Hosting jest usługą odpowiedzialną za dostępność strony internetowej w sieci. Polega na wynajmie miejsca oraz zasobów serwera, czyli komputera, na którym przechowywane są wszystkie pliki strony. Serwery pracują nieustannie, to dzięki nim witryny mogą być dostępne w sieci cały czas. Nie trudno więc domyślić się, że rodzaj i jakość hostingu może mieć spory wpływ na pozycję Twojej strony. W tej części Akademii SEO pochylimy się nad tym, jakie znaczenie dla pozycjonowania stron ma usługa hostingu i przedstawimy jej rodzaje. Odpowiemy też oczywiście na pytanie, jaki hosting wybrać i wyjaśnimy, czym tak właściwie jest hosting SEO.
Spis treści:
- Wpływ hostingu na SEO
- Rodzaje usług – jaki hosting będzie najlepszy?
- Czym jest hosting SEO?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?
- Jakość infrastruktury
- Zabezpieczenia serwerów
- Aktualność oprogramowania i możliwość konfiguracji
- Całodobowe wsparcie
- Dostępność kopii zapasowych
- Możliwość przetestowania usług
- Jaki hosting wybrać dla strony internetowej?
Powiązane:
Wpływ hostingu na SEO
Największe znaczenie hostingu pod kątem pozycjonowania kryje się w tym, jak sprawnie działa dana usługa. Szybkość ładowania strony jest ważnym elementem SEO. Czas wczytywania się witryny zależy m.in. od jej wagi, kolejności ładowania się poszczególnych elementów i prawidłowej optymalizacji. Elementy te nie będą jednak mieć znaczenia, jeśli stronę będzie spowalniał sam hosting. Jakość usługi i sprzętu jest więc tutaj bardzo ważna, nie bez znaczenia jest też sama lokalizacja serwera.
Innym ważnym czynnikiem hostingu mogącym wpływać na SEO jest też bezawaryjność, czyli czas dostępności serwera (uptime). Roboty wyszukiwarek sprawdzają dostępność stron, w przypadku gdy witryna nie odpowiada, może zostać tymczasowo ukryta w wynikach. Przy bardzo długich przerwach może dojść nawet do usunięcia z indeksu.
Dłuższe przerwy w dostępności zdarzają się jednak bardzo rzadko, tego czynnika nie należy więc traktować jako poważnego zagrożenia dla pozycji. Ważniejszą kwestią jest to, że nawet minimalne przerwy mogą skutkować tym, że użytkownicy nie będą mogli wejść na stronę. W przypadku stron firmowych przez taki niezauważalny drobiazg można więc po prostu tracić potencjalnych Klientów.Między innymi w celu wyłapania takich przerw sprawdzamy dostępność stron naszych Klientów co 40 minut. Problem ten jest powszechniejszy, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście nie sposób obliczyć, ile ruchu traci się przez przerwy w dostępności, z pewnością jednak warto im zapobiegać. Tym bardziej, że zazwyczaj nie wymaga to większych nakładów finansowych, a jedynie wybrania solidnego usługodawcy.
Zapamiętaj
Działanie serwera jest bardzo istotne pod kątem działania serwisu oraz jego indeksowania.
Rodzaje usług – jaki hosting będzie najlepszy?
Serwer dedykowany
Usługa hostingowa oferująca serwer dedykowany daje dostęp do całego urządzenia. Wykupując taką opcję, dostajesz więc do dyspozycji całą maszynę fizyczną w serwerowni. Ze względu na dowolność konfiguracji urządzenia serwer dedykowany daje największe możliwości. Cena również zależy tutaj od zasobów, jest już jednak zdecydowanie wyższa. Ze wszystkich usług hostingowych to właśnie serwery dedykowane gwarantują jednak z reguły najwyższą wydajność. Korzystanie z takiej opcji wymaga oczywiście wiedzy niezbędnej do konfiguracji i administracji serwerem.
Shared hosting – hosting współdzielony
Hostingi współdzielone są zazwyczaj najtańsze. Oferują one niewielką pulę zasobów serwera, na którym znajduje się wiele stron. Ze względu na duże obciążenie maszyny taki typ usługi w większości przypadków nie jest opcją zbyt wydajną. Nie daje też możliwości zaawansowanej konfiguracji, jest więc w pewnym stopniu ograniczony. Ze względu na niskie ceny hostingi dzielone są świetnym rozwiązaniem dla stron, które nie generują dużego ruchu. Są wystarczające dla potrzeb osób prywatnych i niewielkich firm, aczkolwiek nie polecamy tego rodzaju serwerów.
VPS (Virtual Private Server) – serwer wirtualny
Serwer VPS to wirtualna maszyna uruchomiona na wydzielonej w tym celu części serwera. Tutaj mamy już do czynienia ze znacznie lepszą wydajnością. Wirtualna maszyna gwarantuje bowiem wyłączny dostęp do wydzielonych zasobów. Nie wystąpi więc sytuacja, w której inne strony znajdujące się na serwerze będą wpływać na szybkość witryny. Serwer VPS wymaga odpowiedniej konfiguracji. Co za tym idzie, do korzystania z takiej usługi trzeba już posiadać pewną wiedzę. Cena zależy tu od wykupowanych zasobów. VPS to rozwiązanie dobre dla średnich i większych przedsiębiorstw, których strony mają już większy ruch.
Cloud server – serwer w chmurze
Serwer w chmurze to sieć serwerów dedykowanych opartych o infrastrukturę wybranej firmy. To usługa oferująca skalowanie zasobów niezbędnych do obsłużenia strony. Cloud server cechuje się dużą złożonością i jest kierowany do największych i najbardziej wymagających projektów. Wymaga też specjalistycznej wiedzy, a jego ceny również różnią się w zależności od oferowanych zasobów. Nawet najtańsze warianty są jednak droższe od hostingów dzielonych i serwerów wirtualnych.
