Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Blog i aktualności / Przekierowania 301 – czym są i jak ich używać

13-06-2018

Przekierowania 301 – czym są i jak ich używać

Przekierowania 301 okazują się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Aby jednak czerpać korzyści z ich zastosowania, warto robić to z głową. Dlatego poniżej wyjaśniamy, czym są przekierowania 301 oraz jak ich używać w rozsądny sposób.

Przekierowania 301 – czym są i jak ich używać - SEO blog

Czym są przekierowania 301?

Przekierowania 301 są przekierowaniem z jednego adresu URL na drugi. Często zaoszczędzamy przy tym czas, swoją pozycję w rankingu Google, a także zaufanie odbiorców. Zdarza się, że wykorzystywane jest ono wtedy, kiedy dochodzi do zmiany nazwy domeny. W tym przypadku przekierowanie 301 okazuje się naprawdę bardzo ważne.

Przekierowanie 301 służy jednak nie tylko odbiorcom naszej witryny, ale i robotom Google. Choć dla nas adres z przedrostkiem „www” oznacza tę samą stronę, co bez niego, to dla wyszukiwarki nie jest to już takie klarowne. Dlatego przekierowania 301 pozwalają łączyć oba te adresy w jedno, zwiększając siłę domeny i wpływając pozytywnie na jej pozycjonowanie.

Jak i po co używać przekierowania 301

Przekierowanie 301 jest trwałym zabiegiem, co odróżnia je od przekierowania 302. Zgodnie z tym, co pisaliśmy powyżej, stosuje się je w momentach zmiany domeny, adresu URL jednej z podstron lub optymalizacji strony z myślą o lepszej pozycji w rankingu Google.

Warto pamiętać, że rezygnacja z przekierowania 301 może zakończyć się nie tylko stratą pozycji, która została już wypracowana, ale również z sytuacją, w której roboty potraktują naszą stronę główną jako tę z powieloną treścią. Połączenie adresu URL z przedrostkiem „www” oraz bez niego okazuje się więc nie tylko użyteczne, ale i konieczne.

Przekierowania 301 powinniśmy używać również wtedy, gdy zmieniamy nazwę jednej z naszych podkategorii. Wraz z nazwą zmienia się adres URL, co roboty Google odbiorą jako stworzenie zupełnie nowej strony www. Przekierowanie pozwala zachować wypracowaną już pozycję w Google przy jednoczesnej zmianie nazwy. Samo stworzenie przekierowania 301 nie jest trudne i wymaga jedynie dodania odpowiedniej formuły w pliku .htaccess na serwerze.


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również:

Pozycjonowanie
Helpful Content Update - duża zmiana z opóźnionym zapłonem - SEO blog
Pozycjonowanie
Google Indexing API - testy i własna aplikacja - SEO blog
Pozycjonowanie
Dlaczego korzystamy tylko z własnych zaplecz? - SEO blog

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Zacznij darmowy miesiąc próbny.

Wypróbuj nas za darmo przez 30 dni.