Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Słownik SEO / WebP

WebP

Dzisiejsze zagadnienie, które poruszymy w słowniku SEO Samodzielni – WebP, czyli stosunkowo nowy format kompresji obrazów.

Co to jest WebP?

WebP to format plików graficznych, rozwijany przez firmę Google od 2010 roku. Celem jego wprowadzenia jest przyspieszenie działania i zwiększenie wydajności witryn internetowych.

WebP oferuje dwa tryby konwersji obrazów: stratną i bezstratną. Pliki graficzne w tym formacie są o 26% mniejsze w porównaniu z plikami PNG (kompresja bezstratna) oraz o 25-34% mniejsze w porównaniu z plikami JPEG (kompresja stratna).

To właśnie dlatego format rozwijany przez Google staje się coraz popularniejszy i pojawia się na wielu stronach internetowych.

Jakie są wady formatu WebP?

Firma Google zapewnia, że format WebP przyspiesza działanie sieci, a przy tym pozwala na zachowanie wysokiej jakości grafik. Dla właścicieli witryn i specjalistów SEO jest to więc doskonały sposób na wkupienie się w łaski algorytmów wyszukiwarki i poprawę szybkości ładowania strony.

Jednak z perspektywy użytkowników WebP to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Otóż jest to jeden z najsłabszych formatów, jeśli chodzi o kompatybilność. Niektóre oprogramowania i systemy po prostu nie obsługują WebP, przez co użytkownicy mogą mieć problem na przykład z otwieraniem takich plików graficznych na swoich urządzeniach.

WebP – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest WebP. To nowoczesny format obrazów, rozwijany przez Google. Jego popularność stale rośnie, jednak jeszcze nie wyparł on znanego wszystkim formatu JPEG m.in. ze względu na problemy z kompatybilnością. W przyszłości może się to zmienić.

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog