28-07-2021

Optymalizacja strony internetowej krok po kroku

Optymalizacja stron to odpowiedź na wymagania stawiane przez algorytmy Google. To jeden z najważniejszych procesów, którego pominięcie może skutkować brakiem wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja strony internetowej krok po kroku - SEO blog

Techniczna optymalizacja strony to bez wątpienia jeden z najważniejszych procesów wchodzących w skład SEO. Przystępuje się do niej na samym początku pracy nad stroną, zaraz po stworzeniu i zweryfikowaniu listy słów kluczowych. Jeśli zależy Ci na zajęciu wysokich miejsc w Google, nie możesz jej pominąć.

W tej części naszej Akademii SEO wyjaśniamy, na czym polega optymalizacja stron. Ten artykuł to wstęp do części praktycznej, z której dowiesz się, jak przeprowadzić optymalizację. Zaczniemy od hostingu, potem przejdziemy przez m.in. certyfikat SSL, meta tagi title, a skończymy na wdrożeniu rozszerzeń rich snippets.

Na czym polega optymalizacja strony?

Optymalizacja strony internetowej to proces mający na celu udoskonalić witrynę. Dzięki temu udoskonaleniu strona może być wysoko oceniania przez roboty wyszukiwarki, może więc zajmować wysokie pozycje w rankingu Google. Optymalizacja SEO skupia się w większości na niewidocznych dla użytkownika aspektach technicznych. To właśnie te czynniki mają największe znaczenie dla pozycjonowania. W wielu przypadkach ich usprawnienie może jednak poprawiać także doświadczenia użytkowników. Optymalizacja stron www obejmuje też jednak zawarte na nich treści.

Mówiąc inaczej, optymalizacja SEO ma za zadanie dostosować stronę do wymagań stawianych przez algorytmy Google. To proces wyłapywania błędów, naprawiania ich i wprowadzania nowych rozwiązań, dzięki którym strona będzie mogła zdobywać lepszą pozycję.

Dlaczego optymalizacja strony internetowej jest tak ważna?

Pozycjonowanie składa się z działań prowadzonych na stronie (SEO on-site) i poza nią (SEO off-site). Oczywiście wszystkie są istotne, to głównie optymalizacja stron pozwala jednak skutecznie budować pozycję. Zwiększanie widoczności w oparciu o SEO on-site jest jak najbardziej możliwe. Samymi działaniami prowadzonymi na stronie można skutecznie pozycjonować. Przy samym link buildingu zajmuje to znacznie więcej czasu.

Zdania w tej kwestii są podzielone, na poparcie naszej tezy mamy jednak niezbite dowody w postaci naszego sklepu internetowego – skarpetki.sklep.pl. W ramach eksperymentu postanowiliśmy pozycjonować go tylko i wyłącznie poprzez działania na stronie. W przeciągu 10 miesięcy osiągnęliśmy założony z góry cel, sklep znalazł się w TOP10 na wszystkie frazy kluczowe. Po osiągnięciu tak zadowalających efektów strategię tę włączyliśmy także do pracy nad stronami Klientów.

Reasumując, optymalizacja strony to podstawa skutecznego SEO. To właśnie na niej trzeba się przede wszystkim skupić. Bez optymalizacji ani rusz.

Jak przebiega optymalizacja SEO?

Optymalizacja stron internetowychto proces złożony i wieloetapowy. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na perfekcyjną optymalizację. Każda strona będzie wymagać innych działań, na każdej stronie działania te będą przebiegać też nieco inaczej. Optymalizacja SEO zawsze powinna zacząć się jednak od audytu. To on jest punktem wyjścia, dzięki któremu dowiesz się, nad czym musisz popracować. Na jego podstawie stworzysz listę elementów wymagających poprawy, dzięki której będziesz mieć możliwość zorganizowania swojej pracy. Do audytu będziesz też zresztą wracać, by sprawdzić, czy optymalizacja została przeprowadzona prawidłowo i aby wskazać elementy wymagające dalszej pracy.

Optymalizować znaczy
szukać problemów,

Które jeszcze się
nie pojawiły.

Audyt SEO – czyli punkt wyjścia w optymalizacji

Każda optymalizacja strony zaczyna się od jej szczegółowego przebadania. Nie sposób przecież naprawiać błędy, nie wiedząc o ich istnieniu. Audyt SEO ma na celu wskazać wszystko to, co trzeba poprawić na danej stronie, dlatego to od niego zaczynamy cały proces. To on pozwoli Ci zebrać informacje na temat tego, co właściwe musisz zrobić.

Jeśli Twoja strona jest już widoczna w Google, to dobrą praktyką przeprowadzania audytu jest wykorzystanie danych z narzędzia typu crawler, np. Screaming Frog. Znajdziesz w nim bardzo dużo informacji, często ze wskazaniem miejsca błędu - tego dużego, jak np. brak meta tagu title, czy mniejszego, jak atrybut alt. Analiza zajmie więcej czasu, ale będziesz w stanie posiadać serwis z wysokim poziomem optymalizacji. Przy wykonywaniu audytów warto też wykorzystać narzędzia typu Google Search Console, czy PageSpeed Insights, które uzupełnią nasz audyt strony.

Techniczna optymalizacja strony

Optymalizacja stron www może być traktowana jako całość, w praktyce dzieli się jednak na optymalizację techniczną i optymalizację treści. Optymalizacja techniczna bierze na celownik wszystkie czynniki związane z działaniem strony, które mogą wpływać na jej pozycję w wyszukiwarce. W większości są to elementy niewidoczne gołym okiem. Te, które widać, to przede wszystkim meta tagi title i description. Można je zobaczyć na stronie wyników wyszukiwania, w postaci tytułu i opisu strony na liście wyników. Techniczna optymalizacja stron ma też na celu ułatwienie zadania robotom wyszukiwarki. Dostosowanie poszczególnych elementów sprawia, że mogą one prawidłowo odczytywać to, co znajduje się na stronie. Przekłada się to oczywiście na lepsze dopasowanie Twojej witryny do wyników wyszukiwania.

Optymalizacja strony pod kątem treści

Oprócz aspektów czysto technicznych optymalizacja strony internetowej dotyczy także zawartych na niej treści, czyli tekstów, obrazków i multimediów. Treść jest jednym z najważniejszych elementów SEO, to od jej jakości i użyteczności dla użytkowników w dużej mierze zależy pozycja Twojej strony. To właśnie w tekście zamieszczamy też przecież słowa kluczowe. Im więcej wartościowej treści na stronie, tym lepiej, dlatego optymalizacja strony obejmuje też rozbudowę serwisu i tworzenie nowych, zredagowanych pod kątem SEO tekstów.

Optymalizacja strony - przeprowadź ją razem z nami!

W kolejnych częściach Akademii SEO przedstawimy Ci poszczególne elementy, z których składa się optymalizacja stron. Każdy z nich wyjaśnimy z osobna, dzięki czemu krok po kroku zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak prawidłowo zoptymalizować swoją stronę. Przejdźmy zatem do praktyki!

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Co to jest optymalizacja techniczna strony internetowej
  • Dlaczego jest ona bardzo istotna przy pozycjonowaniu
  • Jak przebiega optymalizacja strony

Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również:

SEO Samodzielni
Pozyskiwanie linków do witryny - SEO Samodzielni
SEO Samodzielni
Atrybuty linków - jak oznaczać adresy URL - SEO Samodzielni
SEO Samodzielni
Co to jest anchor i jego rodzaje - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Zacznij darmowy miesiąc próbny.

Wypróbuj nas za darmo przez 30 dni.