Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / Kurs SEO Samodzielni / Narzędzia SEO – niezbędnik do pracy nad stroną

29-07-2021

Narzędzia SEO – niezbędnik do pracy nad stroną

Płatne, darmowe, precyzyjne i niezbędne. Z których narzędzi SEO dobrze jest korzystać podczas pozycjonowania stron?

Narzędzia SEO – niezbędnik do pracy nad stroną - SEO blog

Praca przy pozycjonowaniu wymaga odpowiednich narzędzi SEO. To one umożliwiają prowadzenie optymalizacji technicznej, dobranie słów kluczowych i monitorowanie efektów. I nie, wcale nie muszą być płatne.

W tej części SEO Samodzielnych przedstawiamy narzędzia SEO niezbędne do pracy nad stroną oraz wyjaśniamy ich przeznaczenie i funkcje.

Spis treści:

 1. Planery słów kluczowych
 2. Google Search Console – podstawa pracy z SEO
 3. Google Analytics – narzędzie do mierzenia efektów
 4. Crawlery – narzędzia SEO usprawniające optymalizację strony
 5. Monitoring pozycji – Czy to co robię, przynosi w ogóle efekty?
 6. PageSpeed – czy szybkość strony ma znaczenie?
 7. SEMSTORM – wszechstronne narzędzia SEO
 8. Google Moja Firma jako element SEO
 9. Przydatne wtyczki SEO
 10. Podsumowanie

Powiązane:

Audyt SEO - co powinien zawierać?

Planery słów kluczowych

Planery słów kluczowych to pierwsze narzędzia SEO, z których będziemy korzystać w pracy nad stroną. To one pomogą nam w doborze i analizie fraz kluczowych. Dzięki nim dowiemy się, czy wybrane przez nas słowa kluczowe są w ogóle wyszukiwane przez użytkowników.

To w nich sprawdzimy też potencjał wyszukiwań słów kluczowych i stopień ich konkurencyjności. Pomogą nam więc na pierwszym etapie prac, od którego zależy w dużej mierze opłacalność SEO.

Planer słów kluczowych Top Online

Na początek polecamy nasz autorski i w 100% darmowy planer słów kluczowych, który jest dostępny na naszej stronie. To jedno z narzędzi stworzonych z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych, ciągle rozbudowywane i rozwijane.

planer słów kluczowych Top Online

Nasz planer jest maksymalnie intuicyjny. Żeby sprawdzić w nim potencjał słowa kluczowego wraz z sugestiami zbliżonych słów, wystarczy wpisać interesującą nas frazę. Żeby z kolei przejrzeć statystyki poszczególnych wyświetlanych sugestii w czasie, wystarczy na nie kliknąć.

Google Ads Keyword Planner

W pełni darmowe narzędzie do analizy słów kluczowych pod kątem ich popularności i konkurencji. Stworzone dla systemu Google Ads, sprawdza się jednak świetnie także w pozycjonowaniu. Przedstawia sugestie słów kluczowych, pozwala dobierać też frazy na podstawie istniejącej już strony.

Google Ads Keyword Planner

Ubersuggest

Narzędzie płatne, ale oferujące bezpłatny, siedmiodniowy okres próbny. Przedstawia rozbudowane sugestie słów kluczowych, potencjał wyszukiwań i ich konkurencyjność w organicznych wynikach wyszukiwania. Prezentuje dane dokładniejsze, pozwala sprawdzić sezonowość fraz i rozkład grup wiekowych osób wyszukujących poszczególne słowa.

Ubersuggest

Keyword Tool

Dobre narzędzie do doboru słów kluczowych, z którego można korzystać bezpłatnie. Wersja podstawowa prezentuje jednak tylko sugestie. Dane takie jak popularność, konkurencyjność i trendy fraz kluczowych są dostępne wyłącznie w wersji płatnej.

Keyword Tool

Google Search Console – podstawa pracy z SEO

Jeśli mielibyśmy zebrać wszystkie narzędzia SEO i wskazać jedno, najważniejsze, to byłoby to prawdopodobnie Google Search Console. To podstawa wszelkich działań nad stroną, zarówno dla profesjonalistów, jak i osób pozycjonujących amatorsko. Oferuje precyzyjne dane na temat ruchu na stronie i masę niezbędnych narzędzi.

Google Search Console

W Search Console między innymi: sprawdzimy indeksowanie strony i zgłosisz adresy do indeksacji, zweryfikujemy błedy, skuteczność naszego SEO, podejrzymy linki i upewnimy się, czy nie dostaliśmy kary od Google.

O wszystkich tych zastosowaniach piszemy szczegółowo w naszym poradniku Google Search Console.

Google Analytics – narzędzie do mierzenia efektów

Google Analytics (GA) to kolejne darmowe narzędzie od Google, które służy do zbierania i analizy danych o ruchu na stronie. Jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej wiarygodnych narzędzi do mierzenia efektów.

By móc monitorować w nim witrynę trzeba umieścić na niej wygenerowany w trakcie rejestracji kod śledzenia.

Google Analytics

Analytics dostarcza informacji o ruchu śledząc informacje takie jak:

 • Sesje – liczba sesji, w których użytkownik aktywnie korzystał z Twojej strony,
 • Użytkownicy – liczba osób, które korzystały ze strony (mający aktywną sesję),
 • Odsłony – liczba wszystkich wyświetleń strony (razem z powtórnymi wizytami),
 • Średni czas trwania sesji - średni czas przebywania użytkowników na stronie,
 • Współczynnik odrzuceń – procent wizyt, w których trakcie użytkownik odwiedził tylko jedną podstronę, czyli opuścił witrynę bez jej przeglądania.
Google Analytics

Dodatkowo w narzędziu dostępne są m.in. dane na temat stosunku użytkowników nowych do powracających, rozbudowane informacje dotyczące lokalizacji użytkowników, używanego przez nich oprogramowania i systemu operacyjnego.

Znajdziesz tu też dane demograficzne (m.in. wiek i płeć ) i dane dotyczące zaangażowania osób przeglądających stronę. Co więcej, Google Analytics pozwala sprawdzać źródła pozyskiwania ruchu i śledzić statystyki w czasie rzeczywistym.

Funkcjonalności e-commerce zawarte w Google Analytics dają także możliwość ustalania i śledzenia celów konwersji, czyli konkretnych założeń, jakie dana strona ma osiągnąć. Pozwalają też włączyć do statystyk szczegółowy rozkład sprzedaży w sklepie internetowym.

Więcej o tym narzędziu i tym, jak możesz z niego korzystać dowiesz się z naszego kursu Google Analytics 4.

Crawlery – narzędzia SEO usprawniające optymalizację strony

Crawlery to specyficzne narzędzia SEO, które pozwalają szybko przeanalizować poszczególne elementy na stronie. Dzięki nim nie trzeba żmudnie sprawdzać wszystkich czynników na każdej podstronie z osobna. Można więc skupić się na samym ich dostosowywaniu.

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog to jeden z najpopularniejszych crawlerów. Darmowa wersja pozwala przeanalizować do 500 adresów URL, do samodzielnego pozycjonowania stron jest więc w zupełności wystarczająca.

Sprawdza m.in. długości i występowanie meta tagów title oraz description, nagłówków H1, ALT tagów, rodzaje przekierowań występujących na stronie, odnośniki wewnętrzne i duplikację treści. Pozwala generować też mapy witryn.

Screaming Frog SEO Spider

Monitoring pozycji – Czy to co robię, przynosi w ogóle efekty?

Używane w SEO narzędzia to nie tylko te, które pozwalają pracować nad stroną, ale także te, które pozwalają sprawdzić pozycjonowanie strony.

To, czy prowadzone przez nas SEO jest skuteczne sprawdzamy m.in. przez monitorowanie pozycji strony na określone słowa kluczowe. Śledzenie pozycji pozwala nam też reagować szybko na nagłe zmiany pozycji i działania konkurencji.

Sprawdzanie pozycji w Google od Top Online

Sprawdzanie pozycji w Google to narzędzie, które przygotowaliśmy specjalnie dla społeczności SEO Samodzielnych na Facebooku. Pozwala ono sprawdzić pozycję dowolnej domeny na wskazane słowa kluczowe. Umożliwia też ustawienie generowania cyklicznych raportów o pozycjach wysłanych na maila. Narzędzie banalnie proste w obsłudze i, co najważniejsze, w 100% darmowe.

Żeby go użyć, wystarczy kliknąć link w akapicie powyżej, wpisać adres serwisu, którego pozycje w Google chcemy zbadać i słowa kluczowe, które chcemy sprawdzić. Następnie klikamy “Sprawdź” i gotowe. Ewentualnie, możemy jeszcze zaznaczyć opcję generowania cotygodniowych raportów - wówczas trzeba będzie podać adres :)

narzędzia SEO - sprawdzanie pozycji Top Online

Pssst… W tajemnicy zdradzimy Ci, że warto zapisać sobie gdzieś to nasze narzędzie, bo pracujemy nad jego rozwojem. Nie tylko w kwestii zwiększenia obecnych limitów, ale i pod kątem nowych funkcji, jak np. automatyczne, wysyłane na maila raporty o pozycjach.

ASPS – Automatyczne Sprawdzanie Pozycji Strony

ASPS to narzędzie pozwalające, jak wskazuje jego nazwa, automatycznie monitorować pozycję strony.

Darmowa wersja pozwala na śledzenie 5 fraz desktop i 5 fraz mobilnych w TOP100. Narzędzie uwzględnia lokalizację, jest też dostępne w wersji mobilnej. W płatnych pakietach dostępny jest monitoring nawet do 1000 fraz wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami.

narzędzia SEO - ASPS

PageSpeed – czy szybkość strony ma znaczenie?

Szybkość ładowania się strony ma coraz znaczenie, zarówno dla samego pozycjonowania, jak i wrażeń użytkowników. Nawet najbardziej interesująca strona nie zatrzyma użytkownika, jeśli będzie się powoli ładować. Narzędzia SEO służące sprawdzaniu tego parametru pozwalają nie tylko sprawdzić szybkość ładowania, ale także wskazać elementy wymagające poprawy.

Google PageSpeed Insights

PageSpeed Insights w przeciągu kilku sekund analizuje stronę pod kątem szybkości ładowania się na urządzeniach mobilnych i komputerach. Generuje przy tym dwa raporty zaopatrzone w dokładne dane dotyczące poszczególnych elementów strony i wskazówki pozwalające przyspieszyć ładowanie strony.

Google PageSpeed Insights

Google Lighthouse

Google Lighthouse to narzędzie nieco bardziej zaawansowane. Można korzystać z niego za pomocą rozszerzenia Google Chrome lub w połączeniu z Chrome DevTools, czyli narzędziami dla programistów dostępnymi w Chrome.

Google Lighthouse

Google Lighthouse pozwala jednym kliknięciem przebadać stronę pod kątem 5 aspektów.

 • Performance – wydajność strony, czyli m.in. interesujący nas czas ładowania,
 • Accessibility – dostępność strony dla użytkowników, m.in. występowanie alt tagów, meta tagów title, nagłówków, zrozumiałość treści zawartej na stronie, struktura elementów witryny,
 • Best practices – najlepsze praktyki, czyli to, jak witryna wpisuje się w pewien niepisany standard stron internetowych, m.in. użycie HTTPS, prawidłowe skalowanie grafik, wyświetlanie ich w odpowiedniej rozdzielczości, możliwość wklejania tekstu w polu "hasło",
 • SEO – przyjazność strony dla wyszukiwarek, poprawność aspektów wpływających na pozycję w Google,
 • Progressive web app – poprawność działania strony jako uproszczonej aplikacji mobilnej (poprawność działania funkcji aplikacji znajdujących się na stronie).

Każda część generowanego raportu wyszczególnia, które elementy audytu zostały zaliczone, a które wymagają poprawy. Lighthouse, podobnie jak PageSpeed Insights, prezentuje też konkretne elementy wymagające poprawy i praktyczne wskazówki.

Strona z dobrym SEO jest

jak grotołaz w jaskini.

Zawsze w czołówce.

SEMSTORM – wszechstronne narzędzia SEO

SEMSTORM to rozwiązanie łączące w sobie większość funkcji narzędzi wymienionych powyżej i oferujące jednocześnie wiele dodatkowych, unikalnych rozwiązań. Używamy go na co dzień w pracy nad stronami naszych Klientów. Nadaje się świetnie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

narzędzia SEO - Semstorm

SEMSTORM pozwala m.in. na:

 • zaawansowany monitoring pozycji stron,
 • przeprowadzanie audytów stron w wersji podstawowej i mobilnej,
 • przeprowadzanie audytów treści zawartej na stronie,
 • analizę stron konkurencji i ich pozycji,
 • dobór i analizę słów kluczowych,
 • tworzenie zoptymalizowanych pod względem SEO treści (Asystent Contentu).

Jest oczywiście narzędziem płatnym, pozwala jednak na założenie darmowego konta dającego dostęp do podstawowych funkcji. Oferuje też darmowy okres próbny.

Google Moja Firma jako element SEO

Choć wizytówka Google Moja Firma nie jest bezpośrednio narzędziem SEO, to nie możemy jej pominąć. Jest ona ważnym elementem budowania widoczności stron firmowych i pozyskiwania ruchu. Jest też niezbędna w pozycjonowaniu lokalnym.

Założenie i zoptymalizowanie wizytówki Google Moja Firma nie jest skomplikowane. Problematycznym aspektem jest jedynie czas oczekiwania na list zawierający kod weryfikacyjny (mający na celu potwierdzenie istnienia firmy pod podanym adresem).

O wizytówce Google Moja Firma i jej optymalizacji możesz dowiedzieć się więcej w artykule o lokalnym SEO.

Przydatne wtyczki SEO

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze przydatne wtyczki SEO, które mogą Ci pomóc w pracy nad Twoją stroną. To narzędzia SEO, z których możesz korzystać bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Są bardzo praktyczne, intuicyjne i w pełni darmowe.

Seoquake

Seoquake to wtyczka analizująca strony internetowe wyświetlane w przeglądarce i wyszukiwarce.

Można z jej pomocą szybko sprawdzić większość podstawowych aspektów wpływających na pozycjonowanie. Pozwala m.in. porównywać ze sobą domeny i konkretne adresy URL, uzyskiwać szybki dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych linków i przeprowadzać uproszczone audyty.

Wtyczka Seoquake szacuje też trudność słów kluczowych. Z jej pomocą sprawdzisz także kompatybilność Twojej witryny z urządzeniami mobilnymi. Wszystkie dane wyświetlane przez Seoquake można eksportować do pliku.

Seoquake

Seo Minion

Seo Minon to wtyczka łącząca w sobie praktycznie całe SEO on-page w jednym narzędziu.

SEO Minion

Pozwala wyłapywać większość najczęstszych błędów wpływających na pozycję stron. Można w niej sprawdzać przekierowania i odnajdywać uszkodzone linki. Na uwagę zasługuje także możliwość generowania podglądu SERP (strony wyników wyszukiwania) na określone słowa kluczowe i lokalizacje.

SEO Meta in 1 Click

Rozszerzenie SEO Meta in 1 Click to narzędzie pozwalające łatwo i szybko uzyskać wszystkie meta dane dotyczące przeglądanej strony.

Wyświetla meta tag title oraz description wraz z długością, adres URL i meta-kanoniczny adres URL. Pokazuje też ilość zdjęć znajdujących się na stronie wraz z podziałem na te posiadające i nieposiadające ALT tagów. Prezentuje także ilość nagłówków H1-H6, ilość linków wewnętrznych i daje łatwy dostęp do mapy witryny oraz pliku robots.txt.

SEO Meta in 1 Click

Keyword Surfer

Keyword Surfer to wtyczka ułatwiająca analizę fraz kluczowych, pokazuje ona potencjał fraz dla podpowiedzi Google. Z jej pomocą możesz więc dobierać słowa kluczowe bezpośrednio z wyszukiwarki, bez konieczności późniejszego sprawdzania ich późniejszej popularności w innych narzędziach. Dla wpisanej frazy wyświetla ona też średnią stawkę za kliknięcie w Google Ads, możesz więc wykorzystać ją w ocenie konkurencyjności.

Dzięki tej wtyczce zarówno sugestie, jak i wpisane frazy możesz też dodawać do schowka bezpośrednio z okienka wyszukiwania Google. Zapisane słowa kluczowe można oczywiście eksportować, a przydatnych funkcji jest znacznie więcej.

Keyword Surfer

Podsumowanie

W pracy przy SEO narzędzia są po prostu niezbędne. Pozycjonowanie bez nich jest nie tyle trudne i nieefektywne, ile praktycznie niemożliwe. Oczywiście przedstawione tu narzędzia do pozycjonowania nie są w żadnym wypadku kompletną listą. Rozwiązań SEO jest na tyle dużo, że nie sposób przedstawić wszystkie. Zaprezentowaliśmy jednak opcje, które są naszym zdaniem najbardziej praktyczne i intuicyjne. Mamy nadzieję, że dzięki temu skompletujecie swój pierwszy niezbędnik SEO.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Jakie są narzędzia SEO
 • Rodzaje narzędzi do pozycjonowania
 • Jak wykorzystać narzędzia SEO

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

5 / 5

Liczba ocen: 2

Twoja ocena:

Przeczytaj również:

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
 • Odezwiemy się w 24h
 • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
 • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
 • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
 • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc