Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Blog i aktualności / Pozycjonowanie czy reklama na Facebooku?

05-11-2019

Pozycjonowanie czy reklama na Facebooku?

Sposobów na dotarcie do potencjalnych klientów jest wiele. Dylemat nie ogranicza się do wyboru pomiędzy pozycjonowaniem a Google Ads. Dziś wiele firm stawia pytanie: wybrać pozycjonowanie czy wykupić reklamę na Facebooku? To właśnie temu zagadnieniu, zyskującemu coraz większą popularność, poświęciliśmy dzisiejszą publikację. Poznaj dane i wybierz korzystnie!

Pozycjonowanie czy reklama na Facebooku? - SEO blog

Sposobów na dotarcie do potencjalnych klientów jest wiele. Dylemat nie ogranicza się do wyboru pomiędzy pozycjonowaniem a Google Ads. Dziś wiele firm stawia pytanie: wybrać pozycjonowanie czy wykupić reklamę na Facebooku? To właśnie temu zagadnieniu, zyskującemu coraz większą popularność, poświęciliśmy dzisiejszą publikację. Poznaj dane i wybierz korzystnie!

Reklama na Facebooku – co warto o niej wiedzieć?

Facebook to od wielu lat najpopularniejszy serwis społecznościowy – zarówno na świecie, jak i w Polsce. Jak wynika z raportu "Digital in 2019 Global Overview" opublikowanego w 2019 roku przez We Are Social i Hootsuite, z Facebooka korzysta aż 17 milionów Polaków. To sporo, prawda? Zdaje się, że warto wykupić tam reklamę, by dotrzeć zarówno do starych, jak i nowych klientów.

Stworzyć reklamę na Facebooku jest bardzo łatwo. Stworzyć skuteczną – zdecydowanie trudniej. Trzeba doskonale znać grupę docelową. Umieć podać wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zawód, status cywilny czy zainteresowania klientów. Jeśli dopiero otworzyłeś biznes, możesz jeszcze nie znać profilu klienta. Z kolei jeśli masz biznes długo i prowadzisz fanpage na Facebooku, możesz skierować reklamę płatną do osób podobnych do tych, które polubiły fanpage.

Ustalenie grupy odbiorców reklamy na Facebooku to nie jedyne wyzwanie. Wcześniej musisz ocenić, czy Twoje usługi pasują do tego medium. Jeśli prowadzisz sklep odzieżowy albo świadczysz usługi kosmetyczne, możesz skierować reklamę do kobiet zainteresowanych modą i urodą. Sprzedaż dużego i kosztownego sprzętu RTV i AGD czy naprawianie samochodów nie nadają się na Facebooka.

Zapamiętaj! Reklamy na Facebooku

Komu pozycjonowanie przyniesie dobre efekty?

Podczas gdy dobrze sprofilowana reklama na Facebooku wyświetlana jest użytkownikom potencjalnie zainteresowanym danym tematem (np. zakupem modnego płaszcza), wyniki wyszukiwania w Google ukazują się osobom, które rzeczywiście interesują się tematem. To z zasady zwiększa szansę dokonania zakupu w Twoim sklepie lub skorzystania ze świadczonych przez Ciebie usług.

Posłużmy się przykładem. Prowadzisz piekarnię w Krakowie i chciałbyś, aby Twoje pieczywo kupowało więcej osób. Jeśli wykupisz reklamę na Facebooku i ustalisz grupę docelową (osoby w danym przedziale wiekowym, które są zainteresowane zdrową i naturalną żywnością oraz wspierają lokalne inicjatywy), musisz liczyć na to, że odbiorcy mają ochotę lub potrzebują chleba. Google działa przeciwnie – zamiast tworzyć potrzebę, odpowiada na tę już istniejącą. Pozycjonowanie sprawi, że Twoja strona wyświetli się osobom, które wpiszą w wyszukiwarkę hasło "świeży chleb Kraków".

Pozycjonowanie wpływające na lepszą widoczność Twojej strony jest znacznie skuteczniejsze dla biznesów takich jak firmy przewozowe, warsztaty naprawy, kosztowne produkty i usługi, sklepy techniczne, hurtownie. Nie sposób sprofilować osoby, której zepsuła się pralka – to może przydarzyć się każdemu. Trudno też zainteresować użytkowników Facebooka zakupem części do maszyn albo konserwacją ich.

Zapamiętaj! O pozycjonowaniu

Pozycjonowanie i reklama na Facebooku w liczbach

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego znajdziemy informację, że pod koniec czerwca 2019 roku w Polsce znajdowało się 38,386 mln osób, przy czym liczba ta zmniejszyła się względem poprzedniego roku. Ze wspomnianego już w artykule raportu "Digital in 2019 Global Overview" wynika, iż do stycznia 2019 roku 78% Polaków korzystało z internetu – dziś byłoby to niemal 30 mln. Wśród nich 47% odwiedzało media społecznościowe. Aż 17 mln Polaków korzystało z Facebooka, a 6,8 mln z Instagrama (niewykluczone, że mieli konta na obu portalach).

TOP 10 stron WWW - Polska

Popularność Facebooka mogłaby Cię skłonić do wybrania reklamy w tym serwisie zamiast pozycjonowania strony w Google. Przyjrzyjmy się jednak, jak pozycjonowanie wygląda w liczbach. Z licznych raportów opublikowanych w 2019 roku wynika, że Facebook zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych stron. Wyprzedza go jedynie… Google.

W lutym 2019 roku wyszukiwarka generowała 10,63% całego ruchu www w Polsce, podczas gdy Facebook tylko 4,83%. Dwa miesiące później Google.com odnotowało zasięg 90,72% wśród polskich internautów, Facebook.com 77,93%, a Google.pl 54,95%. (Źródło: Gemius/PBI, kwiecień 2019). Przewaga wyszukiwarki nad serwisem społecznościowym Marka Zuckerberga jest miażdżąca, co sprawia, że pozycjonowanie uczyni Twoją stronę widoczną dla większej liczby internautów niż reklama na Facebooku.

Popularność wyszukiwarek w Polsce

Nie ma w Polsce popularniejszej wyszukiwarki niż Google – korzysta z niej 98,38% internautów poszukujących informacji. Pozostałe wyszukiwarki stanowią margines: Bing 0,73%, Yahoo 0,48%, DuckDuckGo 0,11%, Interia Katalog 0,06% i Yandex RU 0,04% (źródło: gs.statcounter.com, wrzesień 2019).

Jak promować sklep internetowy?

Pozycjonowanie wypada korzystniej również pod względem konwersji zakupowej. Organiczne wyniki wyszukiwania zapewniają aż 21,8% sprzedaży, podczas gdy social media – wszystkie, łącznie z Facebookiem – tylko 2,1% (źródło: Custora, 2016 rok).

Pozycjonowanie a reklama na Facebooku

Jak już wspomnieliśmy, reklama na Facebooku ma za zadanie stworzyć potrzebę. Ponieważ użytkownicy Facebooka korzystają z serwisu w celach rozrywkowych, zainteresują ich głównie reklamy produktów i usług "lekkich" i niedrogich (wizyta u kosmetyczki, zakup odzieży, zjedzenie obiadu w restauracji, obejrzenie nowego filmu w kinie). Tymczasem pozycjonowanie nie musi martwić się o tworzenie potrzeby. Sprawdza się, gdy dana osoba poszukuje informacji na temat związany z Twoją branżą.

Z finansowego punktu widzenia bardziej opłacalne jest pozycjonowanie. Jeżeli nie znasz swojej grupy docelowej, musisz zatrudnić firmę, która przygotuje reklamy na Facebooku za Ciebie. Zapłacisz zatem podwójnie: za usługę i za samą reklamę. Pozycjonowanie nie jest ograniczone do wieku, płci ani zainteresowań odbiorców, dzięki czemu nie trzeba ustalać grupy docelowej (Twoja strona trafia do wszystkich). Związując się z nasza firmą, ponosisz stały koszt uzależniony od liczby słów kluczowych, na które będziemy pozycjonować Twoją stronę. Oczywiście słowa kluczowe pomożemy Ci dobrać, za co nie zapłacisz dodatkowo.

Wybór sposobu promowania strony w dużej mierze zależy od charakteru Twoich usług. Nowości i produkty sezonowe możesz promować na Facebooku, jako że rzeczy nowe i nieznane nie zostaną wpisane w Google. Radzimy jednak stosować reklamę na Facebooku jako dodatek. Wyłącznie pozycjonowanie uwidacznia stronę w wynikach wyszukiwania, co zapewnia stały przypływ potencjalnych klientów.

Zapamiętaj! Reklama na Facebooku a pozycjonowanie

Podsumowanie

Słabości reklamy na Facebooku można rozszerzyć na inne media społecznościowe, np. Instagram lub YouTube. Nie są to miejsca, w których internauci poszukują sklepów czy usług – do tego służy wyszukiwarka, a w Polsce najpopularniejszą jest Google. Pozycjonowanie sprawia, że stajesz się w niej doskonale widoczny. Naszym celem jest doprowadzenie Twojej strony na pierwszą stronę wyników.

Pozycjonowanie działa jak fast-food: dostarcza szybką odpowiedź na pytanie użytkownika. Jeśli sprzedajesz sprzęt narciarski, Twoja strona może wyświetlić się zarówno tym, którzy poszukują nowych nart, jak i tym, którzy zastanawiają się nad wyjazdem i przeglądają zagraniczne stoki. Reklama na Facebooku nie ma takiej mocy.

Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym promowaniu strony w internecie, zwróć się do nas. Zaproponujemy Ci korzystny pakiet słów kluczowych i pomożemy je dobrać. Otrzymasz dostęp do panelu klienta, w którym będziesz na bieżąco śledzić pozycje Twojej strony w Google na wybrane słowa kluczowe.

Podjąłeś decyzję lub masz do nas pytania? Czekamy na Twój telefon!


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również: