Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google

21-12-2021

SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google

Kolejna aktualizacja wyszukiwarki, dużo zamieszania wokół Search Console, poważny bug w wynikach Google i garść istotnych update’ów usług. Sprawdź przedostatnie SEO News w tym roku!

SEO News #11 - Local search update, błędy Search Console i nowe sugestie Google - SEO blog

Temat aktualizacji Google nie stygnie. Najpierw był listopadowy Core Update, potem Product Review, a teraz dowiadujemy się, że w międzyczasie zaktualizowane zostało także wyszukiwanie lokalne. Oprócz tego błędy, awarie i aktualizacje w Search Console, a także nowości oraz bug w wyszukiwaniu. Sprawdź!

P.S. Na koniec mamy dla Was ważne ogłoszenie!

1. December 2021 Local Search Update

“Zlitujcie się!” - chciałoby się krzyknąć, patrząc na to, co dzieje się końcem tego roku w Google. Tym razem jednak, o aktualizacji dowiadujemy się po fakcie. Zmiany dotyczące lokalnego wyszukiwania zostały wprowadzone pomiędzy 30 listopada a 8 grudnia. Celem update’u miało być “zrównoważenie różnych czynników uwzględnianych w generowaniu lokalnych wyników wyszukiwania”.

Google Search Central Twitter

Wskazówki odnośnie pozycjonowania lokalnego pozostają niezmienione, a o odczuwalnych efektach aktualizacji, póki co, za wiele nie słychać. Dlaczego firma postanowiła więc jednak poinformować nas o aktualizacji? Na to pytanie odpowiedział Danny Sullivan, czyli człowiek odpowiedzialny za oficjalne komunikaty dotyczące wyszukiwarki.

komunikat Google - SEO News

Parafrazując, Google wprowadza aktualizacje cały czas, większości z nich nie ogłaszając. Dowiadujemy się tylko o tych, które mogą być zauważalne w dobieraniu wyników / rankingach, a tym razem, brak informacji był zwyczajnie błędem w sztuce.

2. Błędy przekierowań w Search Console? Fałszywy alarm!

W poprzedni weekend wiele użytkowników Google Search Console otrzymało powiadomienia o błędach przekierowań na swoich stronach. Powiadomienia narobiły sporo hałasu, informowały bowiem o problemach, które mogą uniemożliwić pojawianie się podstron w wynikach wyszukiwania.

Jak się okazało, błędy te były efektem wewnętrznych problemów Google, a z naszymi stronami kompletnie nic się nie działo. Informacja na ten temat pojawiła się na Twitterze w poniedziałek 13 grudnia.

Google Search Central Twitter

Jeśli więc otrzymaliście w minionym tygodniu niepokojące powiadomienia o błędach z przekierowaniami w GSC, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić. No, chyba że wprowadziliście akurat jakieś większe zmiany na stronie.

3. Nowe, rozbudowane autouzupełnianie w Google

Google wprowadza nową, rozbudowaną wersję autouzupełniania zapytań w wyszukiwarce. Dotychczasowa lista zostaje wzbogacona o drugą kolumnę, która będzie mogła zawierać dodatkowe sugestie dostępne dotychczas wyłącznie w wynikach. Nowe, rozbudowane sugestie mają ułatwiać dostęp do powiązanych treści, czyli czynić wyszukiwanie jeszcze łatwiejszym i bardziej precyzyjnym.

rozszerzone podpowiedzi Google
Przykład nowych, rozszerzonych sugestii

4. Aktualizacja raportu rich snippets

Raport o stanie wyników z elementami rozszerzonymi, bo tak właśnie nazywa się raport dot. rich snippets w polskiej wersji językowej Search Console, został zaktualizowany. Zmiany mogą skutkować “zmniejszeniem liczby raportowanych elementów”.

Co tak właściwie się zmieniło? Google przestaje zliczać wyświetlane elementy schema.org/Rating (czyli tzw. gwiazdki w wynikach wyszukiwania) jako rich snippets. Wszystko poza tym zostaje po staremu, jest to więc wyłącznie zmiana w sposobie raportowania.

5. Awaria Google Search Console

Jakby zamieszania wokół Search Console było mało, czwartek przyniósł kolejne problemy. Ni stąd, ni zowąd, wiele osób zostało nagle odciętych od usługi. Z tego co wiemy, konsola była niedostępna w kilku regionach.

awaria Google Search Console

Problem został rozwiązany po mniej więcej trzech godzinach od pojawienia się pierwszych doniesień na temat błędu. Przyczyną był najprawdopodobniej jakiś problem techniczny z serwerami.

Dlaczego o tym piszemy? Bo choć nie dotyczyło to nas (ani nikogo w Polsce) bezpośrednio, to ta mała awaria przypomina nam doskonale (podobnie jak znana wszystkim dobrze tegoroczna awaria Facebooka), jak bardzo przywykliśmy do ciągłej dostępności usług przy jednoczesnym braku alternatyw. Zaledwie 2 godziny przerwy, a na Twitterze zdążyło zawrzeć.

6. Wyszukiwarka przestała wyświetlać strony — potwierdzony bug

Czwartkowego zamieszania ciąg dalszy. Około południa na Twitterze pojawiła się informacja dotycząca problemu z indeksacją i wyświetlaniem stron. Google miało dość poważny problem, który sprawiał, że niektóre strony nie były wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Co więcej, nieindeksowane były też nowe treści, co szczególnie dotknęło niektóre portale informacyjne.

komenda site
Strona The New York Times kompletnie niewidoczna w Google - jeden z przykładów problemu

Błąd został jednak naprawiony po, ponownie, trzech godzinach od pojawienia się oficjalnej informacji o jego wystąpieniu.

Google Search Central Twitter

7. Jedno z najważniejszych ogłoszeń w tym roku

Wśród wszystkich tych nowinek, zmian i sensacji nie mogło obejść się też bez tego, co najważniejsze. Pomimo wszystkich aktualizacji, ciągłych zmian i nieustannej walki o lepsze efekty, jest też coś więcej. Wiecie, o czym mowa?

Chcieliśmy życzyć Wam wesołych Świąt!

Ciepłych, dobrych, radosnych i spędzonych dokładnie tak, jak chcecie.

Dzięki, że jesteście! :)

Wasz zespół Top Online

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

4.85 / 5

Liczba ocen: 7

Twoja ocena:

Przeczytaj również:

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc