Czym jest optymalizacja strony?

Pozycjonowanie
Czym jest optymalizacja strony?

Optymalizacja strony pod kątem SEO

Skrót SEO oznacza Search Engine Optimization, czyli optymalizację stron ze względu na stawiane przez wyszukiwarki, w tym najpopularniejszą – Google, wymogi. Wiele z nich ma jeden cel: uczynić witrynę jak najbardziej przyjazną i użyteczną dla odbiorcy. Nic więc dziwnego, że zastanawiając się nad tym, czym jest optymalizacja strony, dochodzimy przy tym do działań pomagających naszym odbiorcom sprawniej poruszać się po stronie oraz dostarczających im przydatnej wiedzy.

Najważniejsze elementy optymalizacji strony

1. Optymalizacja treści na stronie

Dodawane treści na stronie powinny być: unikalne, wzbogacone o słowa i frazy kluczowe, wystarczająco długie, by wyczerpywały temat (zaleca się około 250 słów), starannie podzielone na nagłówki H1, H2, H3 (w nagłówkach wyjątkowo ważne jest zawieranie fraz kluczowych) oraz wzbogacone o wyliczenia lub pogrubienia dla ich urozmaicenia.

2. Tytuł strony ustawiony za pomocą tagu title <title>

Tytuł strony jest wyjątkowo ważny z punktu widzenia SEO, ponieważ wyświetlany on jest w wynikach wyszukiwania. Roboty Google wykorzystują go także do oceny tematyki strony i przyporządkowania jej do określonej bazy danych. Nie zapomnijmy więc o tym, by to właśnie w tytule strony umieścić najważniejsze ze słów kluczowych.

3. Meta description

Opisy description wyświetlane są bezpośrednio w wynikach wyszukiwania zaraz pod tytułem strony. Meta description choć nie wpływa samo w sobie na pozycję w rankingu Google, to ma duży wpływ na to, czy odbiorcy zdecydują się na odwiedzenie naszej strony. Dzięki umieszczonej w tym polu frazie kluczowej użytkownik szybko rozpozna tematykę naszej strony.

4. Budowa i prędkość ładowania strony

Warto zadbać o optymalizację strony pod kątem jej budowy – powinna być ona przejrzysta i zrozumiała dla odbiorców, a poruszanie po niej intuicyjne. Przyjazna dla użytkowników strona www to również taka, której adres URL nie zawiera zbędnych znaków i jest zrozumiały już na pierwszy rzut oka. Korzyści przynosi również usprawnienie strony ze względu na prędkość ładowania oraz poprawność jej wyświetlania na urządzeniach mobilnych.