Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Blog i aktualności / Integracja zespołu – jak i po co to robimy

09-07-2024

Integracja zespołu – jak i po co to robimy

Nie samą pracą człowiek żyje – zobacz, jak wyglądają nasze firmowe integracje :)

Integracja zespołu – jak i po co to robimy - SEO blog

Integracja zespołu to kluczowa sprawa w każdej firmie, a w Top Online nasze firmowe integracje to świętość. Mamy na nie specjalny, z góry zaplanowany budżet i wszyscy je uwielbiają. Od niedawna organizuje je Marta, ale wcześniej dość długo robiłam to ja, dlatego też pomyślałam, że trochę o tym wszystkim opowiem :)

Spis treści:

 1. Dlaczego integracja zespołu jest ważna?
 2. Jak można zintegrować zespół?
 3. Jak wyglądają integracje firmowe w Top Online
 4. Jak do tego podchodzimy
 5. Co dają nam wspólne wyjścia
 6. Co myśli o tym zespół Top Online?
 7. O integrację zespołu dbamy także na co dzień
 8. Podsumowanie w punktach

Zobacz też:

Dobry raport z działań marketingowych – jak go przygotowuję

Dlaczego integracja zespołu jest ważna?

Integracja zespołu ogólnie (nie tylko jako firmowe wyjścia czy imprezy) jest kluczowa w każdej organizacji. Chodzi po prostu o budowanie silnych, spójnych relacji między ludźmi.

To bardzo oczywista, ale często kompletnie pomijana sprawa.

Osoby, które się znają i lubią, zwyczajnie dobrze czują się w pracy. Dobre samopoczucie z kolei sprzyja efektywności i zaangażowaniu.

Wie o tym każdy, kto miał wątpliwą przyjemność pracowania gdzieś, gdzie nie czuł się mile widziany.

Potwierdzają to też zresztą badania:

 1. Firmy, które promują współpracę i komunikację, są 4,5 raza mniej narażone na utratę najlepszych pracowników (TeamStage).
 2. Pracownicy, którzy mają przyjaciela w pracy, są dwukrotnie bardziej zaangażowani, co zwiększa ich efektywność (BioMed Central).
 3. Pracownicy, którzy czują się częścią zespołu, są bardziej zadowoleni z pracy i mniej skłonni do jej zmiany (Asana).
 4. Integracja zespołu poprawia morale, co wpływa na ogólną satysfakcję z pracy (teambuilding.com).
 5. Pracownicy, którzy czują, że ich opinie są brane pod uwagę, rzadziej odchodzą z firmy (teambuilding.com).
 6. Kultura organizacyjna wspierająca integrację zespołu wpływa pozytywnie na zadowolenie z pracy i efektywność zespołu (BioMed Central).

Warto wiedzieć

Dbanie o relacje w zespole po prostu się opłaca. Zarówno firmom, które dzięki temu lepiej działają, jak i ich pracownikom, którzy są dzięki temu po prostu zadowoleni z tego, co robią.

Jak można zintegrować zespół?

Integracja zespołu to dbanie o relacje. Stąd metod jest wiele i można je dostosować do potrzeb grupy.

Spotkania poza pracą

Spotkania poza pracą są najbardziej oczywiste. Mogą być to:

 • Wyjazdy integracyjne – krótkie wyjazdy, podczas których członkowie zespołu mają okazję lepiej się poznać i nawiązać relacje w mniej formalnym otoczeniu.
 • Team buildingi – specjalnie zorganizowane wydarzenia i aktywności mające na celu wzmocnienie więzi między pracownikami – escape roomy, warsztaty kulinarne, malowanie przy winie, gry terenowe, udział w biegach grupowych, wspólne projekty społeczne (jak np. Szlachetna Paczka, w której również braliśmy udział jako Top Online).
 • Firmowe imprezy – np. na zakończenie roku, czy podsumowanie półrocza (jak robimy to w Top Online).
 • Spotkania przy lunchu lub kolacji – nieformalne spotkania, które sprzyjają budowaniu relacji i poznawaniu się nawzajem poza pracą.

Gry i zabawy zespołowe

Gry i zabawy to chyba druga najpopularniejsza forma integracji zespołu. Mogą to być na przykład:

 • Gry fabularne – uczą współpracy i komunikacji. Aby osiągnąć cel, niezbędne jest wspólne planowanie i podejmowanie decyzji. Agencje eventowe mają wiele gotowych, sprawdzonych scenariuszy na takie okazje.
 • Escape roomy – popularna forma zabawy, w której zespół musi współpracować, żeby rozwiązać zagadki i wydostać się z zamkniętego pokoju.
 • Sport i ruch – aktywności fizyczne (jak choćby Bieg firmowy), które nie tylko integrują, ale też sprzyjają zdrowiu i dobrej kondycji.

Projekty i zadania grupowe

Projekty i zadania grupowe to z kolei chyba najczęściej bagatelizowana forma integracji zespołu, którą można włączyć do codziennej pracy:

 • Organizowanie wspólnych projektów – wspólna praca nad projektami, które wymagają współpracy i koordynacji działań.
 • Praca nad zadaniami w parach lub małych grupach – zadania, które wymagają współpracy w małych zespołach, co sprzyja budowaniu relacji i zaufania.
 • Współpraca nad rozwiązywaniem problemów – możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, np. tych przy pozycjonowaniu stron, również zwiększa zaufanie i buduje relacje oraz poczucie przynależności.

Warsztaty i szkolenia

Wspólne warsztaty i szkolenia same w sobie są często integracją zespołu, np. przez wspomnianą już pracę grupową.

Można też jednak postawić na takie dotyczące stricte kompetencji miękkich, na przykład:

 • Szkolenia z komunikacji – uczą skutecznych technik komunikacyjnych, które pomagają w lepszym porozumiewaniu się i rozwiązywaniu konfliktów.
 • Warsztaty rozwiązywania konfliktów – ćwiczenia i techniki radzenia sobie z konfliktami w zespole, które uczą, jak konstruktywnie rozwiązywać spory.
 • Szkolenia z umiejętności miękkich – programy rozwoju umiejętności takich jak empatia, asertywność czy zarządzanie stresem, które są kluczowe dla współpracy zespołowej.

Jak wyglądają integracje firmowe w Top Online

Nasze wyjścia integracyjne najczęściej łączą w sobie jakąś atrakcję – jak rzucanie toporami, albo rozwiązywanie zagadek w escape roomie – dobre jedzenie, długie rozmowy i… czasem karaoke ;)

integracje 1
integracje 2

Jak do tego podchodzimy

Nie stosujemy żadnego korporacyjnego podejścia. Po prostu: znamy siebie nawzajem, więc jesteśmy w stanie dość łatwo wybrać, co chcielibyśmy robić. Z góry ustalamy tylko terminy i co konkretnie będziemy robić (na parę tygodni przed samym wyjściem).

Nie ma też żadnego obowiązku – idzie kto chce, choć, nie licząc jakichś sytuacji losowych, chyba nie zdarzyło się, żeby ktoś nie chciał. Zawsze też dopasowujemy terminy tak, żeby wszyscy byli wolni.

A jak wygląda sama organizacja?

Mózgiem operacji jest Marta. To ona odpowiada za ustalenie dogodnego dla wszystkich terminu, ewentualne rezerwacje, opłacenie atrakcji itd. Zwykle też to ona proponuje, co możemy robić – choć te pomysły rodzą się często same w biurze.

Standardowo organizujemy 2 wyjścia firmowe do roku – pod koniec grudnia i pod koniec czerwca. Łączymy je z podsumowaniem półrocza i rozliczeniem tzw. celów strategicznych.

Zwykle to w ten dzień wszyscy dowiadują się, że dostaną dodatkowe premie, zawsze jest więc co świętować :).

Co dają nam wspólne wyjścia

Integracja zespołu wymaga zaangażowania i systematyczności, ale przynosi wymierne korzyści.

Dla nas integracja to przede wszystkim:

 • Poprawa komunikacji – integracja pomaga w przełamywaniu barier komunikacyjnych i ułatwia wymianę informacji, a lepsza komunikacja to szybsze i efektywniejsze rozwiązywanie problemów.
 • Zwiększenie motywacji i zaangażowania – dobrze zintegrowany zespół tworzy poczucie przynależności i sprawia, że wszystkim po prostu bardziej „chce się pracować”.
 • Budowanie zaufania i lepszej współpracy – integracja sprzyja budowaniu zaufania między członkami zespołu, a zaufanie to fundament każdej efektywnej współpracy.
 • Redukcja stresu i poprawa atmosfery w pracy – dobre relacje zmniejszają poziom stresu i tworzą przyjazną atmosferę.
 • Zwiększenie efektywności i wydajności pracy – zespół, który potrafi skutecznie współpracować, jest bardziej efektywny i szybciej realizuje zadania.

Co myśli o tym zespół Top Online?

Wszystko pięknie, ale co faktycznie myśli nasz Zespół?

Feedback to główne narzędzie oceny skuteczności działań integracyjnych. Przecież nie mają być tylko wyjściem firmowym „do odhaczenia”. Gdyby tak było, to kompletnie mijałyby się z celem.

Przy organizacji spotkań firmowych zawsze słuchamy zespołu, wyciągamy wnioski z zebranych opinii i wprowadzamy potrzebne zmiany.

Oto opinie o naszych integracjach od członków Zespołu:

Wypowiedź Marty, która jest również odpowiedzialna za organizację naszych wyjść:

„Według mnie jest to świetna okazja, żeby lepiej się poznać i spędzić czas poza biurem. Takie spotkania na pewno korzystnie wpływają na nasze relacje w zespole i dzięki temu lepiej rozumiemy się w pracy.

Ostatnio odkryliśmy, że wyjście do escape roomu jest fajnym sposobem nie tylko na zabawę i integrację, ale też na sprawdzenie, kto naturalnie przejmuje rolę lidera i koordynuje działania zespołu, kto najlepiej radzi sobie w pracy zespołowej, a kto jest świetny w analizie. Taka zabawa weryfikuje też to, jak ktoś radzi sobie z presją czasu i jak reaguje na nieoczekiwane wyzwania. Dzięki temu lepiej rozumiemy nasze mocne strony i możemy efektywniej współpracować na co dzień.

Organizacja takich integracji wymaga trochę czasu, ale jest dla mnie również satysfakcją, kiedy widzę, że cały zespół dobrze się bawi i czerpie radość z takiego wyjścia. Największa presja jest pod tym względem, że chciałoby się dogodzić każdemu, więc tym bardziej jestem zadowolona, kiedy widzę, że wszystkim się podoba. :)”

Wypowiedź Daniela:

„Myślę, że wyjścia integracyjne od czasu do czasu są potrzebne. O wiele fajniej pracuje się z ludźmi, których się lubi i z którymi przyjemnie da się spędzać też wolny czas. A czasem to też okazja, by porobić coś ciekawego.”

Wypowiedź Adama:

„Nasze firmowe integracje oceniam mega pozytywnie. Myślę, że bez nich w życiu nie czułbym się w żaden sposób zżyty z ludźmi tutaj (no i z samą firmą), zwłaszcza, że pracuję 100% zdalnie. Tak, w dużej mierze dzięki nim, czuję się faktycznie częścią Top Online.

Uważam, że te interakcje są bardzo ważne i że spokojnie moglibyśmy robić coś razem częściej (choć przyznaję też szczerze, że dla mnie – rasowego introwertyka – już i ta częstotliwość jest w zupełności wystarczająca) :).”

Jak więc widać, wszyscy są chyba zadowoleni. Zresztą, najlepszym znakiem tego niech będzie to, że nasze firmowe wyjścia zawsze dzielą się na część „oficjalną” (czyli zaplanowaną wcześniej) i „nieoficjalną”, czyli po prostu spontaniczną.

Ta druga to często właśnie karaoke lub jakiś fajny klub (a czasem i to i to) :).

O integrację zespołu dbamy także na co dzień

Integracja zespołu w Top Online to nie tylko 2 wyjścia firmowe do roku. Wyjścia te w zasadzie są tylko taki „zwieńczeniem” tego, jak na integrację pracujemy w zasadzie na co dzień.

Integracja zespołu zaczyna się u nas tak naprawdę już na etapie rekrutacji.

Marcin i Dawid stawiają na dobre dopasowanie do siebie zespołu. Często ważniejsze od doświadczenia czy już posiadanych umiejętności jest to, czy ktoś do nas po prostu pasuje.

Każdy, kto przychodzi do nas pracować dostaje też dwie lektury obowiązkowe: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie i „Jednominutowy manager spotyka małpę”, o której więcej w artykule Marcina: Małpy w SEO, czyli jak pewna książka odmieniła naszą codzienność.

Z tej pierwszej, dla ułatwienia stworzyliśmy zestaw kluczowych zasad na 2 stronach A4, a ta druga ma jakieś 100 stron i jest do przeczytania w jeden wieczór.

Z tych dwóch książek czerpiemy podstawowe zasady dotyczące odpowiedzialności za zadania i zdrowej komunikacji w firmie.

Co jednak ważniejsze: stosujemy je też w praktyce, dzięki czemu szybko stają się one dla każdego oczywiste.

Inne elementy, które są kluczowe dla ciągłej integracji w Top Online to między innymi to, że:

 • Nasz zarząd nie odcina się od pracowników – chłopaki są zawsze dostępni dla każdego w firmie i pracują razem z nami w open space.
 • Nie chowamy problemów – wszelkie problemy i wątpliwości w dziale SEO są rozwiązywane wspólnie na spotkaniach.
 • Nie ma obrażania się – każdy może otwarcie każdemu zwrócić uwagę i powiedzieć, co myśli.
 • Zawsze ktoś jest odpowiedzialny – odpowiedzialność za każde zadanie jest zawsze przypisana do konkretnej osoby, więc nikt nie zrzuca na nikogo winy i nie zamiata problemów pod dywan.
 • Nie ma głupich pytań – każdy w firmie może do każdego zwrócić się z dowolnym pytaniem, nawet o najprostsze rzeczy, czy o coś, co już potrafi robić. Dzięki temu nie powstają wątpliwości i niedopowiedzenia.

Dla nas to, że każdego można zapytać o dosłownie wszystko, jest już oczywiste i wręcz niezauważalne, ale kto pracował w życiu w paru miejscach, ten wie, że to wcale nie taka pewna sprawa.

O dobre relacje w firmie dbamy więc na bieżąco i od samego początku. Dobra organizacji pracy ogranicza konflikty do minimum, a komunikacja i bezpośrednie podejście zmniejszają dystans i sprzyjają nawiązywaniu relacji.

Same wyjścia integracyjne to z kolei dodatek, który tylko jeszcze bardziej wzmacnia relacje w zespole :).

Podsumowanie w punktach

 1. Integracja zespołu to nie wymysł – badania pokazują, że jest ona podstawą do tworzenia efektywnego i satysfakcjonującego środowiska w pracy.
 2. Integrować zespół można poprzez spotkania poza pracą, gry i zabawy, ale też przez sam sposób organizacji pracy, czy warsztaty i szkolenia z kompetencji miękkich.
 3. W Top Online organizujemy zawsze 2 wyjścia firmowe w roku – a w zależności od okazji bywa też, że jest ich więcej.
 4. Zwykle łączymy w nich jakąś atrakcję (jak np. escape room), dobre jedzenie i długieee rozmowy.
 5. Zawsze ktoś odpowiada za ich organizację, a termin dostosowujemy tak, żeby każdy był wolny.
 6. Integracja zespołu daje nam lepszą komunikację, większe zaufanie do siebie nawzajem, większą motywację do działania i po prostu lepszą współpracę na co dzień.
 7. Potwierdza to zresztą feedback od naszego zespołu, który jest kluczowy przy ocenie skuteczności integracji.
 8. O integrację zespołu w Top Online dbamy jednak też u podstaw, od rekrutacji, przez codzienną organizację pracy, aż po sposoby rozwiązywania problemów.

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

4.88 / 5

Liczba ocen: 30

Twoja ocena:

Przeczytaj również:

Inne
Jak dbamy o finanse i cash flow w Top Online - SEO blog
Inne
Jak tworzyć spójne grafiki w Midjourney
Adam Przybyłowicz, 11-06-2024
Jak tworzyć spójne grafiki w Midjourney - SEO blog
Inne
20 zasad bezpieczeństwa asystenta/chatbota AI
Marcin Kamiński, 14-05-2024
20 zasad bezpieczeństwa asystenta/chatbota AI - SEO blog

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
 • Odezwiemy się w 24h
 • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
 • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
 • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
 • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc