algorytmów wykorzystywanych przez wyszukiwarkę Google.

Czym jest Rank Brain?

Rank Brain to wprowadzony w 2015 roku algorytm wyszukiwarki Google. Jego działanie opiera się na sztucznej inteligencji, a dokładniej na mechanizmie uczenia maszynowego.

Dzięki Rank Brain wyszukiwarka może wyświetlać użytkownikom wyniki jeszcze bardziej dopasowane do ich intencji, nawet jeśli wpisywane frazy są zawiłe, nieprecyzyjne i niejednoznaczne.

Jak działa Rank Brain?

Algorytm Rank Brain uczy się na bieżąco, analizują wprowadzane przez użytkowników frazy, czas spędzony na poszczególnych stronach czy współczynnik odrzuceń. Potrafi zapamiętywać lokalizację i wykorzystywane wcześniej słowa kluczowe.

Stale udoskonalany mechanizm Rank Brain analizuje zgromadzone dane i na tej podstawie przewiduje intencje użytkownika.

Rank Brain a pozycjonowanie

Od wprowadzenia algorytmu Rank Brain ustalanie rankingu na stronie SERP wygląda nieco inaczej. Obecnie liczą się intencje użytkownika, a wyszukiwarka podchodzi do zapytań internautów w sposób holistyczny.

Wcześniej największe znaczenie miała obecność słów kluczowych, dziś ważny jest kontekst strony, a wyświetlane przez wyszukiwarkę wyniki niekiedy nawet nie zawierają frazy wpisywanej przez użytkownika.

Dlatego przy optymalizacji warto wykorzystywać semantyczne słowa kluczowe, czyli słowa poboczne, powiązane z frazą główną. W przeciwnym wypadku kontekst strony może zostać błędnie zinterpretowany np. przy pozycjonowaniu witryny na frazę „zamek”, która, jak wiadomo, w języku polskim ma kilka znaczeń.

Rank Brain – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie omówiliśmy algorytm Rank Brain. Wyjaśniliśmy, na czym polega jego działanie i dlaczego od czasu jego wprowadzenia słowa kluczowe mają nieco mniejsze znaczenie.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog