Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Blog i aktualności / Optymalizacja obrazków pod kątem wyszukiwarek

21-05-2018

Optymalizacja obrazków pod kątem wyszukiwarek

W procesie pozycjonowania często zapomina się o odpowiedniej optymalizacji obrazków. Optymalizacja plików graficznych może pozytywnie wpłynąć na pozycje naszej strony. Sprawdź o co należy zadbać.

Optymalizacja obrazków pod kątem wyszukiwarek - SEO blog

Chcąc dobrze pozycjonować swoją stronę trzeba pamiętać, że wpływ na jej pozycję ma wiele czynników. Zawsze dba się o tytuł strony, odpowiedni opis, o treść na stronie.Zdarza się jednak, że zapomina się o optymalizacji grafik na stronie. Jest to błąd, ponieważ to też jest czynnik rankingowy, może nie najważniejszy, ale jednak.

Pochodzenie zdjęcia

Unikalna treść jest bardzo ważna. Unikalna treść to również unikalne zdjęcia. Najbardziej wartościowe zdjęcia więc to te, które samodzielnie zrobimy! Mamy wtedy pewność, że są unikalne a prawa autorskie są tylko i wyłącznie nasze.

Jeśli wybraliśmy już odpowiednie, interesujące zdjęcia trzeba je odpowiednio zoptymalizować.

Nazwa zdjęcia ma znaczenie

Nazwa zdjęcia musi jednoznacznie opisywać jego zawartość. Zdarza się, że podpis obrazka generuje się automatycznie i wygląda np. fu63h.jpg. Taka nazwa zdjęcia nic nie mówi. Znacznie lepiej byłoby nazwać zdjęcie np. kolorowe-sznurowadła.jpg. Ważne jest również aby oddzielając wyrazy stosować myślnik, tak jak w tym przykładzie. Myślnik jest znakiem oddzielającym wyrazy. Stosowanie np. podkreślnika nie jest wskazane.

Atrybut alt - opis alternatywny

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest nadanie grafice atrybutu alt. W przypadku kiedy grafika się nie wyświetli z jakiegoś powodu, użytkownik zobaczy tekst alternatywny (czyli właśnie ALT).

Tekst alternatywny jest pomocny również robotom Google do odczytania tego co znajduje się na grafice. Tym sposobem jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę kolorowe sznurowadła to grafika będzie miała szanse na wyświetlenie się wyżej w wynikach wyszukiwania. W opisie alternatywnym można użyć słów kluczowych, jednak nie wolno przesadzać z ich ilością.

W opisie alt można używać polskich znaków. Powinny być krótkie i zwięzłe.Poprawnie zapisany obrazek w kodzie html wygląda następująco:
<img src="http://strona/kolorowe-sznurowadła.jpg" alt="kolorowe sznurowadła">

Skalowanie zdjęć

W dobie szybkiego internetu czas wczytywania się strony jest ważny, a ogromne rozmiary zdjęć mogą sporo ten czas wydłużyć. Aby tego uniknąć należy uprzednio skalować zdjęcia umieszczane na stronie. Są specjalne narzędzia, które zmniejszają rozmiar zdjęć, nie tracąc ich jakości, np.

Podsumowując:

  • Umieszczamy swoje autorskie zdjęcia
  • Podpisujemy zdjęcie
  • Dodajemy atrybut alt

Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również:

Pozycjonowanie
Raport SEO - podstawa udanej współpracy
Marcin Kamiński, 03-05-2022
Raport SEO - podstawa udanej współpracy - SEO blog
Pozycjonowanie
Jak zaplanować słowa kluczowe przy tworzeniu sklepu? - SEO blog

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Zacznij darmowy miesiąc próbny.

Wypróbuj nas za darmo przez 30 dni.