Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #6 - IndexNow w Google, CWV po raz drugi i IP Googlebota

16-11-2021

SEO News #6 - IndexNow w Google, CWV po raz drugi i IP Googlebota

IndexNow w Google? Jeszcze nie, ale wiemy już, że firma przyglądnie się protokołowi bliżej. Jak co tydzień, w SEO News przedstawiamy wszystkie najistotniejsze wiadomości, nowinki i ciekawostki z branży. Sprawdź!

SEO News #6 - IndexNow w Google, CWV po raz drugi i IP Googlebota - SEO blog

Wiemy już oficjalnie, że Google będzie testować IndexNow, to zdecydowanie największy news tego tygodnia. Dowiedzieliśmy się też z Twittera, że zeszłotygodniowy spam update został już w pełni wdrożony. Oprócz tego: Page Experience update oraz… kompletna lista IP Googlebotów. Sprawdź, co słychać w SEO!

1. Google testuje IndexNow!

Rzecznik Google potwierdza: firma będzie testować IndexNow. Protokół ten, opracowany przez Microsoft i Yandex, ma służyć do powiadamiania wyszukiwarki o zmianach na stronach w celu ich zindeksowania. To jedna z największych potencjalnych zmian w indeksacji w historii, mogąca nadać pozycjonowaniu całkowicie nowy kierunek.

Do decyzji giganta o zaadaptowaniu nowego mechanizmu lub jego odrzuceniu zapewne jeszcze daleko, ale zdecydowanie warto trzymać rękę na pulsie. Jak dotąd IndexNow wzbudził w branży mieszane uczucia. Pracę nad oficjalnym wsparciem protokołu prowadzi już jednak coraz więcej dużych firm. Wśród nich znajdziemy między innym Wix czy Cloudflare. Testy prowadzi także WordPress.

2. Nadchodzi Page Experience update dla desktopów

Google zacznie wdrażać Page Experience Update dla desktop’owych wersji stron w lutym 2022. Aktualizacja ma zostać zakończona niecałe dwa miesiące później, końcem marca. Zmiany w sposobie oceny stron mają być analogiczne do tych, które obowiązują już wersje mobilne. O tym, że aktualizacja jest w planach, wiemy od konferencji Google I/O, która miała miejsce w maju tego roku.

Czynnik Mobile Desktop
Largest Contentful Paint (LCP) + +
Cumulative Layout Shift (CLS) + +
First Input Delay (FID) + +
HTTPS + +
Brak natrętnych reklam pełnoekranych + +
Dostosowanie do mobile + - (Nie dotyczy)

Google uspokaja, by nie spodziewać się po tej aktualizacji drastycznych zmian w rankingach. Ma ona bowiem “wyróżnić strony oferujące świetny UX, ale UX cały czas pozostanie tylko jednym z wielu elementów branych pod uwagę przez system rankingowy”. Mimo wszystko nadal jest to dość istotna aktualizacja algorytmu Google, warto więc się do niej przygotować i tym samym, przyjrzeć się bliżej CWV stron, nad którymi pracujesz.

3. November Spam update wdrożony — sprawdźcie pozycje

November Spam update, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, jest już oficjalnie w pełni wdrożony. Zmiany były wprowadzane przez osiem dni, od 3 do 11 listopada.

Google Search Twitter

Póki co ciężko powiedzieć, czy aktualizacja wiązała się z jakimikolwiek zmianami w rankingu. Jeśli jednak dotąd tego nie zrobiliście, sprawdźcie swoje pozycje na przestrzeni ostatniego tygodnia. Wszelkie większe zmiany mogą być powiązane właśnie ze spam update.

4. Pełna lista adresów IP Googlebotów

Google opublikował pełną listę adresów IP wykorzystywanych przez wyszukiwarkę w crawlowaniu i procesie indeksacji. Możesz wykorzystać ją na przykład wtedy, gdy podejrzewasz, że Twoja strona jest crawlowana przez niechciane boty. Porównanie adresów pozwoli Ci zablokować wszelki niechciany ruch.

Lista jest dostępna w pliku JSON, pod tym adresem: https://developers.google.com/search/apis/ipranges/googlebot.json

Pamiętaj jednak, że Google może (i najprawdopodobniej będzie) ją aktualizować. Jeśli chcesz więc wykorzystywać plik, zadbaj o to, by był on zawsze aktualny. Dzięki temu unikniesz ryzyka zablokowania adresów prawdziwych Googlebotów i problemów z indeksacją.


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony?
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 20-11-2023
Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja swobodna w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 06-11-2023
Eksploracja swobodna w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Wyszukiwanie obrazem a SEO
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 23-10-2023
Wyszukiwanie obrazem a SEO - SEO blog