Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Blog i aktualności / Google Pay – co warto o nim wiedzieć?

17-01-2019

Google Pay – co warto o nim wiedzieć?

Z Google Pay możemy korzystać już od 2016 roku. Na początku był znany jako Android Pay, a dziś jest połączeniem usług płatniczych Androida i Google. Do Google Pay można dodać karty płatnicze, debetowe, lojalnościowe i podarunkowe. Dzięki tej rewolucji w płatnościach nie trzeba już nosić ze sobą gotówki lub karty – wystarczy telefon alb smartwatch, który przybliżamy do terminala zupełnie jak przy płatnościach zbliżeniowych. Wygodne? Oczywiście. Ale czy korzystanie z Google Pay jest proste, i co najważniejsze, bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Google Pay – co warto o nim wiedzieć? - SEO blog

Kto może korzystać z Google Pay?

Gdy usługa płatności telefonem pojawiła się na rynku, był dostępna jedynie dla klientów Alior Banku, BZ WBK i Usług Bankowych T-Mobile. Dziś, po trzech latach od wprowadzenia, Google Pay jest dostępne już w 13 bankach. Jednak konto w jednym z nich nie wystarcza, by móc przeprowadzić transakcję za pomocą smartfona albo smartwatcha. Przyda się także odpowiedni sprzęt:

- smartfon z wbudowanym systemem Android (wersja co najmniej 4.4), który dodatkowo posiada specjalną technologię NFC przeznaczoną do przekazywania informacji na odległość (ok. 20 cm). Ułatwieniem jest fakt, że w NFC wyposażonych jest większość dostępnych na rynku smartfonów z Androidem.
- smartwatch z zainstalowanym systemem Wear OS i również wyposażony w technologię NFC. Tutaj jednak sytuacja jest trudniejsza niż w przypadku smartfonów – warto dokładnie sprawdzić, czy kupowany przez nas smartwatch oferuje możliwość płatności w sklepach i punktach sprzedaży.

Jak płacić przez Google Pay?

Płatności za pomocą Google Pay są niezwykle proste. Nie trzeba już szukać portfela i karty płatniczej – wystarczy wyjąć telefon, wcisnąć przycisk odblokowania i zbliżyć go do terminala. Na ekranie pojawi się potwierdzenie transakcji. Telefonem można zapłacić właściwie we wszystkich punktach, które oferują płatność zbliżeniową.
Płacenie z wykorzystaniem zegarka jest nieco bardziej złożonym procesem. Trzeba wybrać na ekranie aplikację Google Pay i postępować zgodnie ze wskazówkami urządzenia. Na koniec smartwatch da nam znać o pomyślnym przeprowadzeniu transakcji.

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Jak każda innowacja technologiczna, płatności za pomocą urządzeń elektronicznych budzą wątpliwości. Czy to aby na pewno jest bezpieczne? W końcu chodzi o pieniądze pobierane z konta bankowego. Można być jednak spokojnym – Google zadbało, by funkcja płacenia z wykorzystaniem aplikacji była odpowiednio zabezpieczona. A czym dokładnie?

- Token płatniczy: numer na karcie płatniczej po wysłaniu przez aplikację żądania do banku jest zamieniany na token płatniczy, a Google Pay szyfruje dane karty. Token jest traktowany jako jednorazowe hasło obowiązujące przy danej transakcji. Telefon czy smartwatch nie autoryzuje płatności, a jedynie przekazuje informację do weryfikacji przez centrum autoryzacyjne oraz bank.
- Blokada ekranu: kiedy zainstalujemy Google Pay na telefonie, aplikacja zażąda on nas ustawienia hasła, wzoru lub PIN-u blokującego ekran. Rodzaj zabezpieczenia zależy od posiadanego przez nas urządzenia.

Google Pay jest innowacją, która dość szybko została wprowadzona w naszym kraju – przed Polską korzystały z niej jedynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Singapur i Hongkong. Dzięki niej klienci większości istniejących na rynku banków mogą płacić w wygodniejszy sposób. Google Pay to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących czas oraz komfort płatności w każdej sytuacji.


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę