Przekierowania 301 – czym są i jak ich używać

Pozycjonowanie
Przekierowania 301 – czym są i jak ich używać

Czym są przekierowania 301?

Przekierowania 301 są przekierowaniem z jednego adresu URL na drugi. Często zaoszczędzamy przy tym czas, swoją pozycję w rankingu Google, a także zaufanie odbiorców. Zdarza się, że wykorzystywane jest ono wtedy, kiedy dochodzi do zmiany nazwy domeny. W tym przypadku przekierowanie 301 okazuje się naprawdę bardzo ważne.

Przekierowanie 301 służy jednak nie tylko odbiorcom naszej witryny, ale i robotom Google. Choć dla nas adres z przedrostkiem „www” oznacza tę samą stronę, co bez niego, to dla wyszukiwarki nie jest to już takie klarowne. Dlatego przekierowania 301 pozwalają łączyć oba te adresy w jedno, zwiększając siłę domeny i wpływając pozytywnie na jej pozycjonowanie.

Jak i po co używać przekierowania 301

Przekierowanie 301 jest trwałym zabiegiem, co odróżnia je od przekierowania 302. Zgodnie z tym, co pisaliśmy powyżej, stosuje się je w momentach zmiany domeny, adresu URL jednej z podstron lub optymalizacji strony z myślą o lepszej pozycji w rankingu Google.

Warto pamiętać, że rezygnacja z przekierowania 301 może zakończyć się nie tylko stratą pozycji, która została już wypracowana, ale również z sytuacją, w której roboty potraktują naszą stronę główną jako tę z powieloną treścią. Połączenie adresu URL z przedrostkiem „www” oraz bez niego okazuje się więc nie tylko użyteczne, ale i konieczne.

Przekierowania 301 powinniśmy używać również wtedy, gdy zmieniamy nazwę jednej z naszych podkategorii. Wraz z nazwą zmienia się adres URL, co roboty Google odbiorą jako stworzenie zupełnie nowej strony www. Przekierowanie pozwala zachować wypracowaną już pozycję w Google przy jednoczesnej zmianie nazwy. Samo stworzenie przekierowania 301 nie jest trudne i wymaga jedynie dodania odpowiedniej formuły w pliku .htaccess na serwerze.