Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #179 – March Core Update, Gemini zamiast Asystenta Google, AIO w Polsce

19-03-2025

SEO News #179 – March Core Update, Gemini zamiast Asystenta Google, AIO w Polsce

Google ogłasza March Core Update – pierwszą większą aktualizację w tym roku.

SEO News #179 – March Core Update, Gemini zamiast Asystenta Google, AIO w Polsce - SEO blog

Rozpoczęła się pierwsza w tym roku aktualizacja systemów rankingowych Google. Żegnamy się z Asystentem Google – zamiast niego będziemy korzystać z Gemini. Mamy pierwsze obserwacje wyników AI Overviews w Polsce. Nowa eksperymentalna funkcja Gemini pozwala generować personalizowane odpowiedzi na podstawie historii wyszukiwań w Google. A na koniec kilka słów o aktualizacji pliku JSON, który zawiera adresy IP wykorzystywane przez boty indeksujące.

1. Google 2025 March Core Update już tu jest

W czwartek 13 marca Google oficjalnie zapowiedziało rozpoczęcie pierwszej w tym roku aktualizacji algorytmu – March Core Update. Ostatnie miały miejsce w listopadzie i grudniu 2024.

Trzeba przyznać, że za bardzo im się nie spieszyło :D.

Pamiętam przecież, jak Google mówiło o tym, że w 2025 r. takie update’y będą pojawiały się częściej i w większej liczbie. Tymczasem mamy już marzec…

Ale do rzeczy – March Core Update ma potrwać standardowo ok. 2 tygodni.

To normalna, regularna aktualizacja zaprojektowana „w celu lepszego wyświetlania istotnych, satysfakcjonujących treści dla użytkowników” – jak pisze Google na LinkedIn).

march core update
Źródło

Czyli jak zwykle dostajemy raczej ogólne zapewnienia, a nie konkrety.

Ale w sumie to właśnie charakteryzuje core updates, które w przeciwieństwie do pobocznych aktualizacji skupiają się na działaniu systemów rankingowych zamiast na konkretnych problemach o mniejszej skali.

Google raczej nie kwapi się, żeby wyjaśniać, jakie zmiany są wprowadzane w ramach poszczególnych aktualizacji algorytmu i jak mogą one wpływać na efekty pozycjonowania stron.

Wiemy za to na pewno, że ta aktualizacja jest globalna – obejmuje wszystkie regiony i języki.

Przy okazji poszczególnych update’ów Google zaleca, by skupiać się na ciągłym tworzeniu wysokiej jakości treści i nie próbować naprawiać ewentualnych problemów w przypadku wykrycia spadków pozycji.

2. Pożegnajcie się z Asystentem Google – przywitajcie Gemini

Asystent Google będzie zastąpiony modelem Gemini jeszcze w tym roku – taka zapowiedź pojawiła się na blogu Google.

I w sumie nikogo nie powinno to dziwić, tym bardziej, że już w 2023 r. firma zapowiadała integrację funkcji Gemini (wtedy jeszcze Barda) z Asystentem Google.

Kilka miesięcy później pojawiły się też informacje, że Google kasuje masę różnych funkcjonalności ze swojego asystenta. Pisałem o tym w SEO News #118 i już wtedy dostaliśmy pierwsze sygnały, że Bard może go całkowicie zastąpić.

Teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Google będzie stopniowo wdrażał kolejnych użytkowników, a docelowo pod koniec tego roku aplikacja Asystenta Google ma zniknąć ze sklepu Google Play.

koniec asystenta google

Zmiany dotyczą urządzeń mobilnych działających na Androidzie: smartfonów i tabletów, systemów samochodowych, a także akcesoriów łączących się z telefonem (smartwatche, słuchawki). Wiemy także o niektórych urządzeniach domowych jak głośniki czy telewizory.

Aktualizacja nie będzie dostępna dla smartfonów z Androidem 9 lub starszym, a także dla urządzeń, które mają mniej niż 2 GB pamięci RAM.

Sprawdz oferte

3. Pierwsze sygnały o AI Overviews w Polsce

Chyba jeszcze za wcześnie na świętowanie, ale w końcu coś zaczyna się dziać w tym temacie.

Pod koniec lutego (dokładnie 27.02) w Polsce zaobserwowano pierwsze wyniki wyszukiwania, które zawierały odpowiedź wygenerowaną przez AI.

Funkcja w naszym kraju została nazwana „Przegląd od AI” – choć może to być tylko nazwa robocza.

Wiemy, że AI Overviews pojawiają się tylko niewielkiej grupie użytkowników, którzy są zalogowani. Możemy więc przyjąć, że testy funkcji w Polsce już się rozpoczęły, choć nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej zapowiedzi.

ai overviews polska

Nie ma potwierdzonych testów ani daty premiery – ale funkcja jest już widoczna dla „wybrańców”. Istnieje więc spora szansa, że AIO zawitają do naszego kraju szybciej, niż myślimy.

Jako ciekawostkę dodam, że nasz agent AI skutecznie przewidział pojawienie się AIO w Polsce ;).

A jeśli chcecie sprawdzić go też w innych zastosowaniach, możecie zapisać się na waitlistę.

4. Historia wyszukiwania może teraz napędzać odpowiedzi Gemini

Gemini jest w stanie wykorzystywać informacje pozyskane z historii wyszukiwania i na tej podstawie tworzyć lepsze, bardziej spersonalizowane odpowiedzi.

personalizacja odpowiedzi gemini
Źródło

Taka możliwość pojawiła się po wprowadzeniu ostatniej aktualizacji Gemini. Co jednak ważne, na razie jest to funkcja eksperymentalna.

Jak to wygląda w praktyce? Użytkownik może zezwolić Gemini na dostęp do własnej historii wyszukiwania w Google. Dzięki temu po wpisaniu pytania w czacie otrzyma odpowiedź maksymalnie dopasowaną do swoich preferencji, zainteresowań i potrzeb.

Według mnie to może być prawdziwy game changer w rywalizacji z funkcjami wyszukiwania, jakie oferuje np. ChatGPT. Nie ma on bowiem wglądu do indywidualnych danych o użytkownikach.

Z drugiej strony, mogą pojawić się też problemy z prywatnością.

Google zapowiada, że ten rodzaj personalizacji odpowiedzi będzie opcjonalny – to od użytkownika zależy, czy zgodzi się połączyć funkcje Gemini z innymi narzędziami Google.

A nawet jeśli to zrobi, może z tego zrezygnować w każdej chwili. Funkcja działa na zasadzie wyboru odpowiedniej opcji z rozwijanego menu.

personalizacja odpowiedzi gemini
Źródło

Gemini może wykorzystać nie tylko dane pozyskane z wyszukiwarki, ale także z innych usług jak Google Zdjęcia czy YouTube.

Funkcja jest dostępna dla użytkowników Gemini oraz Gemini Advanced w wersji na komputery. Wkrótce ma się pojawić także na urządzeniach mobilnych.

Więcej o personalizacji Gemini przeczytacie w artykule na blogu Google.

5. Plik Googlebot.json od teraz aktualizowany codziennie

Googlebot.json to plik zawierający listę wszystkich adresów IP używanych przez boty Google do pobierania i indeksowania stron.

Do tej pory był on aktualizowany co tydzień, teraz jednak będzie odświeżany codziennie.

Na LinkedInie napisał o tym Gary Illyes z Google. Wspomniał on, że decyzja została podjęta na podstawie feedbacku od dużych operatorów sieci.

aktualizacja pliku json
Źródło

Ważna informacja dla tych, którzy korzystają z tych plików i interesują się zmianami danych: Illyes zaleca, że może warto będzie zaktualizować swoje biblioteki.

Google uruchomiło plik JSON w listopadzie 2021 r. i od tego czasu zaktualizowało go już niezliczoną ilość razy.

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

4.86 / 5

Liczba ocen: 32

Twoja ocena:

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc