Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google

21-12-2021

SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google

Kolejna aktualizacja wyszukiwarki, dużo zamieszania wokół Search Console, poważny bug w wynikach Google i garść istotnych update’ów usług. Sprawdź przedostatnie SEO News w tym roku!

SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google - SEO blog

Temat aktualizacji Google nie stygnie. Najpierw był listopadowy Core Update, potem Product Review, a teraz dowiadujemy się, że w międzyczasie zaktualizowane zostało także wyszukiwanie lokalne. Oprócz tego błędy, awarie i aktualizacje w Search Console, a także nowości oraz bug w wyszukiwaniu. Sprawdź!

P.S. Na koniec mamy dla Was ważne ogłoszenie!

1. December 2021 Local Search Update

“Zlitujcie się!” - chciałoby się krzyknąć, patrząc na to, co dzieje się końcem tego roku w Google. Tym razem jednak, o aktualizacji dowiadujemy się po fakcie. Zmiany dotyczące lokalnego wyszukiwania zostały wprowadzone pomiędzy 30 listopada a 8 grudnia. Celem update’u miało być “zrównoważenie różnych czynników uwzględnianych w generowaniu lokalnych wyników wyszukiwania”.

Google Search Central Twitter

Wskazówki odnośnie pozycjonowania lokalnego pozostają niezmienione, a o odczuwalnych efektach aktualizacji, póki co, za wiele nie słychać. Dlaczego firma postanowiła więc jednak poinformować nas o aktualizacji? Na to pytanie odpowiedział Danny Sullivan, czyli człowiek odpowiedzialny za oficjalne komunikaty dotyczące wyszukiwarki.

komunikat Google - SEO News

Parafrazując, Google wprowadza aktualizacje cały czas, większości z nich nie ogłaszając. Dowiadujemy się tylko o tych, które mogą być zauważalne w dobieraniu wyników / rankingach, a tym razem, brak informacji był zwyczajnie błędem w sztuce.

2. Błędy przekierowań w Search Console? Fałszywy alarm!

W poprzedni weekend wiele użytkowników Google Search Console otrzymało powiadomienia o błędach przekierowań na swoich stronach. Powiadomienia narobiły sporo hałasu, informowały bowiem o problemach, które mogą uniemożliwić pojawianie się podstron w wynikach wyszukiwania.

Jak się okazało, błędy te były efektem wewnętrznych problemów Google, a z naszymi stronami kompletnie nic się nie działo. Informacja na ten temat pojawiła się na Twitterze w poniedziałek 13 grudnia.

Google Search Central Twitter

Jeśli więc otrzymaliście w minionym tygodniu niepokojące powiadomienia o błędach z przekierowaniami w GSC, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić. No, chyba że wprowadziliście akurat jakieś większe zmiany na stronie.

3. Nowe, rozbudowane autouzupełnianie w Google

Google wprowadza nową, rozbudowaną wersję autouzupełniania zapytań w wyszukiwarce. Dotychczasowa lista zostaje wzbogacona o drugą kolumnę, która będzie mogła zawierać dodatkowe sugestie dostępne dotychczas wyłącznie w wynikach. Nowe, rozbudowane sugestie mają ułatwiać dostęp do powiązanych treści, czyli czynić wyszukiwanie jeszcze łatwiejszym i bardziej precyzyjnym.

rozszerzone podpowiedzi Google
Przykład nowych, rozszerzonych sugestii

4. Aktualizacja raportu rich snippets

Raport o stanie wyników z elementami rozszerzonymi, bo tak właśnie nazywa się raport dot. rich snippets w polskiej wersji językowej Search Console, został zaktualizowany. Zmiany mogą skutkować “zmniejszeniem liczby raportowanych elementów”.

Co tak właściwie się zmieniło? Google przestaje zliczać wyświetlane elementy schema.org/Rating (czyli tzw. gwiazdki w wynikach wyszukiwania) jako rich snippets. Wszystko poza tym zostaje po staremu, jest to więc wyłącznie zmiana w sposobie raportowania.

5. Awaria Google Search Console

Jakby zamieszania wokół Search Console było mało, czwartek przyniósł kolejne problemy. Ni stąd, ni zowąd, wiele osób zostało nagle odciętych od usługi. Z tego co wiemy, konsola była niedostępna w kilku regionach.

awaria Google Search Console

Problem został rozwiązany po mniej więcej trzech godzinach od pojawienia się pierwszych doniesień na temat błędu. Przyczyną był najprawdopodobniej jakiś problem techniczny z serwerami.

Dlaczego o tym piszemy? Bo choć nie dotyczyło to nas (ani nikogo w Polsce) bezpośrednio, to ta mała awaria przypomina nam doskonale (podobnie jak znana wszystkim dobrze tegoroczna awaria Facebooka), jak bardzo przywykliśmy do ciągłej dostępności usług przy jednoczesnym braku alternatyw. Zaledwie 2 godziny przerwy, a na Twitterze zdążyło zawrzeć.

6. Wyszukiwarka przestała wyświetlać strony — potwierdzony bug

Czwartkowego zamieszania ciąg dalszy. Około południa na Twitterze pojawiła się informacja dotycząca problemu z indeksacją i wyświetlaniem stron. Google miało dość poważny problem, który sprawiał, że niektóre strony nie były wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Co więcej, nieindeksowane były też nowe treści, co szczególnie dotknęło niektóre portale informacyjne.

komenda site
Strona The New York Times kompletnie niewidoczna w Google - jeden z przykładów problemu

Błąd został jednak naprawiony po, ponownie, trzech godzinach od pojawienia się oficjalnej informacji o jego wystąpieniu.

Google Search Central Twitter

7. Jedno z najważniejszych ogłoszeń w tym roku

Wśród wszystkich tych nowinek, zmian i sensacji nie mogło obejść się też bez tego, co najważniejsze. Pomimo wszystkich aktualizacji, ciągłych zmian i nieustannej walki o lepsze efekty, jest też coś więcej. Wiecie, o czym mowa?

Chcieliśmy życzyć Wam wesołych Świąt!

Ciepłych, dobrych, radosnych i spędzonych dokładnie tak, jak chcecie.

Dzięki, że jesteście! :)

Wasz zespół Top Online


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-01-2024
Eksploracja ścieżki w GA4 - SEO blog