Podstawowe meta tagi dla strony www

Pozycjonowanie

18-06-2018

Podstawowe meta tagi dla strony www
Share:

Czym są meta tagi dla strony www

Meta tagi są fragmentem kodu HTML, który znaleźć można w sekcji nagłówkowej. Zdecydowana część z nich nie jest ani widoczna na stronie, ani też udostępniana odbiorcom. Mają one za zadanie dostarczyć robotom Google właściwych informacji o danej podstronie. Tymi jednak, które odbiorca danej witryny widzi, jest meta title oraz meta description. Oba kluczowe w podejmowaniu przez odbiorcę decyzji o tym, czy wejdą w wyświetloną przez wyszukiwarkę propozycję.

Aby zobaczyć meta tagi dla strony www, wystarczy kliknąć w dowolnym miejscu strony prawym przyciskiem i wybrać przycisk „wyświetl źródło strony”. Już na samym początku, za znacznikiem , dostrzeżesz powtarzające się słowo „meta”. To będą właśnie meta tagi, o których mowa.

Podstawowe meta tagi dla strony www

1. Tytuł strony – title

Ważny zarówno dla SEO, jak i dla odbiorców witryny. Dobrze opisany pozwoli zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów, a dzięki zastosowaniu fraz kluczowych w tytule możemy znacząco ułatwić sobie znalezienie się na wysokich pozycjach w rankingu Google.

2. Opis strony – meta tag description

Wspominamy o nim na początku. Element ten wyraźnie przekłada się dodatkowo na liczbę odwiedzin strony i współczynnik CTR. Dobry meta tag description ma zachęcić do kliknięcia w link do danej strony www.

3. Słowa kluczowe – keywords

Właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki Google oznajmił, że jego algorytmy nie biorą pod uwagę zawartych w meta tagu słów kluczowych. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że jest to jeden z podstawowych meta tagów, o którym warto mieć przynajmniej świadomość.

4. Ograniczenie dostępu robotom – meta robots

Są to dwa meta tagi. Meta tag noindex sprawia, że dana podstrona nie jest indeksowana przez wyszukiwarkę. Z kolei meta tag nofollow powoduje, że robot nie sprawdza umieszczonych na danej stronie linków. Podobny efekt osiągnąć można dzięki umieszczeniu tych funkcji w pliku robots.txt.

Kolejnymi meta tagami są: noarchive, który wyklucza zapisywanie strony w pamięci cache, nosnippet, dzięki któremu opis strony nie jest wyświetlany, oraz noimageindex, z którego pomocą zapobiegamy wyświetlaniu danej domeny w wynikach wyszukiwania grafiki Google.

Przydatny dla urządzeń mobilnych – Meta viewport

Mówiąc w skrócie, meta viewport udziela informacji dotyczących wymiarów strony wraz z jej skalowaniem przy różnych urządzeniach mobilnych. Daje to łatwy i wygodny sposób dopasowywania stron www pod wymagania smartfonów, tabletów czy laptopów.