Czym jest hosting SEO?
Hosting SEO to specyficzny rodzaj usługi hostingowej dla stron internetowych. Jest on kierowany głównie do specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem stron i agencji SEO. To, co wyróżnia hosting SEO spośród zwykłych usług hostingowych to udostępnienie w ramach jednej usługi wielu (nawet kilkuset) adresów IP. Dzięki temu taka usługa pozwala na tworzenie wielu stron stanowiących bazę pozycjonerską. Hosting SEO ma też ułatwiać optymalizację i cały proces pozycjonowania stron.
Usługa tego typu może być świadczona w ramach serwera współdzielonego, wirtualnego lub dedykowanego. Jeśli planujesz samodzielną pracę nad pozycjonowaniem swojej strony internetowej wraz z tworzeniem zaplecza pozycjonerskiego to hosting SEO może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz jednak skupić się głównie na optymalizacji lub oddać SEO swojej strony w czyjeś ręce, postaw na opcje podstawowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki hosting będzie dla Ciebie najlepszy, sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Wymienione poniżej czynniki i dodatkowe usługi są dobrą wskazówką w wyborze rzetelnego usługodawcy. Mogą mieć też wpływ na samo pozycjonowanie. Są one ważne niezależnie od tego, czy interesuje Cię hosting SEO, czy "zwykły".
Człowiek pyta,
Google podpowiada,
Ale to Twoja strona prowadzi konwersację.
Jakość infrastruktury
Oprócz specyfikacji samych urządzeń i dostępności usługi warto zwrócić uwagę na szybkość łącz i dysków oferowanych przez dany hosting. Niezależnie od tego, jaki ruch zbiera dana strona i jak bardzo jest ona rozbudowana, wszystko musi działać szybko. To najważniejszy aspekt hostingu, od którego zależy możliwość skutecznego pozycjonowania. Szybkość wpływa też bezpośrednio na odczucia użytkowników.
Zabezpieczenia serwerów
Tak samo jak każdy komputer, serwer musi być odpowiednio zabezpieczony. Bezpieczeństwo strony zależy zarówno od samego jej kodu, jak i serwera, na którym działa. Brak odpowiednich zabezpieczeń naraża stronę na ataki, które w skrajnych przypadkach mogą skutkować ograniczeniem widoczności strony w wyszukiwarce lub całkowitym jej ukryciem.
Warto jest też zobaczyć, czy jest możliwość podpięcia certyfikatu SSL. W dalszej lekcji Akademii SEO omówimy czy certyfikat SSL ma wpływ na SEO i jak zapewne się domyślasz, ma on wpływ. Dlatego warto jest zweryfikować to przed decyzją o hostingu, chociaż bardzo rzadko zdarzają się problemy z certyfikatem bezpieczeństwa.
Aktualność oprogramowania i możliwość konfiguracji
Aktualizowane na bieżąco oprogramowanie serwera daje nie tylko gwarancję bezpieczeństwa. Zapewnia też możliwość aktualizowania elementów strony. Dostęp do konfiguracji jest z kolei niezbędny, jeśli chcesz nieustannie rozwijać swoją witrynę. Aktualność oprogramowania wiąże się też bezpośrednio z szybkością działania i bezpieczeństwem, czyli aspektami cenionymi przez Google.
Całodobowe wsparcie
Wsparcie powinno być dostępne całodobowo, tak samo jak serwer i zlokalizowana na nim, Twoja strona. O jakości supportu można bardzo często dowiedzieć się z zamieszczanych w sieci przez Klientów recenzji. W razie awarii lub problemów możliwość otrzymania pomocy o każdej porze jest bardzo ważna. Szybkość reakcji na awarie jest kluczowa, jeśli chce się uniknąć wahań pozycji strony.
Dostępność kopii zapasowych
W kontekście pozycjonowania ważne jest, by w razie problemów, awarii lub włamania móc jak najszybciej przywrócić stronę. Od posiadania kopii zapasowej zależy też bezpieczeństwo Twojej witryny wraz z włożoną w nią pracą. Wiele hostingów oferuje automatyczne generowanie kopii zapasowych, warto zwrócić na to uwagę.
Możliwość przetestowania usług
Optymalną opcją przy wyborze hostingu dla strony jest możliwość przetestowania usługi. Dzięki takiej opcji możesz dowiedzieć się, jak dany hosting działa w praktyce i sprawdzić "na żywo" wszystkie wymienione powyżej aspekty. Rzetelny usługodawca nie będzie bał się udostępnić swoich usług na próbę.
Jaki hosting wybrać dla strony internetowej?
Wybór hostingu zacznij od określenia zasobów, jakich potrzebuje Twoja strona internetowa. Możesz to oszacować, bazując na aktualnym, przeciętnym zużyciu. Przy tworzeniu listy parametrów pamiętaj jednak o uwzględnieniu tego, że w przyszłości, wraz ze wzrostem ruchu i rozbudową strony zapotrzebowanie to może wzrosnąć.
Mając listę interesujących Cię parametrów, możesz rozpocząć właściwe poszukiwania. Znajdź kilka ofert spełniających Twoje wymagania i porównaj je pod kątem wymienionych przez nas aspektów. Zwróć też oczywiście uwagę na ceny i opinie. Same opinie sprawdź jednak na kilku różnych stronach, ponieważ mogą one nie do końca pokrywać się z prawdą. Jeśli istnieje tylko taka możliwość, skorzystaj z okresu próbnego. Tylko dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie hosting faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Co to jest hosting i czy ma on wpływ na SEO
- Rodzaje hostingów
- Na co zwrócić uwagę przy hostingu pod SEO