Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #121 – opóźniona indeksacja, Yandex pod młotkiem i bug sitemap

07-02-2024

SEO News #121 – opóźniona indeksacja, Yandex pod młotkiem i bug sitemap

Google ma opóźnienia w indeksowaniu „niewielkiej liczby” serwisów – problem utrzymuje się już prawie od tygodnia.

SEO News #121 – opóźniona indeksacja, Yandex pod młotkiem i bug sitemap - SEO blog

Google ma problemy z indeksowaniem niektórych stron. Yandex sprzedaje swoją wyszukiwarkę Rosjanom. Pojawił się bug z pobieraniem map witryn nazwanych w określony sposób. Poza tym: Google Maps z generatywnym AI, Copilot z nowym modelem bazowym, Bard z Gemini Pro, nowy poradnik SEO i koniec dostępu do cache w SERP.

1. Google ma problemy z indeksowaniem niektórych stron

Wyszukiwarka ma problemy z opóźnieniami w indeksowaniu, które mają dotykać „niewielkiej liczby stron”.

Błąd został zauważony przez użytkowników w czwartek 1 lutego, około 5:30 nad ranem naszego czasu. Google z kolei potwierdziło jego istnienie i trwające prace nad rozwiązaniem zaledwie parę godzin później, około 11.

Problemy indeksacji search status
Źródło: https://status.search.google.com/incidents/Jh8ty34prbHLqSRiWKqm

Jak widać na załączonym obrazku, zespół wyszukiwarki znalazł przyczynę problemu po jakichś 5 godzinach od oficjalnego komunikatu. Mimo „złagodzenia” błędu jego rozwiązanie nadal się jednak nie udało.

Ostatni komunikat na moment powstawania tego tekstu pochodzi z 6 lutego z godziny 12:00, a następny powinien pojawić się 24h później, czyli parę godzin po publikacji naszych newsów. Znajdziesz go w Google Search Status Dashboard.

Tl;dr: jeśli od 1 lutego masz dziwne problemy z indeksowaniem, to bardzo możliwe, że jest to efekt błędu po stronie wyszukiwarki. Wpływa on na pozycjonowanie, ale nie jest to wina serwisu i jako użytkownicy nic nie możemy tym nie zrobić.

2. Yandex sprzedał swoja działalność w Rosji za 5,2 mld USD

Yandex, czyli wyszukiwarka internetowa, z której w Rosji korzysta jakieś 70% użytkowników, zostanie sprzedana.

Nowym właścicielem wszystkich rosyjskich aktywów Holenderskiej spółki-matki wyszukiwarki, czyli Yandex NV, stanie się konsorcjum złożone z zarządu rosyjskiej części działalności, przedsiębiorstwa naftowego Łukoil oraz prywatnych inwestorów.

Jak donosi TechCrunch, ostateczna kwota 5,2 mld USD to zaledwie połowa realnej wartości rynkowej Yandexa.

Zaniżenie ceny wynika z obowiązkowej obniżki nałożonej przez rząd Rosji. Jakakolwiek sprzedaż rosyjskich aktywów przez spółki zarejestrowane w krajach uznanych przez Rosję za „nieprzyjazne” jest obecnie obejmowana obowiązkowym dyskontem w wysokości co najmniej 50 procent.

Holandia natomiast, jako członek UE, który nałożył sankcje na Rosję po inwazji na Ukrainę, zalicza się do tej „nieprzyjaznej” kategorii.

Zarząd zapewnił pracowników, że zmiana właściciela nie wpłynie na jej niezależność spółki. Mimo tych zapewnień już w dniu ogłoszenia planowanej transakcji cena Yandexa na moskiewskiej giełdzie spadła o aż 9%.

3. Bug: Google nie pobiera map stron z myślnikami w nazwach

Zespół ScreamingFrog znalazł ciekawy bug. Jak się okazuje, z jakiegoś powodu Google nie może pobrać plików sitemap, które mają w nazwie co najmniej dwie cyfry poprzedzone myślnikiem. A przynajmniej na to wskazuje raport zgłoszonych map w Search Console.

Bug sitemap
Źródło: twitter.com/screamingfrog/status/1752713720231239950

Jak widać na screenshocie wyżej, Google poprawnie odczytuje pliki nazwane „sitemap1”, “sitemap-1”, czy “sitemap-a”, ale zwraca błąd dla „sitemap-11”, „sitemap-10” czy „sitemap-100”. Ten sam błąd udało się także odtworzyć innym użytkownikom.

Niektórzy zwrócili uwagę na to, że Google pewnie odczytuje takie nazwy jako duplikaty wcześniejszych plików bez myślnika, ale nie wydaje mi się, żeby to był problem.

Wystarczy popatrzeć na screenshot od Screaming Frog: „sitemap9” i „sitemap-9” zostały tam pobrane poprawnie, choć są tym samym plikiem.

Albo na screenshot z innego podobnego testu, gdzie użytkownik sprawdzał od razu same nazwy z myślnikiem:

Bug w sitemapach Google Search Console
Źródło: twitter.com/ChouinardJC/status/1753123504625426900

Wszystko wskazuje na to, że jest to po prostu kolejny bug.

4. Google Maps testuje wyniki generowane przez AI

Do Google Maps trafiła nowa eksperymentalna funkcja, które generuje odpowiedzi na lokalne zapytania za pomocą sztucznej inteligencji.

Generatywne AI w mapach
Źródło: blog.google/products/maps/google-maps-generative-ai-local-guides/

Jak widać na gifie, jest to trochę takie Search Generative Experience w Mapach. Mogące podpowiedzieć miejsca warte uwagi przy zwiedzaniu, pomóc znaleźć jakieś określone miejsca trudne do znalezienia w klasycznym wyszukiwaniu, podpowiedzieć itd.

W odpowiedzi zwracane są nie tylko miejsca, ale też ich zdjęcia i opisy oraz wybrane opinie lub ich podsumowania.

Modele językowe stojące za tym rozwiązaniem analizują przeszło 250 milionów miejsc i ponad 300 milionów recenzji użytkowników, a jak czytamy na blogu Google, jest to dopiero początek ulepszeń map z generatywną AI.

Na ten moment nowa funkcja jest udostępniania tylko w USA, dla wybranych użytkowników Map biorących aktywny udział w programie Lokalnych Przewodników.

Więcej o nowej funkcji przeczytasz w oficjalnym wpisie na blogu Google.

5. Bing testuje nowy model dla Bing Chatu

Microsoft testuje nowy model bazowy Copilota (Bing Chat), który ma działać szybciej i skuteczniej niż jego poprzednik (zoptymalizowany GPT-4). Jego nazwa wewnętrzna to „Deucalion” (imię syna Prometeusza w mitologii greckiej).

Bing Deucalion
Źródło: twitter.com/MParakhin/status/1753547072450748863

Deucalion nie jest jednak po prostu dużym modelem językowym, a całym „systemem składającym się z kombinacji kilku modeli i wewnętrznych podsystemów wyszukiwania”.

Część z nich ma być dostrojonymi modelami OpenAI, część po prostu modelami OpenAI (np. GPT-4-turbo), a część modelami wyszkolonymi niezależnie przez Microsoft.

Bing Deucalion
Źródło: twitter.com/MParakhin/status/1753586982977212821

Póki co nie mamy żadnych danych o osiągnięciach nowego modelu-systemu Copilota, ale z opinii użytkowników (np. na Reddicie) wynika, że różnica na plus jest ogromna.

Poza tym, skoro już jesteśmy przy Bingu, to w minionym tygodniu paru użytkowników zaobserwowało też zapowiadaną pod koniec 2023 roku (SEO News #113) funkcję Deep Search. Na razie ciężko jednak powiedzieć coś więcej o jej działaniu.

Bing deep search
Deep Search w Bingu (Źródło: searchengineland.com/bing-deep-search-is-rolling-out-to-more-users-437190)

6. Bard z Gemini Pro oraz generowaniem obrazów

Bard z Gemini Pro (o którym więcej w SEO News #113) jest już dostępny w Europie (w tym po polsku!). Razem z tą aktualizacją chatbot od Google został także zintegrowany z modelem Imagen 2, który pozwala Bardowi generować fotorealistyczne obrazy.

Bard z gemini pro
https://bard.google.com/chat

Z nowym, ulepszonym Bardem można już popisać. Generowanie obrazów działa jednak tylko po angielsku „w większości krajów” – a z moich testów wynika, że na razie w większości tej nie znalazła się jeszcze Polska.

Generowanie grafik w bardzie
Źródło: blog.google/products/bard/google-bard-gemini-pro-image-generation/

Więcej o aktualizacji Barda znajdziesz na blogu firmy.

7. Google opublikowało nowy poradnik SEO dla początkujących

Zgodnie z zapowiedzią z wcześniejszego tygodnia (SEO News #120), Google zaktualizowało już swój poradnik SEO dla początkujących.

Ze wpisu o aktualizacji na blogu firmy dowiadujemy się, jakie konkretnie zaszły w nim zmiany:

Zmiany w poradniku SEO
Źródło: developers.google.com/search/blog/2024/02/ssg-gets-a-makeover?hl=pl

Generalnie, Google zrobiło dokładnie to, co zapowiadało, czyli skróciło i uprościło całość, tak, by była przyjaźniejsza dla początkujących.

Teraz pozostaje tylko obserwować, jak tak gwałtowna zmiana treści wpłynie na ranking poradnika, który wcześniej zajmował wysokie pozycje na frazy takie jak „SEO” czy „poradnik SEO”.

8. Google potwierdza wycofanie linku do cache

Na koniec jeszcze jeden powracający news z ostatniego tygodnia. Zaobserwowane ostatnio usunięcie linków do cache z wyników Google zostało oficjalnie potwierdzone.

Wycofanie cache
Źródło: twitter.com/searchliaison/status/1753156161509916873

To potwierdzenie to jednak nie wszystko: Danny Sullivan zdradził, że niebawem przestanie działać także operator „cache:”. Funkcja dostępu do strony w pamięci podręcznej Google zostanie więc wycofana całkowicie.

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

4.67 / 5

Liczba ocen: 3

Twoja ocena:

Przeczytaj również:

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc