Google Pay – co warto o nim wiedzieć?

Sklepy internetowe
Google Pay – co warto o nim wiedzieć?

17 stycznia 2019


Kto może korzystać z Google Pay?

Gdy usługa płatności telefonem pojawiła się na rynku, był dostępna jedynie dla klientów Alior Banku, BZ WBK i Usług Bankowych T-Mobile. Dziś, po trzech latach od wprowadzenia, Google Pay jest dostępne już w 13 bankach. Jednak konto w jednym z nich nie wystarcza, by móc przeprowadzić transakcję za pomocą smartfona albo smartwatcha. Przyda się także odpowiedni sprzęt:

- smartfon z wbudowanym systemem Android (wersja co najmniej 4.4), który dodatkowo posiada specjalną technologię NFC przeznaczoną do przekazywania informacji na odległość (ok. 20 cm). Ułatwieniem jest fakt, że w NFC wyposażonych jest większość dostępnych na rynku smartfonów z Androidem.
- smartwatch z zainstalowanym systemem Wear OS i również wyposażony w technologię NFC. Tutaj jednak sytuacja jest trudniejsza niż w przypadku smartfonów – warto dokładnie sprawdzić, czy kupowany przez nas smartwatch oferuje możliwość płatności w sklepach i punktach sprzedaży.

Jak płacić przez Google Pay?

Płatności za pomocą Google Pay są niezwykle proste. Nie trzeba już szukać portfela i karty płatniczej – wystarczy wyjąć telefon, wcisnąć przycisk odblokowania i zbliżyć go do terminala. Na ekranie pojawi się potwierdzenie transakcji. Telefonem można zapłacić właściwie we wszystkich punktach, które oferują płatność zbliżeniową.
Płacenie z wykorzystaniem zegarka jest nieco bardziej złożonym procesem. Trzeba wybrać na ekranie aplikację Google Pay i postępować zgodnie ze wskazówkami urządzenia. Na koniec smartwatch da nam znać o pomyślnym przeprowadzeniu transakcji.

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Jak każda innowacja technologiczna, płatności za pomocą urządzeń elektronicznych budzą wątpliwości. Czy to aby na pewno jest bezpieczne? W końcu chodzi o pieniądze pobierane z konta bankowego. Można być jednak spokojnym – Google zadbało, by funkcja płacenia z wykorzystaniem aplikacji była odpowiednio zabezpieczona. A czym dokładnie?

- Token płatniczy: numer na karcie płatniczej po wysłaniu przez aplikację żądania do banku jest zamieniany na token płatniczy, a Google Pay szyfruje dane karty. Token jest traktowany jako jednorazowe hasło obowiązujące przy danej transakcji. Telefon czy smartwatch nie autoryzuje płatności, a jedynie przekazuje informację do weryfikacji przez centrum autoryzacyjne oraz bank.
- Blokada ekranu: kiedy zainstalujemy Google Pay na telefonie, aplikacja zażąda on nas ustawienia hasła, wzoru lub PIN-u blokującego ekran. Rodzaj zabezpieczenia zależy od posiadanego przez nas urządzenia.

Google Pay jest innowacją, która dość szybko została wprowadzona w naszym kraju – przed Polską korzystały z niej jedynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Singapur i Hongkong. Dzięki niej klienci większości istniejących na rynku banków mogą płacić w wygodniejszy sposób. Google Pay to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących czas oraz komfort płatności w każdej sytuacji.