SEO webinary Top Online to praktyczna wiedza o pozycjonowaniu podana w przyjaznej formie. Zobacz jak i po co je organizujemy.
Spis treści:
Dwa słowa o naszych webinarach
Webinary to jedno z flagowych działań edukacyjnych i marketingowych Top Online.
Dlaczego je organizujemy?
Głównie po to by edukować i angażować dodatkowo naszą społeczność SEO Samodzielnych, ale też po to, by pokazywać wszystkim, że nie chowamy się za know-how.
Za mikrofonem stają nasi Specjaliści SEO oraz Marcin Kamiński, CEO Top Online, który pojawia się zwykle przy tematach związanych z AI.
Stąd webinarami udowadniamy też, że za Top Online stoją prawdziwi specjaliści. Tacy, którzy wiedzą, o czym mówią.
W 2024 roku planujemy organizować dwa webinary miesięcznie. Zawsze w środy o 12:00, zawsze nastawione konkret - bez lania wody i marketingowego bełkotu.
Skąd bierzemy tematy?
Główny temat to pozycjonowanie, ale odpowiadając dokładniej, mówimy przede wszystkim o tym, w czym czujemy się najmocniejsi.
Każdy ze specjalistów w Top Online ma swoją specjalizację/obszar, w którym czuje się szczególnie mocny i to w jego zakresie proponuje temat, a potem organizuje webinar. To pierwsze źródło tematów.
Poza tym wsłuchujemy się też w głos naszej społeczności. SEO Samodzielni często po prostu podpowiadają nam, o czym chcieliby dowiedzieć się więcej lub posłuchać następnym razem.

No i oczywiście, reagujemy na zmiany w branży.
Na przykład: AI Overviews, czyli wyniki Google generowane przez AI. Już jakiś czas temu zorganizowaliśmy webinar o tym czym są, jak działają i jak się w nich znaleźć.

Ten webinar prowadził Marcin razem z Grześkiem, który pokazywał jak śledzić ruch z AI w Google Analytics 4.
Czasem oczywiście proponujemy sobie też tematy nawzajem — gdy np. ktoś wpadnie jakiś ciekawy temat i wie, że kolega czy koleżanka mogłaby opowiedzieć o nim więcej nie tylko jemu :)
Jak wygląda webinar w praktyce
Webinar zaczyna się zwykle powitaniem i przedstawieniem prelegentów, po której czasem ma miejsce krótka rozgrzewka. Wygląda ona tak, że moderator (często jestem to ja :D) zadaje prelegentowi kilka pytań na start, żeby wprowadzić wszystkich w temat.
W sam raz, żeby poczekać kilka minut na spóźnialskich, a jednocześnie nie trzymać tych już obecnych w ciszy.
Potem jest główna część, czyli po prostu prelekcja — właściwy webinar. Konkretna wiedza podana w przystępny sposób w formie wykładu.
Warto wiedzieć
Webinary są wykładem z konkretną wiedzą, a nie „odpytką” na studiach – uczestnicy nie włączają kamer.
Nie ma żadnego czytania ze slajdów. Stawiamy na praktyczne przykłady, konkretne wskazówki i omawiane na żywo case studies.

Kolejno zawsze jest sesja Q&A (przez całe wydarzenie uczestnicy mogą zadawać pytania na czacie i zawsze staramy się odpowiedzieć na wszystkie).

Na sam koniec z kolei udostępniamy anonimową ankietę z feedbackiem – dzięki niemu wiemy, co możemy jeszcze ulepszyć lub poprawić.
Warto wiedzieć
Czasem na webinarach do zgarnięcia są też bonusy – rozdajemy książki, ebooki, a nawet kody rabatowe na naszą konferencję (stay tuned!).
Zaplecze techniczne
Do organizacji używamy GetResponse. To narzędzie obsługuje nie tylko sam webinar, ale też zapisy i przypomnienia.
Co do tych ostatnich, ustawiam je zawsze:
- Dzień przed wydarzeniem,
- Godzinę przed startem,
- 5 minut przed pierwszym slajdem.
Wszystkie nasze wydarzenia są nagrywane (również przez GetResponse), a nagrania lądują na YouTube – skąd wysyłamy je mailowo do wszystkich zapisanych i dzielimy się nimi w grupie SEO Samodzielnych.
Co do sprzętu, webinary prowadzimy z naszego studio nagraniowego w biurze we Wrocławiu. Mamy w nim profesjonalne oświetlenie i dobre mikrofony podcastowe, a obraz prelegentów rejestruje lustrzanka.

Dla ciekawskich, poniżej zamieszczam konkretny sprzęt, którego używamy:
- Sony a6400 + Sony G-Master f4/18-105
- 2x lampa RGB-216 (Patona)
- 2x lampa SL-360ARC (Patona)
- Statyw Rode
- Mikrofon Shure
Ja, jako że mieszkam w Poznaniu, jako moderatorka pojawiam się na webinarach najczęściej po prostu z mojego laptopa – ale mam mikrofon krawatowy, żeby jakość dźwięku nie raziła w uszy :)

Skąd dowiesz się o webinarach?
Webinary promujemy głównie w trzech miejscach:
- Social media (Facebook, LinkedIn).
- Grupa SEO Samodzielnych.
- Nasz SEO Newsletter.
Jeśli nie chcesz niczego przegapić, to polecam zapis do tego ostatniego, który prowadzę :)
Co po webinarze?
Po webinarze do każdego uczestnika, który był obecny wysyłam maila z podziękowaniem, nagraniem i zaproszeniem na kolejne wydarzenie.
Nagrania te można też znaleźć na YouTube, w grupie SEO Samodzielnych i na naszej stronie internetowej. Dzięki temu możesz skorzystać z nich nawet jeśli nie możesz być z nami na żywo.
Po rozesłaniu maili zabieram się za analizuję statystyk – liczby zapisów, frekwencji, zaangażowania i feedbacku z końcowej ankiety. Dzięki temu każdy następny webinar może być jeszcze lepszy.
Dlaczego to działa?
Webinary sprawdzają się w Top Online z kilku powodów:
- Są spójne z naszymi wartościami – dzielimy się wiedzą i nie chowamy się na know-how.
- Prowadzimy nastawioną na edukację i wzajemną wymianę wiedzy społeczność SEO Samodzielnych, która chętnie w nich uczestniczy.
- Nie są prowadzone z przymusu – specjaliści prowadzą je z własnej inicjatywy, na tematy, które po prostu ich interesują.
Jesteśmy dzięki nim bliżej naszej społeczności i wzmacniamy wizerunek oraz rozpoznawalność naszej marki. Budujemy relację z osobami, które nas już znają i docieramy do kolejnych.
W efekcie mamy już sporą bazę stałych uczestników, którzy regularnie wracają na nasze webinary.
Dlaczego? Bo wiedzą, że dostają u nas konkretną wiedzę bez ściemy!
Webinary mają też "drugie życie" jako nagrania – Ty możesz do nich wrócić w dogodnym momencie i przypomnieć sobie najważniejsze informacje, a my mamy dodatkowy wartościowy content wideo na naszym kanale YouTube.
Jeśli jeszcze nie byłeś na naszym webinarze — zapisz się na najbliższy! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy SEO podaną w przystępnej formie.
Podsumowanie w punktach
- Webinary organizujemy dwa razy w miesiącu (zawsze w środy o 12:00), prowadzą je nasi specjaliści SEO, skupiając się na konkretnej wiedzy bez zbędnego marketingu.
- Tematy dla naszych webinarów pochodzą z trzech źródeł: specjalizacji naszych ekspertów, sugestii naszej społeczności SEO Samodzielni oraz aktualnych zmian w branży.
- Nasze webinary mają stałą strukturę: zaczynamy od powitania z krótką rozgrzewką, po której przechodzimy do głównej prezentacji z praktycznymi przykładami, a kończymy sesją Q&A oraz ankietą feedback'ową.
- Całość realizujemy z oprogramowaniem GetResponse, z naszego profesjonalnie wyposażonego studio we Wrocławiu.
- Nasze webinary promujemy głównie przez social media (Facebook, LinkedIn), grupę SEO Samodzielnych oraz nasz SEO Newsletter.
- Po każdym spotkaniu wysyłamy uczestnikom nagranie i zaproszenie na kolejne wydarzenie, a sami analizujemy statystyki i zebrany feedback.
- Sukces naszych SEO webinarów wynika z ich spójności z wartościami naszej firmy (dzielenie się wiedzą), zaangażowania naszej społeczności i autentycznego zainteresowania prowadzących.